Speciál Než vstoupíme do domu: Krásná i zábavná domovní čísla

Chcete mít na chalupě místo obvyklých červených a modrých cedulek krásné nebo veselé domovní číslo? Není nic jednoduššího. Vraťte se k tradici.

I dnes, stejně jako v minulosti, mohou být čísla umělecky ztvárněná, se jménem rodiny nebo ulice, v níž se dům nachází. Domovní znamení a vesnická pojmenování domů podle rodu, osoby či řemesel nakrásná hradila v sedmdesátých letech osmnáctého století čísla. Šlo o výnos Marie Terezie, který měl zlepšit evidenci domů. I dnešní chalupy, ale i městské domy mívají čísla vyvedená do fasády a sluší jim i keramika či kov.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Než vstoupíme do domu:

K domu patří zápraží

Rohožky, škrabadla & spol.

Chalupářské zvonění

Schránky na dopisy

Domovní zvonky

________________________________________________________________________

Bez domovních čísel se neobejdeme. Jsou součástí adresy, dělí se na číslo popisné a číslo orientační. Obvykle bývá číslo orientační uvedeno na modré tabulce bílým písmem a číslo popisné na červené tabulce. Není to však nutnost.

Číslo popisné a orientační

Také máte v číslech zmatek? Číslo popisné označuje konkrétní budovu trvalého charakteru. Bývá to vyšší ze dvou čísel označujících dům, na adrese a v písemných dokumentech se uvádí před lomítkem. Oproti tomu orientační číslo souvisí s ulicí či s veřejným prostranstvím. Někdy bývá doplněno písmenem pro usnadnění orientace, to v případě, že se jedná o trakty či jiná složitější členění budov. U rekreačních objektů se setkáme obvykle s číslem evidenčním. Označení domů je povinné ze zákona.

Na míru domu

Čísla si můžeme nechat zhotovit podle svých přání a stylu objektu, protože nařízení o jednotné podobě označování domů neexistuje. Umělecky ztvárněná domovní čísla dodají chalupě či domu netradiční nebo autentický historický vzhled.

Například v keramických dílnách můžeme najít jak čísla s lidovými motivy, tak motivy vhodné pro městské domy. Jestli si chceme nechat vytvořit číslo na míru dle vlastních představ, můžeme se s výtvarníky na jejich výrobě domluvit. Domovní čísla mohou být vytvořena jako plochá či plastická, na jedné desce i vyskládaná z jednotlivých číslic a dekorací. Tvary se dají libovolně kombinovat či doplňovat texty okolo čísla. Číslice či cedulky s čísly mohou být dřevěné, kované, z nerezu nebo plastu.

Jestli stále nevíte, jaké číslo své chalupě nebo chatě pořídit, máme pro vás inspiraci. Nezapomeňte však, že číslo musí být na objektu umístěno viditelně – vedle vchodových dveří, nade dveřmi, na fasádě domu nebo na plotě.

www.aspectartstudio.cz, www.certovinskyatelier.cz, www.dekoracni-prvky.cz, www.domovnicisla.cz, www.drevenedomacipotreby.greygrey.cz, www.fler.cz, www.leonasnuparkova.cz, www.mierva.cz, www.metal-design.cz, www.smaltovna-tupesy.cz, www.keramika-vaskovi.cz

text: Helena Štětinová
foto: Richard Guryča, Vladimír Hájek, Martina Lžičařová, Zdeněk Roller,
Michal Tvrz, Pavel Veselý, Petr Živný a archiv firem

Krásná i zábavná domovní čísla

Uložit

Uložit

Speciál Než vstoupíme do domu: Krásná i zábavná domovní čísla