Speciál Než vstoupíme do domu: Schránky na dopisy

Ani v době elektronické komunikace se neobejdeme bez poštovních schránek a vhozů, i když v nich většinou přistanou jen letáky a složenky.

V městských domech jsou schránky na dopisy nebo poštovní vhozy většinou jednotné a umístěné v bloku uvnitř chodby u domovních dveří. Na venkově je tomu jinak. Na vratech, dveřích nebo na stěně vedle nich mohou být schránky funkční a dekorativní zároveň.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Než vstoupíme do domu:

K domu patří zápraží

Rohožky, škrabadla & spol.

Chalupářské zvonění

Krásná i zábavná domovní čísla

Domovní zvonky

________________________________________________________________________

Jak má schránka vypadat?

Záleží na majiteli domu, chaty nebo chalupy, zda zvolí typizovaný model, nebo originální kousek od kováře, truhláře či keramika. Koupit si můžeme schránku ve tvaru válce, kam musí listonoš vložit noviny, časopisy a letáky stočené. Nebo klasickou obdélníkovou či čtvercovou schránku.

V keramických dílnách můžeme pořídit zajímavá, mnohdy veselá dílka, která dodají stavení na originalitě. A často je možné je doplnit i popisným číslem ve stejném stylu.

Dveřní vhozy

Jestli nechceme na dům či plot umístit poštovní schránku, můžeme si pořídit dveřní vhoz. Ten se vyrábí buďto s klapkou, nebo bez klapky. Aby se vhozená pošta nepovalovala na podlaze, lze na druhou stranu dveří umístit koš nebo uzamykatelnou schránku.

Jestli máme u vrat zděný sloupek, lze do něj zazdít poštovní schránku sestávající z předního vhozu a zadního výběru. Může být opatřena jmenovkou a některé modely i zvonkem nebo hovorovým modulem. Vyrábějí se třeba z pozinkovaného plechu lakovaného práškovou vypalovací barvou nebo s nerezovým čelem a podobně.

www.fler.cz, www.mars-svratka.cz, www.ala-decor.cz, www.slansky.cz, www.manutan.cz, www.ironstyl.cz, www.kampanela.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Schránky na dopisy

Uložit

Speciál Než vstoupíme do domu: Schránky na dopisy