Trochu jiná čísla

Rubrika: Inspirace

Až k vám půjde někdo na návštěvu, nemusí se orientovat jen podle čísla domu, to lze zapomenout. Ale když řeknete: bydlíme v pětce U tří kosů, určitě se nezmýlí.

I přes decentní zdobení působí keramická cedule výrazně (Macondo – Simona Jakubcová)

Dříve se domy označovaly kvůli snadnější orientaci domovním znamením, asi před dvě stě lety se přešlo k přehlednému značení čísly. Dnes musí mít každé obytné i rekreační stavení číslo ze zákona.

Cedule s číslem z ručně malované keramiky (Studio Recese)

Ale kdo říká, že to má být jen střízlivá smaltovaná cedule? Pořiďte si takové číslo, které bude váš dům také zdobit a stane se snadno zapamatovatelným označením.

Plechová cedule s plastickým rostlinným motivem

Cedule s čísly mohou být malými výtvarnými dílky. Někdy jsou číslice orámovány jen drobnějším dekorem, jindy je součástí nápadnější motiv, buď malovaný nebo plasticky vyvedený. Námětem bývá i jméno obyvatel domu, jejich profese nebo záliba, může se vztahovat i k místu, kde dům stojí.

A do třetice se na ceduli může objevit text – dozvíme se z něj jméno sídla, místní název, prozradí nám jméno majitelů nebo bude doplňovat ztvárněný motiv. U tří špačků, Pod lípou, Veselé kočky – nezní to hezky? Takové cedule vlastně spojují samotné číslo s domovním znamením.

Výrazná barva glazury a andělský motiv určitě zaujmou (Andrej Družinec)

Cedule mohou být nejen kulaté, oválné či hranaté, ale i jinak ozdobně tvarované. Dají se vyskládat z mozaiky, bývají smaltované, vyřezané ze dřeva nebo namalované na dřevěné desce či plechu. Nejvíce možností nabízí keramika, která umožňuje i plastické zpracování motivů a rámečků.

Barevná mozaika je vhodnou technikou na domovní číslo

Vícemístná čísla se dají vyskládat z jednotlivých keramických číslic a ozdobného rámečku, jindy jsou keramické cedule s ozdobným motivem bez čísla, to si tam sami napíšete.

Cedule s čísly mají své obvyklé místo nad vchodovými dveřmi nebo na zdi domu, případně na plotě. Můžete je tam jen pověsit, přišroubovat nebo i vsadit do omítky.

připravila: Iva Tvrzová

Foto: Michal Tvrz, Petr Živný, archiv firem a Shutterstock

Trochu jiná čísla

Trochu jiná čísla