Speciál Než vstoupíme do domu: Rohožky, škrabadla & spol.

Co nevidět tu budou podzimní plískanice a hned za nimi přijde sníh. Útulné předsíně a zádveří se naplní svršky i mokrými botami a nám přibude spousta práce s úklidem. Jak si ji ulehčit?

Je čas poohlédnout se po kvalitních rohožkách, škrabadle na boty a vhod přijde i zouvák. Vždyť čím více vody, bláta a špíny necháme již přede dveřmi, tím méně nečistot budeme mít doma. Kvalitní hrubé rohožky přijdou vhod po celý rok, protože ze dvora a ze zahrady si bláto nebo trávu nanosíme do chalupy vždy.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Než vstoupíme do domu:

K domu patří zápraží

Chalupářské zvonění

Krásná i zábavná domovní čísla

Schránky na dopisy

Domovní zvonky

________________________________________________________________________

Doporučuje se mít dvě rohožky, tedy dvě čisticí zóny. Hrubou, která z bot odstraní ty největší nečistoty, necháme přede dveřmi. A hned za ni položíme měkkou, savou a přitom vodonepropustnou rohožku, která z boty setře zbytek vlhkosti a jemné nečistoty. Kdo má přede dveřmi dost místa, může obě rohožky nechat venku, ale v předsíni je lepší se za dveřmi na rohožce přezouvat.

Dříve ani u vchodových dveří městských domů nechybělo kovové škrabadlo na boty. Naše babičky je měly na zápraží u chalup běžně. Z holínek, gumáků a dřeváků odstranilo dokonale bláto, trávu, listí, popřípadě i hnůj, které se držely mezi podrážkou a podpatkem. Dnes škrabadla nahradily sofistikované gumové či kartáčové rohožky. Ale svůj úkol plní stejně dobře jako stará škrabka.

www.hornbach.cz, www.bauhaus.cz, www.novaline.cz, www.bellarose.cz, www.almara-shop.cz, www.vintage-home.cz, www.cisteboty.cz, www.art-magnolia.cz, www.iklenot.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Rohožky, škrabadla & spol.

Uložit

Uložit

Speciál Než vstoupíme do domu: Rohožky, škrabadla & spol.