Račte vstoupit!

Rubrika: Interiér

Tady bydlí holka a kluk (Smaltum)

Cedule na dveřích, označující jednotlivé místnosti, známe především z veřejných budov, ale našly si už cestu i do našich domovů. Pomohou zorientovat se především hostům, aby otevřeli ty správné dveře, ale současně mohou být i hezkou a často i vtipnou ozdobou interiéru.

Cedule najdeme nejčastěji na dveřích do koupelny a na WC, nebo také do dětského pokoje. Tabulky se ale mohou objevit i u vstupu do spíže, sklepa, kuchyně, jídelny, pracovny, dílny a podobně. Název místnosti je většinou stručný: Koupelna, WC, Dětský pokoj, Pracovna, ale nevylučuje se ani vtipný text, například: Hodné holky, Uličníci, Nora starého jezevce, Pozor, nebezpečí výbuchu a podobně. Pokud bychom chtěli ceduli věnovat někomu do zahraničí, vyrábějí se i s cizojazyčnými texty.

Abyste rychle našli jídlo (Čapkovi – Smalty)

Název téměř vždy doplňuje obrázek, charakterizující to, co nás čeká za dveřmi. Může jít o jednoduchý symbol, ale i o detailně vypracovanou kresbu. Častým námětem obrázků jsou zvířata, především kočky se na nich vyskytují v nejrůznějších podobách.

Cedule bývají z různých materiálů, nejčastěji ale ze smaltu nebo keramiky – glazované, neglazované či s kombinací obou povrchů. Tvar mají geometrický, nejčastější jsou oválné, kulaté, obdélníkové nebo čtvercové. Keramické cedule lze zarámovat i do dřevěných lišt.

Tabulky na dveře snadno připevníme pomocí několika vrutů, v rozích jsou už na ně dírky. Upevníme je buď přímo na dveře, nebo pokud je nechceme poškodit nebo by se cedule na ně nehodila, může označení místnosti viset i na stěně nad dveřmi nebo vedle nich.

www.smaltum.cz, http://parez.aspone.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ, IVA TVRZOVÁ A ARCHIV FIREM

Račte vstoupit!