Poštovní schránky jinak

Rubrika: Inspirace

Usměvavý dřevěný domeček

Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc. Kvete modře, lidé si jí váží velice, svěřují se jí docela…

Takhle kdysi popsal poštovní schránku ve své básni Jiří Wolker. Jednalo se ovšem o tu oficiální, lidé „…psaníčka do ní házejí ze dvou stran, z jedné smutná a z druhé veselá…“ Později se tyto schránky převlékly do barvy oranžové, tak je konec konců známe i dnes.

Keramické schránky na dopisy a časopisy a na stočené noviny

Něco jiného jsou ovšem schránky na dveřích nebo vrátkách jednotlivých domů, do kterých nám pošťák čili listonoš neboli poštovní doručovatel přináší dopisy, účty, letáky a noviny, které někdo posílá nám. Tady neplatí žádná pravidla, jak má schránka vypadat. Může být poměrně subtilní, určená především na dopisy, nebo to bude naopak větší box, do kterého se vejdou bez pomačkání i časopisy. Pouze na stočené noviny zas poslouží schránka ve tvaru trubky.

Pohled z opačné strany

Vedle různých typů převážně plechových schránek, které nabízí řada výrobců, objevíme například na hrnčířských trzích zajímavé keramické schránky. A při procházce mezi domy občas narazíme na originály, které vznikly díky fantazii a šikovným rukám jejich majitelů. Některé mají vtip a pohled na tě potěší a na rtech vykouzlí úsměv.

Text Iva Tvrzová, foto Pavel Veselý

Poštovní schránky jinak