Kouzlo modrých stěn

Rubrika: Interiér

Když je chladno, zútulní koupelnu teplá dlažba...

Chcete-li si zařídit novou koupelnu, asi nejdřív začnete listovat v katalozích a vybírat kachlíky.

Majitelé starého domu se rozhodli zařídit v přízemí, kde jsou dva pokojíky pro návštěvy, druhou koupelnu. Ale po rekonstrukci střechy a výměně oken už jim na její vykachlíkování nezbylo. A tak začali z jiné strany.

Prádelna v novém

Prostor, v němž měla koupelna vzniknout, byl před mnoha lety užíván jako prádelna. V rohu stála stará litinová vana, ve druhém na čtyřech nohách pračka s kruhovou ždímačkou a ve třetím dokonce polorozpadlá kamna s kotlem na vyvářku prádla. Nová vířivka a pak automatická pračka v patře, pěkně po ruce, tyto technické památky vyřadily zcela z provozu. A rozlehlá místnost s betonovou podlahou svažující se k rovněž historickému sifonu uprostřed se plnila vším, co členům rodiny takříkajíc upadlo od ruky. Plechovkami a plastovými kyblíky se zbytky barev, pytlíky s hnojivem a solí na zledovatělé chodníky i zvolna tuhnoucími cementy a stěrkami. Padesát let je dlouhá doba.

Obklad je jen za sprchovým koutem

Jediným účelně využitým místem ve staré prádelně byl regál s kompoty a prázdnými sklenicemi, připravenými na novou úrodu, který zabíral celou stěnu vpravo od vchodu. Ten se majitelé rozhodli zachovat a místnost předělit stěnou z ytongu. I tak zbylo na koupelnu téměř 18 čtverečních metrů. Kachlíky zkrátka přicházely v úvahu jen na zeď za sprchovým koutem.

Fortissimo Blues

Informace o výrobku firmy Primalex, řadě sytých omyvatelných a zcela otěruvzdorných barev s výbornou kryvostí, které jsou propustné pro vodní páry, přivedla chalupáře na myšlenku opatřit stěny pouze tímto nátěrem. Volba barvy byla jednoznačná. Milují Provence a jazz, takže z toho vyšel sytě modrý Fortissimo Color Blues.

Výklenek po zazděných dvěřích se hodí

Místnost má sice okno, ale slunce sem moc na návštěvu nechodí, a tak chtěli modrou zjemnit ještě přídavkem bílé ze stejné řady. Když se o jednom víkendu natěšení vrhli do práce, zjistili, že bílou nikdo nekoupil…

Vyhrazený čas a elán však bylo třeba využít! Rozhodli se tedy roztančit po stěnách Blues pěkně intenzivně. Trošku se sice jeho sytosti ulekli, ale doufali, že po vyschnutí zesvětlá. Nestalo se. A tak při další návštěvě „sjeli“ zdi ještě hodně naředěnou modrou a v určitých odstupech do ní dělali kulatou štětkou „razítka“. Jsou to sice skvrny dost nepravidelné a řídká barva dokonce udělala tu a tam v malbě cestičku, ale to se v ploše, která nechce být jednobarevná, lehce ztratí. A „nová“ koupelna má šmrc. Co říkáte?

Text a foto Marie Rubešová

Kouzlo modrých stěn