Jídelní křesla

designová jídelní křesílka

Jednoduchý tvar a kvalitní materiály jen tak neomrzí (foto: Designville)

Pohodlné sezení během stolování by mělo být samozřejmostí, a to i v případě, že se oběd nebo večeře s přáteli či rodinou protáhnou o několik hodin.

Není pravda, že by současné jídelní židle měly být méně pohodlné. Obzvláště ty čalouněné nabízí zpravidla dostatek komfortu. Jídelní křesílka však oproti nim kromě pohodlného sedáku mívají ještě loketní opěrky, abychom nemuseli mít ruce na stole a mohli se v křesílku pohodlně uvelebit. Oproti klasickému křeslu, které si pořizujeme do obýváku, však mají sedák přizpůsobený sezení u stolu – tedy v dostatečné výšce a tak akorát hluboký, abychom to ke stolu neměli daleko. O jednodušších typech tohoto nábytku se někdy hovoří jako o židlích s područkami.

jídelní křesílka s čalouněnou skořepinou

Čalouněná skořepina budí už od pohledu dojem pohodlí (foto: Möbelix)

Rozumí si s chalupou

Máte dojem, že se jídelní křeslo do chalupy nehodí? Je pravda, že tento kousek nábytku nebyl v obydlí na venkově minimálně do konce 19. století příliš k vidění. Objevoval se především v městských domácnostech, kde byl symbolem blahobytu. Dnes už je jeho pořízení hlavně otázkou stylu a požadavků na pohodlí a záleží především na tom, jaké vyberete. Sametové křeslo se zlatýma nožkama by asi působilo v tradičním interiéru nepatřičně, zůstaneme-li ale u přírodních materiálů a jednoduchých tvarů, jistě najdeme křesílko, které stylový interiér nejenže nenaruší, ale i pozvedne. Vždyť mnohé ikonické kousky se vyrábějí už celá desetiletí, a tak je jejich design léty prověřený.

Vybírejte kvalitu

Přírodní materiály jsou zárukou skvělého vzhledu a v případě kvalitního zpracování také dlouhé životnosti nábytku. Masivní dřevo představuje nejlepší volbu. Často se kombinuje s měkkým čalouněním, ať už v přírodních tónech, nebo v odvážnějších barvách.

Zajímavým oživením interiéru může být volba potahové látky s geometrickým či květinovým vzorem nebo přírodní či syntetické kůže, která se oproti textilním materiálům podstatně lépe udržuje. Mnohdy je však dřevo kombinováno s proutím, popruhy nebo přírodním provazem, z nichž je tvořen výplet sedáku, opěrky nebo obojího.

jídelní křesílka se sedáky z výpletu

Sedák z výpletu podporuje přírodní vzhled interiéru (foto: Westwing)

Dobrá rada

Počítejte s tím, že křesílka zaberou u stolu mnohem více místa než židle, a tak raději počítejte s nějakou rezervou. Nezapomeňte také přeměřit výšku opěrky a spodní hrany desky stolu, aby šla křesílka alespoň trochu zasunout ke stolu.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Jídelní křesla