Knihovna dá interiéru duši

Nástěnné police vyžadují perfektní montáž (IKEA)

Pokud je posezení s knihou vaší oblíbenou kratochvílí, nejen na chalupě oceníte prostornou knihovnu, která každému interiéru dodá útulnost a správnou intelektuální atmosféru.

Nejjednodušším způsobem, jak knihy důstojně uložit, je uspořádání do otevřených polic. Knihy máte hned po ruce a police umístíte i do různých atypických prostor. Nevýhodou je náročnější montáž a také častější úklid, neboť samostatné police neskryjete za dvířky a na knihách se bude snáze usazovat prach. Chcete-li ale kromě úložného prostoru přinést také trochu stylu, poohlédněte se raději po samostatné knihovně, které díky svému tvaru a materiálu doplní vzhled interiéru.

Nezvyklá barva přitáhne pozornost. 12 600 Kč (Svět pokladů)

Skleněné výplně ochrání knihy před nánosy prachu. 23 300 Kč (Svět pokladů)

Domov pro knihy

Výběr takového kousku musí samozřejmě vycházet z prostorových možností ve vašem obydlí a počtu knih, jež chcete uložit. Pokud je to aspoň trochu možné, sáhněte po knihovně s dostatečnou rezervou, abyste měli knihy do rozrůstající se sbírky kam ukládat i za pár let.
Vzhled knihovny je pak čistě otázkou vkusu. V každém případě ale půjde o dominantu pokoje, takže byste jej měli přizpůsobit zařízení zbytku místnosti. Důležitou roli hraje materiál, tvar i odstín. Tradiční je použití masivního dřeva. Smrk, borovice nebo dub jsou asi nejoblíbenější, setkáte se ale i s exotičtějšími dřevinami.

Police můžete doplnit různými dekoracemi. 20 146 Kč (Aldo Nábytek)

Tradiční podoba i moderní uspořádání

Tvarově mohou být knihovny velmi rozmanité. Vsázíte-li na tradiční vzhled, který se hodí do chalupářských interiérů vybavených historickým nábytkem, poohlédněte se po knihovně s ozdobnými římsami či řezbami a třeba s tvarovanými nožičkami. Nevšedního efektu pak dosáhnete, pokud jí dopřejete barevný nátěr. Do moderních interiérů se bude více hodit tvarově jednodušší kousek, který ale díky nezvyklému vnitřnímu členění polic a svislých vzpěr nebo odvážnému barevnému akcentu vnese prvek hravosti.

Masivní nábytek v bílé barvě prostor tolik nezaplní. 14 500 Kč (Svět pokladů)

Plná dvířka schovají třeba méně pohledné šanony s dokumenty. 18 500 Kč (Svět pokladů)

Pořádek v knihovně

Třídit a rovnat knihy v policích můžete mnoha způsoby podle toho, zda kladete větší důraz na přehlednost, nebo na vzhled. Svazky lze řadit podle abecedy, autora, nakladatelství, žánrů, nebo dokonce podle barev. Knihovna však vypadá nejlépe, když všechny způsoby zkombinujete. Z praktického hlediska je vhodné největší a nejtěžší knihy umístit do spodních polic. Často používané slovníky, příručky či encyklopedie koncentrujte na jedno místo a ostatní knihy roztřiďte podle vlastních kritérií.

Útulné zákoutí je pro večer s knihou jako stvořené. 3 990 Kč (IKEA)

Trochu extravagantní police na knihy upoutá na první pohled. 10 545 Kč (Ideaface)

Ideální míry

Hloubka polic nemusí být nijak velká, zpravidla stačí kolem 30 cm. Bude-li větší, nevyužité místo svádí k ukládání knih do dvou řad, což ale s ohledem na přehlednost není právě nejlepší řešení.
Má-li knihovna sloužit svému účelu – tedy k ukládání knih – měly by mít police dostatečnou nosnost. Ta je dána jednak tloušťkou materiálu, ale také délkou jednotlivých polic. Vezměte samozřejmě v potaz vlastnosti použitého materiálu a vězte, že právě u knihovny není rozdíl mezi masivem a dřevotřískou jen otázkou vzhledu.
Běžný výškový rozestup mezi policemi bývá zpravidla kolem 50 cm, při ukládání knih ale jistě oceníte výškově nastavitelné police, které umožní nábytek přizpůsobit přesně na míru vaší sbírce literárních děl.

Rozměrnější kus nábytku poskytuje dostatek úložného prostoru na knihy, desky, rodinné fotografi e a dekorace. 39 900 Kč (Teak art)

Knihovna bez svislých bočnic neubírá interiéru vzdušnost. 31 041 Kč (Malvarosa)

Nadčasový tvar a kvalitní materiál nezestárnou. 14 999 Kč (Home furniture)

Dobrá rada

Knihovnu lze chytře využít i k rozdělení jednotlivých zón v místnosti. Vhodné jsou policové systémy, které jsou přístupné z obou stran. Kromě knih do nich můžete umístit také květiny a další dekorace.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Knihovna dá interiéru duši