Vonné sáčky do skříní

Rubrika: Interiér

Textilní sáčky naplněné sušenými květy příjemně provoní prádelníky a skříně s oblečením.

Na voňavá srdíčka lze využít kombinace vzorů, kraječky, stužky, knoflíky

Pro skříně a prádelníky našich babiček a prababiček bývaly typickými vůně aromatických květin, především levandule. Hospodyně tehdy pro voňavé prostředky nechodily do drogerie, ale na zahrádku nebo na louku.

Zajímavá jsou protažená srdíčka s aplikací menšího srdce (Pankatextil, Pénzes Anikó)

Usušené květy vkládaly do látkových sáčků a ty dávaly mezi prádlo nebo je věšely do skříně. Nejčastěji se používala levandule. Ta nejenže příjemně provoněla oblečení, ale její intenzivní aroma navíc také odpuzovalo moly i další hmyz.

Sáčky s levandulí ve tvaru domečku jsou ručně malované a zdobí je například háčkovaná kytička nebo dřevěný plůtek. Do rámečku se napíše jméno a pověsí na příslušné dveře (Patchart, Lenka Petrová)

Aromatickými sáčky si můžeme vybavit skříně a prádelníky i dnes. Ale pověsit je můžeme i kdekoliv v místnosti.

Sušená levandule nám bude stále připomínat slunné léto

Zvláště ty hezky tvarované budou dělat parádu. Nemusí mít totiž jen podobu sáčků, velmi oblíbená jsou i srdíčka, obal na voňavou náplň může mít i tvar taštičky, domečku, panenky, balíčků a podobně. Šijí se z bavlny, lnu, hedvábí. Na jednobarevné se dá kreslit textilními barvami nebo je doplnit výšivkou, aplikací, háčkovaným nebo korálkovým detailem či jiným zajímavým zdobením.

Vtipný nápad – různě velké a barevné polštářky jsou dohromady svázány stužkou (Pankatextil, Pénzes Anikó)

Kupované vonné „sáčky“ jsou většinou plněné sušenými květy levandule. Ta pravá francouzská dokáže vonět i několik let. Někdy může náplň tvořit i vata napuštěná vonnou esencí. Tu si můžeme v malé lahvičce přikoupit a po čase, když vůně vyprchá, ji několika kapkami oživit.

www.patchart.estranky.cz, www.fler.cz/la-vendy, www.levandulova.cz, www.bellarose.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ, THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

Vonné sáčky do skříní

Vonné sáčky do skříní