Velké prádlo

Takzvané „velké prádlo“ už nemusí být postrachem žádné domácnosti. Stačí se vybavit šikovnými pomocníky a práce nám půjde pěkně od ruky.

při žehlení na dobře vybaveném žehlicím prkně nás nebudou bolet záda a práce půjde pěkně od ruky (brabantia)

Na začátku stojí koš na špinavé prádlo, následuje pračka, sušák na prádlo nebo sušička a na konci celého cyklu je žehlička a žehlicí prkno, případně mandl. Podrobněji se podíváme na prádelní koše, sušáky a žehlicí prkna.

Koše na špinavé prádlo

Koš na prádlo Slice z nerezového kovu s dřevěným víkem, cena 6 566 Kč (blomus)

Kapacita koše by měla odpovídat potřebám rodiny. Jeho tvar, materiál a barevnost pak už záleží na tom, co se nám líbí a hodí do interiéru, případně co považujeme z hlediska údržby za praktičtější. Někdo dá přednost dřevu, jiný spíše výpletu, kovu či plastu nebo textilu. Pěkný koš ale není jen praktickou věcí, může být i zajímavým interiérovým doplňkem.

Prádlo by mělo „dýchat“, proto jsou koše z pevných materiálů perforované nebo mají aspoň větrací otvory. Koše z výpletu, kde hrozí o ostré konce zatržení jemné látky, by měly být vybaveny textilní vložkou. Některé koše mají vnitřní prostor rozdělený, abychom mohli prádlo třídit – třeba podle barevnosti nebo materiálů.

Koš z ořechového dřeva s vyjímatelným textilním pytlem, připevněným suchými zipy, rozměry 52 x 37 x 65 cm, cena 890 Kč (vyrábí Multi, prodává SiKo)

Pevné koše lze použít i jako sedačku, lehké textilní zas snadno přeneseme, kam potřebujeme.

Není prkno jako prkno

K dokonale vyžehlenému prádlu nám dopomůže nejen kvalitní žehlička, důležité je také mít vyhovující žehlicí prkno. To by mělo být vhodně zaoblené a dostatečně široké, abychom na něm pohodlně vyžehlili trička a košile. Jeho šířka se může pohybovat od 30 do 45 cm, délka od 110 do 140 cm. Záleží na tom, jak velké kusy prádla a jakého tvaru žehlíme – podle toho si zvolíme velikost a tvar prkna.

inovativní potah brabantia perfectFlow je určen pro parní generátory a napařovací žehličky, cena kolem 1 150 Kč

Prkno by mělo disponovat výškově plynule nastavitelnou žehlicí plochou s dostatečným rozsahem (u některých prken 61 až 102 cm), aby nižší i vyšší postavy žehlily pohodlně, a to nejen vestoje, ale i vsedě. Při žehlení vsedě by nohy prkna neměly překážet našim kolenům. U některých výrobků jsou proto nohy asymetricky vyhnuté. Prkno přitom musí být stabilní.

Důležitá je dostatečně velká, dobře tvarovaná a pevná plocha na odložení žehličky. Prkno může mít i držák na přívodní elektrickou šňůru. Některá žehlicí prkna jsou vybavena i elektrickou zásuvkou s prodlužovacím elektrickým kabelem, takže nám stačí žehlička s kratším kabelem.

Kvalita žehlicí plochy

Povrch žehlicí plochy bývá buď paropropustný, nebo neparopropustný. Při použití thermo-reflex technologie (např. žehlicí prkno Airboard XL Plus od Leifheit) je zaručena cirkulace a navrácení tepla a vzduchu, takže žehlení je až o 33 % rychlejší a snazší než na běžném prkně.

Silikonová podložka pod žehličku, cena 349 Kč (brabantia)

Žehlení usnadňují i technologicky pokročilé potahy prken, které umožňují rychlejší a preciznější vyžehlení díky své speciální struktuře. Například potah Brabantia PerfectFlow je určen pro parní generátory a napařovací žehličky. Potah se skládá ze tří vrstev. První vrstva je propustná a je tvořena speciální 3D textilií. Pára se díky její struktuře rozprostře po větším prostoru, žehlení je jemnější a voda se zde zároveň nesráží. Druhá vrstva je ze savého materiálu, který jakoukoli případnou vlhkost zachytí. Třetí vrstva chrání prkno, protože je vyrobena z voděodolného materiálu. Celý potah je navíc prodyšný, takže se z něj veškerá vlhkost rychle odpaří.

pro skladné uložení prkna a žehličky je praktický nástěnný držák, cena 599 Kč (brabantia)

K bezpečnostní výbavě některých prken patří také dětská pojistka proti nechtěnému složení či protiskluzové koncovky na nohách, které ochrání podlahu proti poškrábání. Ceny žehlicích prken se pohybují od 800 až do 45 000 korun!

Sušáky do interiéru i na zahradu

Tam, kde je málo místa, jsou praktické různé typy skládacích sušáků. Oblíbené jsou například samonavíjecí sušáky upevněné nad vanou. V místnosti lze použít i stojací rozkládací sušák, který po usušení prádla složíme a uklidíme. Menší pevný sušák lze nasadit na radiátory topení nebo na balkonové zábradlí.

Pro velké množství prádla jsou určeny kulaté zahradní sušáky, disponující mnoha metry prádelní šňůry. Když sušák nepoužíváme, ramena složíme, aby nezabírala místo. Navíc je můžeme schovat do látkového pouzdra. Na stejném principu jsou půlkulaté věšáky, které jsou připevněny na zdi.

Skládací interiérový sušák pull-out 22 m vhodný nad vanu, cena 1 029 Kč (brabantia)

 

text: Iva Tvrzová
foto: Archiv firem

Velké prádlo

Velké prádlo