Nátěr pergoly

Oprýskané zahradní pergole můžeme celkem snadno vrátit její dřívější půvab. Zbavíme ji starého nátěru a opatříme novým nátěrem kvalitní tixotropní lazurou.

Tixotropní lazura díky své gelové konzistenci nestéká ze štětce. Zvýrazňuje strukturu dřeva a vytváří hedvábně lesklý povrch. Je vhodná pro všechny druhy dřeva a dřevěné prvky zejména v exteriéru, jako jsou například okna, dveře, balkony, dřevěné obklady a podhledy, pergoly a jiné dřevěné povrchy. Výhodnější než rozpouštědlové lazury jsou lazury vodou ředitelné, protože jsou rychleschnoucí a navíc nezapáchají. Například s lazurou Bondex Perfect můžeme provést druhý nátěr, pokud je třeba, už po třech hodinách. Tato lazura navíc obsahuje nanočástice, které pronikají hlouběji do dřeva než pigmenty tradičních lazur a pomáhají chránit dřevo proti působení UV záření. Vytváří také na povrchu film proti houbám a zamodrání, jiné lazury vyžadují nejprve podklad napustit impregnačním nátěrem.
Výhodou tixotropních lazur je i trvanlivost nátěru, obnova je obvykle nutná až po pěti či šesti letech. Vydatnost nátěru je 10–17 m2/l.

1. Povrch dřeva je nutné zbavit olupující se barvy, nečistot a poškození

2. Větší rovné plochy můžeme lehce zbrousit elektrickou bruskou. Viditelné poškození je třeba odstranit až na zdravé dřevo

3. Hůře přístupná místa, například v rozích, obrousíme ručně brusným papírem nebo houbičkou

4. Pokud narazíme na pryskyřici, je dobré ji pečlivě vytřít hadříkem namočeným v nitroředidle, například C 6000

5. Smůla pak nezalepí brusný papír, ale hlavně nebude následně narušovat nátěr lazurou. Prasklinami v nátěru by se do dřeva dostávala vlhkost

6. Prvky, na které nemá přijít lazura, například elektrický kabel a vypínač, před natíráním přelepíme maskovací páskou

7. Konstrukci můžeme ještě impregnovat napouštědlem a teprve potom provést nátěr lazurou. Pokud je třeba druhý nátěr (kvůli kvalitě podkladu nebo například u světlejších odstínů), dá se stihnout za jediný den

Dobré rady

Vyhněte se natírání v mrazu nebo za příliš chladných dnů, při nadmíru vysoké vlhkosti vzduchu či na přímém slunci. Nejlepší jsou teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia, vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75 procent.
S vodou ředitelnými barvami, které rychle zasychají, pracujte pečlivě, ale rychle. Tahy štětcem veďte po směru vláken dřeva.
Nejvhodnější jsou ploché štětce. Při natírání zabírají větší plochu a práce jde rychle od ruky.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Bondex

Nátěr pergoly