Souboj s houževnatým soupeřem

Pod zemí na zahradě nevegetují jen kořínky, brouci, žížaly a různí červi, občas se sem nastěhuje i podnájemník, o kterého vůbec nestojíme.

Hned v úvodu, upozorňujeme, že nejde o krtka. Ten sice také není vítaným hostem u milovníků vzorně upravených trávníků, ale kromě hromádek hlíny na trávníku a na záhonech jiné škody nečiní. Navíc dobou, kdy o sobě dává nejintenzivněji vědět, je brzké předjaří, pak se stáhne pod zem a my o jeho přítomnosti víceméně nevíme. Hromádky stačí rozhrnout a zbytek nechat na přírodě. Vzhledem k tomu, že je to hmyzožravec, tak ani nepoškozuje úrodu.

Pohroma hryzec

Když ovšem místo hromádek hlíny nalezneme v trávě nebo na záhonech čistě ohraničené díry a když jsou to navíc díry velké jako pěst, tak musíme zbystřit. Je totiž jasné, že naši zahradu nenavštívil neškodný krtek, ale hodně protivný hryzec.
Pro mnohé zahradníky hryzec znamená velkou pohromu, zvláště pro ty, kteří si zakládají na cibulovinách. Záhon tulipánů, narcisek, lilií nebo hyacintů dokáže zlikvidovat doslova za několik dnů. A pokud se vám nastěhuje na pozemek, tak se rovnou rozlučte s úrodou podzemních sladkých kořínků, jako je mrkev. Hryzec nepohrdne ani ředkvičkami, hlízami jiřin nebo šťavnatými kořínky jiných rostlin a pustí se klidně i do okusování kořenů ovocných stromů nebo okrasných dřevin.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník na jaře:

Jarní péče o trávník

Péče o jarní trávník

Odmechovače

Druhy travního osiva

________________________________________________________________________

Jak se ho zbavit

Hryzec je protivník velmi urputný, kterého není tak snadné se zbavit. Na internetu najdete hned několik diskusních skupin, kde si postižení vyměňují spoustu informací ohledně vypuzení hryzce od někdy úsměvných až po vyloženě brutální metody likvidace. Patrně nejúčinnější metodou je ta, kdy mu vytvoříme takové prostředí, kde se nebude cítit komfortně, a prostor nakonec sám dobrovolně opustí. Na tomto principu jsou postavena různá elektronická zařízení, kterým říkáme lidově „myšoplaše“.
Výrobců je celá řada, ale princip je většinou stejný. Zařízení vydávají tón ve spektru ultrazvuku, který lidské ucho nevnímá, ale citlivější sluch hlodavců i hmyzožravců (hryzců, hrabošů, krtků) jej zaznamená. Problém je ovšem v tom, že ultrazvuk se pod zemí šíří špatně a ultrazvukové vlny mohou vadit psům a kočkám.
Jeden z největších výrobců těchto zařízení DERAMAX proto přišel s přístrojem Cvrček, který pracuje na trochu jiném principu. Vydává tóny, které se lépe šíří pod zemí, navíc jsou spojeny s vibracemi. Cvrček je určen konkrétně na odpuzování krtků a hryzců. Zakopává se do země a je napájen čtyřmi bateriemi typu D (velké monočlánky). Zhruba jednou za dvacet vteřin vyšle tón spojený s vibracemi. Výrobce uvádí, že doba, kdy se vám podaří škůdce vypudit, se pohybuje od čtyř do šesti týdnů. U testovaného kusu to hryzec vzdal již po třech týdnech a dobrovolně vyklidil pole. Musíte se ovšem smířit s tím, že Cvrček na rozdíl od ultrazvukových zařízení o sobě dává akusticky vědět, tzn., když zpozorníte, na zahradě uslyšíte tenký tón. Nehodí se tedy do interiérů a do prostoru, který byste s ním museli sdílet. Poloměr dosahu zařízení je asi 36 m.

Dobrá rada

Nádoba je sice už od výrobce zajištěna proti vniknutí vlhkosti, ale pokud pojistíte uzavření nádoby použitím izolační pásky, tak tím rozhodně nic nepokazíte.

Jak instalovat Cvrčka

1. Vyberte místo, kde je největší kumulace děr, zvolte tu největší, trochu ji rozšiřte a upravte hloubku. Dbejte na to, aby nebyla ucpána chodbička hryzce pokračující pod zem

2. Nádobu usaďte do upravené díry tak, aby horní víko nádoby přesahovalo okolní terén zhruba o 5 cm. Nádobu zahrňte hlínou a okolí upěchujte

3. Projděte celou zahradu a vyhledejte všechny díry vytvořené hryzcem

4. Každou díru zahrňte hlínou a ušlapejte. Pomůže vám to při následné kontrole aktivity hryzce na vašem pozemku. Pokud se díry přestanou objevovat, pak víte, že jste zvítězili. Zařízení nechte v provozu i poté, klidně i několik měsíců.

Text: Petr Živný
Foto: Petr Živný a Shutterstock

Souboj s houževnatým soupeřem