Komínové stavebnice

Kouzlo komínových stavebnic spočívá v jednoduchosti a výsledném efektu. Dodržíte-li všechny předepsané postupy, získáte funkční, bezpečný a pěkný komín.

Schiedel Absolut je dvousložkový systém z izolovaných kompozitových tvárnic a keramické vložky

Před nutnost stavby nového komína vás obvykle postaví buď špatný stav toho stávajícího, nebo nové požadavky na jeho parametry. Změníte-li například způsob vytápění a nahradíte původní kamna na uhlí kotlem či krbovkami, mohl by vám nevyhovující komín způsobit spoustu komplikací. V mnoha případech je samozřejmě možné rekonstruovat (vložkovat, frézovat) stávající komínové těleso. Ale někdy je to natolik složité, že se vyplatí postavit komín zcela nový.

Stavebnice vždy obsahuje snadno sestavitelné prvky

A v tom vám mohou výrazně pomoci nejrůznější typy komínových stavebnic. V nabídce je má každá kominická firma, ale zručnější stavař nemusí mít obavy pustit se do takové stavby svépomocí, protože jde opravdu o stavebnici, v níž do sebe vše logicky a funkčně zapadá. Navíc jde o normované a certifikované výrobky, jejichž použití zajistí především bezpečný provoz komína.

Z čeho můžete vybírat

Základem komínových stavebnic (tělesa komína) jsou cihlové nebo betonové tvarovky. Oblíbené a cenově dostupné jsou například komínové systémy Stadreko o průměru 200, 180 a 160 mm, se šamotovými vložkami, izolační vatou a komínovými tvarovkami. Tyto komíny jsou vhodné pro všechny druhy spotřebičů – kamna, krby, kotle a spotřebiče na pevná paliva, na plyn a na kapalná paliva. Komínový systém je velmi odolný, zejména proti vyhoření sazí, je odvětrán větracími kanály zakončenými větrací mřížkou, je stabilní a bezpečný.

Systém tvoří keramzitová tvarovka s odvětrávacími kanály a otvory pro výstuž ocelovými pruty, vrstva izolační minerální vaty a šamotová trubka. Firma nabízí kompletní sestavy od 4 do 14 metrů délky. Osmimetrový komín o průměru 200 mm firma Komíny Stadreko v současné době prodává za 15 950 korun včetně DPH.

Univerzální sestava

Velký výběr komínových sestav pro novostavby, rekonstrukce či sanace stávajících komínů nabízí rovněž firma Schiedel. Například univerzální systém Absolut umožňuje použít tento komín pro spotřebiče s vysokou i nízkou teplotou spalin i pro připojení kondenzačních spotřebičů. Systém lze využít současně pro přívod spalovacího vzduchu k uzavřeným plynovým spotřebičům i ke spotřebičům na tuhá paliva.

Průřez komínovým systémem Heluz Metal s nerezovými vložkami, který je rovněž vhodný pro všechny typy paliv

Absolut je dvousložkový komínový systém odolný vůči vlhkosti s integrovanou tepelnou izolací a s tenkostěnnou vnitřní keramickou vložkou. Dodává se v průměrech 12 až 20 cm, v jednoprůduchovém nebo dvouprůduchovém provedení včetně varianty s víceúčelovou šachtou. Tvárnice jsou kompozitové a opatřené otvory pro výztuž, integrovaná izolace se dělá z pěnového betonu. S jediným rozměrem komínové tvárnice mohou být pro každý průduch použity tenkostěnné keramické vložky o průměrech 12, 14, 16 a 18 centimetrů.

Stavbu systému urychlí i speciální hmoty pro spojování tvárnic a prefabrikovaná komínová pata. Ceny komínových systémů Schiedel začínají v současné době od 16 800 korun bez DPH.

Cihelné tvarovky

Firma Heluz dodává komínové stavebnice, jejichž konstrukci tvoří broušené cihelné tvarovky. Ve srovnání s betonovými tvarovkami možňují velkou variabilitu a větší přesnost. Můžete si vybrat mezi komínovými komplety v délkách 6, 7, 8 a 9 metrů, nebo si z příslušných komponentů sestavit komín přesně podle vašich potřeb a představ.

Plastová vložka systému Heluz Mini je vhodná pro kondenzační kotle

Komínové základy jsou připraveny pro průměry 160 a 200 mm, v systému Klasik například s oběma typy připojení sopouchu 45° i 90°. Komínové těleso je po vyzdění připraveno na dokončení omítkou nebo obklad cihelnými pásky Heluz. Sety obsahují veškeré komponenty pro pokračování stavby systému Klasik na komínový základ, takže si můžete sestavit komín libovolné délky. Všechny typy délek jsou dodávány na jedné paletě.

Můžete si rovněž vybrat mezi základním komínovým ukončením, které je možné opatřit omítkou nebo obkladem z cihelných pásků, nebo ukončením Grand s prstenci cihlové barvy. Délka dodávaného ukončení je jeden metr.

Podle aktuálního ceníku firmy Heluz vyjde šestimetrový komínový systém Klasik na 20 377 korun včetně DPH, vyplatí se sledovat slevové akce.

www.schiedel.cz, www.stadreko.cz, www.heluz.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Komínové stavebnice