Koberec zútulní i chalupu: Poradíme, jaký vybrat a kam se hodí

Už dávno neplatí stereotyp, že jsou koberce lapače prachu. Naopak s kobercem tolik prach nevíří v místnosti, a navíc si s ním snadno zútulníte nejen domov, ale i chalupu nebo chatu. Poradíme, jaký typ koberce se na chalupu hodí a jaké výhody koberec v interiéru nabízí.

Foto: Shutterstock

Běhoun oživí chodbu: Nebojte se ani pestrých vzorů

Na vstupní chodby a haly se často zapomíná, ale právě praktický běhoun dokáže dodat chalupě styl. A kromě toho, že skvěle vypadá a oživí chodbu, nabízí i řadu praktických vlastností.

Pokud máte v chodbě dlažbu nebo jinou studenou podlahu, s běhounem si pořídíte také měkký a hřejivý došlap. Díky tomu si zpříjemníte vstup do chalupy především v chladnějších obdobích, kdy stání na studené podlaze rozhodně nepatří mezi nejpříjemnější činnosti.

Díky protiskluzovému podkladu se běhoun nepříjemně nevlní ani neposouvá. Chůze po něm je tedy nejen příjemná, ale i bezpečná.

Při výběru vhodného běhounu do chodby se zaměřte na materiál, výšku vlasu i vzor. Běhoun by se měl snadno čistit buď pravidelným vysáváním. Ideální jsou například běhouny s nižším vlasem. Vhodným materiálem pro běhouny jsou třeba oblíbená polyamidová vlákna, která odolávají oděru a opotřebení. Díky tomu zvládnou rušný provoz v chodbě, aniž by to na nich bylo vidět.

Věděli jste, že běhouny patří mezi metrážové koberce? Při výběru si zvolíte danou šířku, ale délka běhounu už je na vás. Takže se běhounu nebojte ani když máte opravdu dlouhou chodbu. Jednoduše si vyberete rozměr přesně podle sebe.

Při výběru vzoru a barev vyjděte ze stylu, v jakém máte chalupu zařízenou. Do přírodního rustikálního stylu skvěle zapadnou běhouny ve světlejších barvách s pravidelnými vzory. Jestli si ale naopak libujete v kontrastech, nebojte se sáhnout ani po výraznějších barvách a vzorech.

Obývací místnost vyladíte chlupatým kobercem

Jestli v chodbě vsadit spíše na kratší vlas koberce, tak v obývacím pokoji se nebojte sáhnout ani po chlupatém koberci. Vyšší vlas dodá místnosti příjemný vzhled, a hlavně si vytvoříte koutek, kde budete rádi trávit čas.

V chlupatých kobercích jednoznačně vyčnívají tzv. shaggy koberce. Do takového koberce je radost zabořit nohy, protože s výškou vlasu klidně 5–6 cm poskytují luxusní pohodlí a opravdu měkký došlap.

U chlupatého koberce vás rozhodně nemusí děsit složitá údržba. Stejně jako jakýkoli jiný kusový koberec ho stačí pravidelně vysávat nebo jednou za čas vyklepat. Ideální je pořídit si dostatečně výkonný vysavač, který si s vyšším vlasem poradí.

Další praktickou výhodou je zvuková izolace, kterou koberec s vysokým vlasem nabízí. Zvlášť pokud máte na chalupě starší podlahu, na které je slyšet každý krok. Koberec hluk dokáže částečně utlumit.

Kromě samotného koberce se zaměřte i na výběr dalších doplňků jako jsou polštáře nebo deky, které můžete barevně sladit s kobercem a dodat interiéru jednotný vzhled.

Dětský pokoj nebo ložnici zútulní celoplošný koberec

Na chalupě se nebojte sáhnout ani po metrážovém koberci, který pokryje celou místnost. Hodí se do ložnic nebo dětských pokojů, kterým dodá příjemný domácký vzhled.

U dětských koberců máte na výběr z mnoha hravých vzorů, a snadno vytvoříte dětem bezpečný hrací koutek.

Chůze ani válení se po koberci je nebude studit a snadno se na chalupě zabaví, když venku zavládne nepříznivé počasí. Populární pro menší děti jsou například koberce se vzorem silnice nebo třeba s mapou světa.

Další výhody koberce na chalupě:

  • Zvýšíte pohodlí – koberec nabízí příjemnější došlap než hladká tvrdá podlaha. To oceníte především v zimě, kdy od nohou nepříjemně táhne.
  • Udržíte teplo – koberec dokáže udržet v místnosti více tepla, takže v zimě můžete ušetřit za vytápění chalupy.
  • Snížíte riziko pádu – správně položený koberec neklouže a může snížit riziko pádu. Pod kusový koberec se vyplatí pořídit ještě protiskluzovou podložku.

Koberec zútulní i chalupu: Poradíme, jaký vybrat a kam se hodí