Kastrace koček: ano, či ne?

Rubrika: Mazlíčci

Důvodů, proč přistoupit ke kastraci koček, je několik a všechny jsou pro zdraví a budoucnost vašeho zvířátka důležité.

Kastrace koček: ano či ne?

Zákon na ochranu zvířat proti týrání jednoznačně zakazuje topení koťat i jejich jiné utrácení pro nadpočetnost. A o schopnosti koček vyrábět potomstvo jako na běžícím pásu psal už Karel Čapek v knížce Pudlenka. Takže pokud svojí kočičce necháváte na chalupě i doma volnost pohybu po venku, není proč s kastrací váhat. Nedáte-li vykastrovat kocourka, sice vám nepřijde domů „s outěžkem“, zato vás mnozí majitelé koček v okolí přestanou zdravit. A nejen to.

Proč kastrovat

U kocourů je to celkem jasné. Ti nekastrovaní si intenzivně značkují teritorium (což není vůně fialek) a mají toulavou letoru. Nechat nekastrovaného kocoura, znamená podporovat růst polodivoké populace hladových lovců ptactva a popelnicových hodovníků. Na chatě však také riskujete setkání vašeho miláčka s některým z lidových „bouchalů“. I perský kocourek s mašličkou smí být považován za škodnou, ocitne-li se vmyslivecké honitbě!

Kromě toho u dominantních kocourů, kteří si svá práva hájili za každou cenu, může po kastraci agresivita ustoupit nebo úplně vymizet. Vedlejším efektem zklidnění kocoura je to, že nebude chodit domů zkrvavený a že se při pranicích nenakazí některou z nebezpečných nemocí. A skončení nočních kočičích koncertů možná vaši sousedé dokonce oslaví sklenicí šampaňského.

Kastrace koček: ano či ne?

Ale kastrace má význam i pro kočičí „mňaudámy“, jak je hezky nazval František Nepil. Dospělá kočka prožívá pravidelné říje, během nichž skoro nežere a neustále hledá nějakého partnera. Marná snaha ji vyčerpává a znervózňuje, o následku úspěšného úniku za kocoury už netřeba mluvit. K říji dochází v průběhu celého roku. Trvá zhruba 3 až 15 dnů a období mezi jednotlivými říjemi může být jen krátké – tři týdny až měsíc.

Klasickými příznaky říje jsou neklid, protahování se, otírání se o nohy chovatele, časté močení, snížený příjem potravy a snaha uniknout ven za kocourem. Kastrací se sexuální neklid vyřeší, kočky se pak chovají stejně jako mimo říji. Kastrované kočky jsou mazlivější, nechají se rády hladit a více se drží domova.

Kastrace a pověry

Tvrzení, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata, je podle veterinářů zcela nesmyslné. Naopak březost a četné porody kočky vysilují. Kastrací se vyloučí riziko rakoviny vaječníků a dělohy a výrazně se sníží pravděpodobnost onemocnění rakovinou mléčné žlázy. Také kastrovaní kocouři se dožívají vyššího věku díky tomu, že nejsou ovládáni sexuálním pudem a nehrozí jim úrazy z dobrodružných milostných výprav.

Pravdivé je ovšem tvrzení, že kočka má před kastrací prodělat alespoň jednu říji. Kocourkové přijdou o své „mužství“ obvykle během prvního roku a není pravda, že časná kastrace vede ke zúžení močové trubice.

Další pověrou je, že vykastrovaná kočka (bez ohledu na pohlaví) ztloustne. Tady ovšem záleží pouze na majiteli, jestli krmné dávky a druh krmiva přizpůsobí novému, klidnějšímu stylu života svého mazlíčka. Pohlavní hormony ovlivňují biochemické procesy v organismu a jejich vymizení ovlivní temperament, metabolismus i potravní chování. Kastráti mívají až příliš velký apetit a příbytek na váze může mít za následek i cukrovku nebo ochoření močového ústrojí.

Kastrace koček: ano či ne?

Dietetické chyby mohou také zapříčinit trávicí potíže, které se projevují bolestmi, zvracením, střídavým průjmem a zácpou. Abyste svého miláčka ochránili, musíte novou stravu přizpůsobit jeho věku, zdravotnímu stavu a způsobu života. Doporučuje se krmit speciální stravou pro kastrované kočky, která bere v úvahu jejich specifické stravovací potřeby. Nabízí se např. Perfect Fit Pro-Sterile.

Průběh operace

Kastrace je chirurgický zákrok prováděný v narkóze. Kocourům se odejmou varlata, kočičkám vaječníky a děloha. Ukocourů jde v podstatě o banální záležitost, u kočičky je třeba otevřít dutinu břišní, poté se rána zašije dvěma či třemi stehy.
V malých veterinárních ordinacích si kočičku můžete vyzvednout hned po zákroku a nechat ji probouzet doma. Pokud kastraci provádí větší veterinární klinika, kočka je umístěna do boxu, kde ji uloží a počkají na její probuzení z narkózy. Pak si pro ni může přijít její majitel.

Probouzení z narkózy je pozvolné, ze začátku má kočka nekoordinované pohyby. Dopřejte jí klidné, teplé a bezpečné místo, odkud nemůže spadnout. Vhodné je ponechat ji v přepravce. Vodu a krmení můžete nabídnout až po nabytí plného vědomí. Kocour je druhý den po zákroku zcela v pořádku, není potřeba zvýšená péče. U samice je pooperační péče delší. Vnější stehy se vytahují zhruba po týdnu.

Uzdravování kočky po kastraci je rychlé a v naprosté většině bez komplikací, již druhý den je schopna normálního pohybu. Následující dny si může zvíře začít ránu olizovat nebo okusovat, v takovém případě mu v tom musíte zabránit – například nasazením ochranného límce nebo použitím ochranného oblečku.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Kastrace koček: ano, či ne?