Péče o chrup psů a koček

Rubrika: Kočka, Mazlíčci, Pes

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Tvorba zubního plaku, který se postupným usazováním mění v zubní kámen, se nevyhýbá ani psům a kočkám. Ten má nejen dopad na vzhled zubů, ale i na zdravotní stav zvířete. Stojí za zánětem dásní, který, není-li podchycen včas, může přejít v paradontózu. Místo zánětu se stává vstupní branou pro bakterie, jež můžou zasáhnout i vnitřní orgány, zejména srdce, plíce a játra.
Také odstraňování zubního kamene ultrazvukem není bez rizika zejména u starších a nemocných zvířat, neboť se provádí v narkóze. Z těchto důvodů nelze dentální péči u zvířat podceňovat.

Mechanické čištění

Zubní kartáček a pasta jsou klasikou, volit můžeme mezi běžným tvarem kartáčku, zdvojeným kartáčkem, který čistí zuby zároveň z obou stran, nebo nástavcem na prst, jenž mívá namísto štětin hrubší povrch jako masážní rukavice.

Jde to i jinak

V současnosti je na trhu řada speciálních přírodních preparátů s obsahem mořské řasy a enzymů, jež se přimíchávají do krmiva. Přes trávicí ústrojí se dostávají do slin a s nimi k zubům, kde rozpouštějí plak a narušují již vzniklý zubní kámen. S vodou se podává ústní voda, ale ne každé zvíře je ochotné ji pít. Vyrábí se i speciální krmivo v granulích obsahující plak rozpouštěcí látky.

Hravá forma

Rovněž při rozkousávání velkých tvrdých extrudovaných granulí dochází k mechanickému čištění zubů. Kombinovat bychom je měli s funkčními pamlsky, které obsahují aktivní látky, ale současně pomáhají zuby čistit mechanicky. Vhodná je i velká hovězí kost, u níž nehrozí vznik a spolknutí ostrých úlomků.
Také různé hračky s výstupky na povrchu zuby účinně čistí, ale musíme být obezřetní u jedinců s tendencí hračky rozkousat a spolykat.

Dobrá rada

S mechanickým čištěním začněte u štěněte co nejdříve, aby si na ně zvyklo.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Péče o chrup psů a koček