Cestování s domácími mazlíčky

pes v autě

Bezpečnostní pás připevněný k postroji chrání psa při nehodě, současně mu brání v pohybu po autě či útěku z něj. Foto: Shutterstock

Se zvířaty je to jako s lidmi, některá s nadšením vyráží vstříc novým dobrodružstvím, jiná by nejraději nevytáhla tlapky z pelíšku. Důležité je zajistit, aby se cesty obešly bez stresu u nich i spolucestujících.

Na každou cestu se zvířátky bychom se měli dobře připravit. Pokud jsou psi či kočky z cestování značně nervózní, ve vozidle se jim dělá špatně, je vhodné jim podat uklidňující prostředek nebo lék proti nevolnosti. Speciální podložka s voděodolnou úpravou ochrání potahy auta před chlupy, blátem, či když se pejskovi „stane nehoda“. Před zahraniční dovolenou se poradíme s veterinářem, jaké léky s sebou mazlíčkovi vzít, nejčastěji jsou to léky na alergie, průjem a také antiparazitika.

Přísun vzduchu a voda

Velký pozor musíme dávat na přehřátí. Jakmile stoupají venkovní teploty, nenecháváme zvířata zavřená ve stojícím autě a už vůbec ne na slunci. Během jízdy děláme častější přestávky, při nichž je bereme ven do stínu. Interiér auta lze stínit roletkami, během stání plachtou. Pokud pustíme klimatizaci, nesmí směrovat přímo na zvíře, mohlo by u něj dojít k nachlazení nebo zánětu očí a uší. Ze stejného důvodu nenecháme psa při jízdě vystrkovat hlavu z okénka. Jednoduchým a levným řešením jsou větrací mřížky, které se vloží do pootevřeného okna a zafixují jeho vytažením. Proti přehřátí pomáhá i gelová chladicí podložka.

Psům a kočkám dáváme napít minimálně každé dvě hodiny. V přepravce především u drobnějších zvířat instalujeme napáječku, z níž mohou pít průběžně.

kočka v přepravce

Kočce zajistí pohodlí při cestování prostorná přepravka. Foto: Shutterstock

Bezpečná přeprava

Cestování autem je nejpohodlnější, je ovšem třeba zajistit bezpečnost zvířecí i lidské posádky. Pejskům pořídíme postroje a speciální bezpečnostní pásy. Riziko útěku minimalizuje cestovní přepravka nebo klec, musí být ale dostatečně velká, aby se v ní pes či kočka pohodlně otočili a pokud možno i postavili. Pro leteckou přepravu musí být přepravní box uzamykatelný a splňovat mezinárodní normy IATA (International Air Transport Association). Nezapomeneme jej vyložit savou podložkou.

Při cestování hromadnou dopravou musí být zvíře umístěno rovněž v přepravce nebo přepravní tašce. Pes může být na vodítku s nasazeným náhubkem, který si nedokáže sundat. Náhubek ale musí být natolik prostorný, aby v něm pejsek mohl otevřít tlamu a ochlazovat se pomocí vyplazeného jazyka. Nikdy nepoužíváme fixační textilní náhubek, který je určen jen pro krátké nasazení.

Co vzít zvířátku s sebou

  • Pelech, deku či zásobu podestýlky
  • Dostatek krmiva a vody
  • Skládací misky
  • Hadřík, ručník a šetrnou dezinfekci na tlapky
  • Lékárničku
  • Sáčky na exkrementy
  • Oblíbenou hračku
  • Při cestě do zahraničí potvrzení o veterinární prohlídce zvířete a jeho mezinárodní cestovní pas, v němž je zápis o platném očkování, u psa ještě číslo čipu
  • Doklad o cestovním pojištění zvířete

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Cestování s domácími mazlíčky