Co víte o zvířecím spánku

Kvalitní spánek je pro domácí mazlíčky důležitý. Nejdéle z nich vyspávají masožravci. Poznáte, kdy mají spánek hluboký a kdy spí na půl oka?

Nejvíce času prospí mláďata, štěňata obvykle 18 až 19 hodin, takže nám může připadat, že s nimi není žádná zábava. Nutnost nerušeného spánku zvířete bychom měli vysvětlit především dětem, které mají tendenci své malé kamarády budit, aby si s nimi mohly hrát. Nejen že tím škodí jejich zdraví, ale tvrdě spící zvíře se při násilném probuzení může leknout a instinktivně kousnout v obraně před domnělým nebezpečím.

pes a kočka

Fyzický kontakt při spánku naznačuje pocit bezpečí a oddanost druhému. Foto: Shutterstock

Kolik toho kdo prospí

Překvapivě málo spánku potřebují králíci, a to mezi 6 a 8 hodinami denně. Oproti tomu křečci spí dvakrát tolik, a to ve dne. Pokud je někdo ze spánku vytrhne, můžou být agresivní.

Kočky se věnují spaní dohromady okolo 16 hodin denně. Starší a nemocné spávají ještě déle. Psi spánkem stráví asi 50 procent dne, polehávání pak věnují zhruba 30 procent a na aktivity zbývajících 20 procent. Důvodem je podíl REM fáze, tedy nejhlubšího spánku na celkovém odpočinku. Zatímco u lidí tvoří asi čtvrtinu, u psů jen 10 procent, tudíž potřebují spát více.

Jak si kdo ustele

Králíci uléhají na bok nebo na břicho. Poznat, že opravdu spí, není snadné, protože ne vždy zavírají oči. Jejich dech se ale zpomalí a nos se přestane vrtět, uši se uvolní. Můžou i chrápat.

Spací pozice prozradí hodně o aktuálním rozpoložení psů, ale i koček. Poloha na boku signalizuje uvolnění, je nejčastější pro hluboký spánek. Na břiše, s hlavou položenou mezi packami nebo na nich jen podřimují a jsou ve střehu. Pes spící na zádech je spokojený, cítí se bezpečně natolik, aby odhalil svá zranitelná místa. Pro starší psy už nebývá tato poloha pohodlná. Oddanost a pocit bezpečí projevuje pes, když se ve spánku tiskne k lidskému či zvířecímu parťákovi. Stočení do klubíčka vyjadřuje opatrnost, pes v této poloze nespí tvrdě, protože svaly nemohou být zcela uvolněné.

spící francouzský buldoček

Pelíšek je místem pro nerušený spánek. Foto: Shutterstock

I psi mají sny

Každý, kdo má doma psa, jistě zaznamenal, že se mu zdají sny. Nejčastěji se projevují pohybem pacek, kdy to vypadá, že pejsek ve spaní běží, někdy ještě pohybuje ocasem. Občas je běh provázen i kňučením, vrčením nebo štěkotem. Méně často se sny projevují u kočičích kamarádů, ale i ti se někdy „rozběhnou“ nebo vydávají zvuky připomínající kňourání či pobrukování.

Místo na spaní

  • Pelíšek umístíme na málo frekventované místo, aby psy či kočky ve spánku nikdo nerušil, ale současně takové, kde neztratí svou „smečku“ z dohledu. Více pelíšků dává zvířeti na výběr podle potřeby klidu.
  • Pelíšek musí být dostatečně prostorný, aby se mohl pes natáhnout. Vhodná výška je okolo 15 cm.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Co víte o zvířecím spánku