Je libo prostor v autě?

Rubrika: Auto

Na začátku všeho byla poptávka po vozech s karosérií, která by nabízela ještě větší prostor než klasické kombi. Výrobci tedy přišli s nabídkou velkoprostorových vozů.

Renault Grand Scénic

Zájemci o takovéto vozy, ale i výrobci vozidel, měli v Evropě předobraz amerických minivanů, které se ve Spojených státech vždy těšily velké oblibě. Jako první zareagoval Renault, který nabídl velkoprostorový vůz s názvem Espace. A tak již nic nestálo v cestě rozvoji automobilů, které jsou dnes zařazovány do kategorie MPV.

Velkoprostorový víceúčelový vůz

Multi Purpose Vehicle se u nás nejčastěji chápe jako velkoprostorový víceúčelový vůz. Tyto automobily se liší od kombi především ve své zvýšené výšce a ve větší variabilitě interiéru. Mohou tak sloužit pro přepravu většího počtu cestujících i objemnějších nákladů. Ideální jsou pro větší rodiny a aktivní lidi, kteří převážejí například objemné sportovní vybavení. Karoserie vozů MPV bývá nejčastěji pětidveřová a uvnitř najdeme dvě až tři řady sedadel, která jsou většinou umístěna výše, než je běžné v osobním automobilu.

Dacia Lodgy

Prvním byl na evropském trhu Espace od Renaultu, který dokázal následně pružně zareagovat i na další poptávku zákazníků. Vznikla totiž poměrně značná skupina, pro kterou byly vozy kombi malé a velkoprostorové automobily zase svou cenou byly nad jejich možnosti. A tak u Renaultu vznikl Scénic – vůz, který ustanovil kategorii tzv. kompaktních MPV.

Kompaktní MPV

Zatímco segment velkých vozů MPV zaznamenává v posledních letech pokles, prodeje kompaktních MPV rostou v celé Evropě. O oblibě vozů MPV na našem trhu hovoří i to, že zde v současné době nabízejí nejrůznější automobilové značky v této kategorii téměř sedm desítek modelů. A ve statistikách prodejů se MPV přetahují s vozy střední třídy o třetí a čtvrté místo na trhu. A tak se v krátkosti podívejme na některé ze zástupců tohoto segmentu.

Renault Scénic

Již jsme se zmínili o tom, že prvním vozem a etalonem v kategorii kompaktních MPV se stal již v roce 1996 Renault Mégane Scénic. Dnes se nabízejí (již jen pod názvem Scénic) tři varianty tohoto vozu. Scénic doplňuje prodloužená verze Grand Scénic, kde můžete přepravit až sedm cestujících, a nově také model Scénic XMOD.

Hyundai ix20

Ten představuje propojení outdoorového stylu crossoveru a jednoprostorových vozů. Má vyšší světlou výšku, specifické přední a zadní nárazníky a také chráněný spodek karoserie. Cena vozu Scénic začíná na částce 379 900 Kč.

Hyundai ix20

Mezi nejprodávanější vozy v kategorii MPV na našem trhu patří Hyundai ix20, který je vyráběn v Nošovicích, a proto je také mnohými dnes již brán jako automobil domácí výroby. Tento kompaktní vůz má na délku 4,1 metru a díky rozvoru 2,6m a výšce 1,6m nabízí cestujícím velmi příjemný a dostatečně velký interiér.

Zavazadlový prostor v základním uspořádání má objem 440 litrů a díky posuvným zadním sedadlům a nastavitelnému sklonu zadních opěradel může být velmi jednoduše zvětšen. Hyundai ix20 můžete pořídit již od 269 990 Kč.

Škoda Roomster

Škoda Roomster

Když se objevily první vozy Škoda Roomster, vyvolaly mezi příznivci této české automobilky rozporuplné názory. Někomu se netradiční design líbil, někdo byl naopak zásadně proti. Za uplynulých sedm let si ale své místo na trhu jednoznačně vybojovaly a v současné době, kdy se očekává jejich nástupce, u nás patří mezi nejprodávanější „empévéčka“. Cena automobilů Roomster začíná na 219 900 Kč.

Ford B-MAX

Ford nabízí celou škálu velkoprostorových automobilů. Jedním z posledních přírůstků je model B-MAX. Výrobce uvádí, že se jedná o automobil, který je pro zákazníky „tak akorát“ a reaguje právě na současný trend, kdy v Evropě až 40 % majitelů velkých aut zvažuje pořízení menšího a úspornějšího vozu a zhruba 20 % majitelů malých aut hledá naopak něco většího.

Ford B-MAX

Úsporné a výkonné motory jsou u Fordu samozřejmostí, zajímavostí u tohoto automobilu jsou kromě jiného dveře Easy Access, které usnadňují přístup do interiéru amají nástupní otvor 1,5m. Ford B-MAX je již od 279 990 Kč.

Dacia Lodgy

Dacia Lodgy cílí na větší rodiny, které obvykle patří mezi zákazníky poohlížející se po ojetých vozidlech a většinou shánějí víceúčelové vozidlo za rozumnou cenu. Lodgy nabízí mimořádný prostor a možnost přepravovat až 7 osob. Dacia patří do koncernu Renault, a tak zde najdeme osvědčenou techniku včetně palety nabízených motorů. Lodgy můžete pořídit již od 224 900 Kč.

Citroën

Francouzský Citroën má mezi první desítkou nejprodávanějších velkoprostorových vozů na našem trhu hned tři zástupce. Berlingo je klasickou ukázkou toho, že do této kategorie patří i auta, která řadíme spíše mezi ty užitkové, jež dobře slouží nejen k podnikání, ale i k aktivnímu využití volného času.

Opel Meriva

Kompaktní C3 Picasso se vyrábí ve slovenském závodě automobilky v Trnavě a hlavním cílem při jeho vývoji bylo postavit vůz s co nejmenšími vnějšími rozměry a s co největším vnitřním prostorem. Novinkou u Citroënu pro letošní rok je ale C4 Picasso, které bude navazovat na prodejní úspěchy svého předchůdce. Tento vůz nabízí zcela nové rozměry, které opět staví na kompaktnosti a prostorném interiéru, a také další moderní technologie. Citroën C3 Picasso pořídíte již od 254 900 Kč.

Opel Meriva

Opel nabízí kromě velkoprostorového vozu Zafira také kompaktní model Meriva, který na silnice vyjíždí již ve své druhé generaci. Meriva jako zásadní novinku nabídla originální systém protisměrně otevíraných dveří FlexDoors, který výrazně zlepšuje přístup do interiéru, flexibilní středová konzole nabízí řadu úložných míst a nově rozpracovaný koncept uchycení sedadel s názvem FlexSpace umožňuje větší flexibilitu jejich uspořádání.
Zajímavým prvkem je i integrovaný nosič jízdních kol FlexFix, který je zcela ukrytý v zadním nárazníku a vysouvá se jako zásuvka pouze, když je potřeba. Opel Meriva je k dostání již od 269 900 Kč.

Chevrolet Orlando

Opel Meriva

Prvním vozem značky Chevrolet v evropském segmentu MPV se stal model Orlando. Ten kombinuje praktičnost sedmi sedadel a flexibilitu interiéru s designem crossoveru. Nabízí „divadelní“ uspořádání tří řad sedadel a rozměrný zavazadlový prostor. Orlando technicky vychází z poměrně úspěšného sedanu Chevrolet Cruze a nabízí design, který rozhodně není fádní, a tak jeho majitel bude pravděpodobně vždy přitahovat pozornost. Cena Orlanda začíná na 360 000 Kč.

Kia Carens

Kia nabízí kromě úspěšného kompaktního MPV Venga také model Carens, který byl ve své nejnovější verzi zcela přepracován a vychází vstříc potřebám moderních rodin s dynamickým životním stylem. Nabízí prakticky využitelný vnitřní prostor, širokou paletu komfortních a bezpečnostních prvků a k dispozici může být až sedm sedadel.
Nový Carens je o 20mm kratší, o 15mm užší a o 40 mm nižší než předchozí generace, jeho vnitřní prostor je přesto větší díky rozvoru prodlouženému o 50 mm a posunutí kabiny směrem dopředu. Cena modelu Carens začíná na 399 980 Kč.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV

Je libo prostor v autě?

Je libo prostor v autě?