Jaké typy žárovek existují v autě

Rubrika: Auto, Auto

Pokud chcete zjistit, která žárovka je vhodná pro váš vůz, musíte nejprve zjistit, zda má váš vůz LED, halogenová nebo xenonová světla, a také typ patice žárovky. Zejména u starších modelů to budou pravděpodobně halogenové žárovky, zatímco u novějších vozidel se stále více těchto typů autožárovek nahrazuje LED žárovkami.

Halogenové žárovky jsou v současné době stále nejběžnější. Ty vytvářejí typickou jantarovou záři pro potkávací světla a používají se také pro směrová světla, osvětlení registrační značky, brzdová světla a pro osvětlení interiéru. V závislosti na účelu použití se musí používat různé druhy halogenových žárovek.

Mezitím se do mnoha automobilů pro potkávací a dálková světla začaly montovat také xenonové žárovky, které produkují studené modré světlo. Budoucnost automobilových světel však jednoznačně patří LED diodám, které v moderních automobilech nahrazují nejen halogenová nebo xenonová potkávací světla, ale také mnoho dalších světel, jako jsou směrová světla, brzdová světla apod.

Vzhledem k tomu, že se automobily mění jako nikdy předtím, není divu, že se vyvíjejí i jejich světla.

Vzhledem k tomu, že výrobci berou v úvahu dopad své práce na životní prostředí, jsou v našich vozidlech stále oblíbenější energeticky úsporná řešení. Díky technologickému pokroku máme k dispozici tři běžné typy žárovek:

  • halogenové žárovky
  • světelné diody (LED)
  • xenonové/vysokointenzivní výbojky (HID)

Jak vyjmout automobilové žárovky

Před výměnou automobilových světel je důležité zjistit, zda má váš vůz odnímatelné nebo uzavřené světlomety, protože postup se u obou liší. Obě techniky lze nalézt na automobilových stránkách s návodem na demontáž krok za krokem.
Zatímco přední světlomety, zadní světla a blinkry jsou obvykle těmi, které každého napadne vyměnit, existují i další, které vyžadují pozornost. Jejich výměnu lze snadno provést pomocí správného nářadí a žárovek. Nejdůležitějším nástrojem při výměně automobilových žárovek jsou rukavice, které chrání žárovku i vás. Zde je jen několik možností světel:

Dome světla jsou obvykle na střeše vozu a slouží jako světlo na zadních sedadlech. Používají žárovku ve tvaru torpéda, například T3 nebo T3.25, s paticí ve tvaru festonu. Odstranění krytu šroubovákem by mělo odhalit žárovku pod ním. Ty lze vyjmout uvolněním jedné strany a vytažením žárovky podobně jako u baterie.

Další, kterou je třeba sledovat, jsou mlhová světla. Nezapomeňte nejprve sáhnout pod světlomety a odpojit mlhová světla. Žárovky lze vyměnit tak, že sáhnete za sestavu světel, až se dostanete k žárovce. Vyjměte ji otáčením proti směru hodinových ručiček a nainstalujte novou žárovku otáčením ve směru hodinových ručiček.

Jaké typy žárovek existují v autě