Jakou židli si vybrat?

Rubrika: Interiér

Bez židle se neobejdeme v žádném příbytku, ať je to byt, chalupa, nebo malá chatička. A tento sedací nábytek může pokaždé vypadat trochu jinak.

Židle mají své místo především u jídelního stolu, ať stojí v kuchyni, jídelně, pokoji, nebo v chalupářské světnici. Židle potřebujeme i u psacího, šicího či jiného pracovního stolku – a nemusí to být jen židle pracovní, ale i běžná jídelní. Kde se ještě chceme posadit? Třeba na verandě, v předsíni, v ložnici. Židli tu používáme třeba při obouvání, oblékání apod., ale na pohodlnou židli se uvelebíme i s knížkou v ruce.

Tento sedací nábytek často slouží i pro krátkodobé odložení některých věcí. V předsíni na židli dáváme kabelku nebo nákupní tašku, čepici a rukavice, v ložnici třeba župan. V kuchyni i jinde poslouží jako stupínek, abychom dosáhli do horních skříněk a polic.

Funkčnost především

Pokud nemáme originální židli postavenou někde jen jako zajímavý bytový doplněk, ale slouží své původní funkci, měla by umožňovat i dlouhodobější pohodlné sezení, aniž bychom celí zdřevěněli. Důležitá je proto její správná ergonomie. Každému ovšem vyhovuje jiná výška a šířka sedáku, jiná výška, tvar a sklon opěradla – židli si proto před nákupem vždy dobře vyzkoušejte.

Zvolit můžeme jednoduše, ale elegantně tvarovanou židli nebo nábytek se zajímavě pojatým opěradlem. Vzhled ale nesmí být nikdy na úkor pohodlného sezení. Pro snadné vstávání i usedání jsou vhodné židle s područkami. Pevnost židli dodává trnož.

Ze dřeva, kovu i plastu

Tradičním materiálem pro výrobu židlí je dřevo, jak měkké, tak tvrdé, domácí i exotické. Pro větší komfort bývá někdy sedák a občas i opěradlo čalouněné, někdy je židle celočalouněná. Dřevěná nebo kovová kostra židle může být vypletena přírodním i umělým materiálem, sedák a opěrák může být i z kůže.

Stále častěji se objevují židle kovové – buď kované železné, nebo z hliníkového či jiného plechu. Plast zas umožňuje téměř libovolné tvarování, může být průhledný jako sklo i pestře barevný. Nevšedně působí židle kombinující různé materiály – dřevo a kov, kov a keramiku, kov s kůží a podobně.

Na židli může vyniknout přírodní barevnost a kresba dřeva – v tom případě je ošetřena jen lakem, olejem nebo voskem – nebo může být povrchově upravena barevnými lazurami i krycími barvami, s jejichž pomocí lze vytvořit různé efekty, například dnes oblíbenou patinu.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: KAREL HOUSA A ARCHIV FIREM

Uložit

Jakou židli si vybrat?