Detaily jsou u chalupářského nábytku důležité

Jaké jsou ty správné detaily, které dávají nábytku chalupářský šmrnc? Co hraje roli v tom, abychom si řekli: tenhle nábytek bude na chalupě vypadat dobře, hodí se sem, vypadá stylově?

Při zařizování chalupy a chaty záleží jak na výběru vhodných kusů nábytku a jeho stylu, tak na kvalitě materiálu, jeho zpracování, povrchové úpravě. Důležité jsou i detaily jako nábytkové kování, úchytky a podobně.

soustružené a vyřezávané prvky jsou typické pro rustikální nábytek

Kredenc je to pravé

Chalupa si říká o trochu jiné typy nábytku než moderní dům. V kuchyni se bude hezky vyjímat klasická stará kredenc, spížní skříň a závěsné poličky na hrnečky, v jídelně či pokoji zdobený příborník, skleník či komoda, v ložnici truhla.

Staré dřevo

Za přednost se dnes považuje vzhled „starého“ nábytku, který už má nějakou historii a léta služby za sebou. Takže výrazná struktura opotřebovaného dřeva, dokonce ani různá poškození jako vrypy a dírky od červotoče nejsou na závadu. U nově vyrobených kusů se takového vzhledu dosahuje například kartáčováním povrchu dřeva, aby získalo na dotek i na pohled určitou plasticitu. Někdy se nábytek záměrně vyrábí z již jednou použitého dřeva.

ložnici oživí barevná skříňka s květinovým
dekorem na dvířkách (roubenky roubal)

Nátěry, které nábytek zestaří

Patiny, která má evokovat letité používání, se dá dosáhnout i pomocí nátěrů. Na hranách dvířek a zásuvek, kolem úchytek a na vystupujících detailech pak prosvítá spodní odlišný nátěr nebo dřevo. Pokud je to uděláno věrně a s citem, vypadá takový nábytek na chalupě opravdu pěkně.

Příborník v provensálském stylu ozvláštňují vyřezávané
části, sklo s dekorem a patina připomínající
opotřebení (Westwing)

Dekor, řezba a soustružené prvky

Chybu neuděláte, zvolíte-li některý kousek nábytku s malovaným lidovým motivem. Nemusí jít o originální starou truhlu, koupit se dají i velmi povedené repliky. Máte-li výtvarné nadání, proč nezkusit namalovat si sami jednodušší rostlinný dekor na dvířka starší skříňky?
Především na příbornících a kredencích se pěkně vyjímají drobné vyřezávané prvky. Požadovaný rustikální vzhled dají nábytku soustružené nohy a ozdobné sloupky. Dvířka a zásuvky skříněk vypadají zajímavěji, když jsou plasticky profilované, nebo je jejich plocha skládaná z užších prkének.

Polička na hrníčky, ať stará, nebo nová,
v kuchyni vždy dobře slouží

Proměna s úchytkami

Velkého efektu můžeme dosáhnout výměnou obyčejných nábytkových úchytek za jiné. I střízlivé skříňce dodají šmrnc hezky tvarované úchytky z keramiky, malované porcelánové nebo historicky pojaté kovové.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Zdeněk Roller, Pavel Veselý a archiv firem

Chalupářské detaily

Uložit

Detaily jsou u chalupářského nábytku důležité