Jak vybrat interiérové dveře

Na interiérové dveře klademe jiné nároky než na dveře vchodové. Nemusí být tak bytelné a bezpečné, není nutné, aby dokonale odrážely chlad zvenčí. Měly by však dobře vypadat a být dostatečně odolné.

Interiérové dveře lze ve většině případů poměrně snadno vybrat z nabídky hotových produktů ve specializovaných prodejnách, v nabídce e-shopů nebo v hobbymarketech, kde je výhodou, že si můžete vybrané dveře většinou hned odvézt nebo je objednat na prodejnu. Výběr usnadňují ve většině případů normované šířky dveřních rámů, u nichž je potřeba ověřit rozteč závěsů a správně vybrat pravé či levé dveře.

nákup dveří

Před nákupem dveří do stávajícího otvoru změřte šířku rámu a podle závěsů určete, zda potřebujete levé, nebo pravé dveře (Foto: Hornbach)

Podle interiéru

kazetové dveře

Moderní varianty tradičních kazetových dveří mohou dobře souznít s těmi původními, které jsou na chalupě už léta (Foto: Hornbach)

Nemáte-li zcela jasnou představu, může vám nákup zkomplikovat poměrně široká nabídka materiálů, designových provedení či barevných odstínů. V takovém případě se řiďte zejména snahou o sladění vzhledu dveří s charakterem interiéru, v němž by měly být umístěny. Tradičně zařízené chalupě nebudou slušet moderní designové dveře do městského bytu, pro vlhčí prostory je vhodné zvolit odpovídající materiál a povrchovou úpravu nebo naopak dveře z neošetřeného dřeva, které můžete opatřit ochranným barevným či transparentním nátěrem podle potřeby. Dobrým řešením však mohou být dveře, které jsou už z výroby opatřeny několika vrstvami odolného nátěru.

Chalupáři často volí i variantu nákupu poměrně levných neošetřených smrkových dveří v hobbymarketech, které lze dobře začlenit do venkovských interiérů s původními jednoduchými kazetovými dveřmi z masivu natřenými barvou nebo lazurou. Existují ve variantách pro interiér, ale i do vchodů.

Umístění dveří

Propojení jednotlivých pokojů udává směr dispozičnímu umístnění interiérových dveří. Stavební otvor s rámem pro dveře by měl být situován v boční stěně místnosti a dveře by se měly správně otvírat tak, aby se vám při vstupu otevřel pohled na její větší část. Dalším doporučeným pravidlem je zachovat otevírání dveří z hlavních místností směrem do vedlejších, na což je nutné myslet už při osazování nebo výměně dveřního rámu.

kazetové dveře

Kazetové dveře z masivu se často prodávají bez povrchové úpravy, stačí je natřít lakem nebo lazurou. Foto: Vladimír Hájek

Při volbě polohy dveří je třeba brát v potaz především technické normy a zohlednit bezpečnostní požadavky, což ovšem platí v případě plánování u novostavby nebo při rekonstrukci interiéru, kdy se stavební otvor pro dveře teprve buduje. Nákup dveří pro stávající interiér se řídí zejména rozměry rámu a umístěním závěsů (pantů).

posuvné dveře

Zajímavou variantou, která dobře vypadá a může ušetřit místo, jsou i posuvné dveře (Foto: Hornbach)

Podle materiálu

Interiérové dveře nemusí být odolné vůči vlivu povětrnostních podmínek, což umožňuje využití rozmanitějších druhů materiálů a povrchových úprav než u dveří vchodových. Při volbě plných nebo prosklených dveří je vhodné vybrat plné tam, kde je dostatek světla a zároveň požadavek na soukromí v zavřené místnosti, zatímco prosklené mohou znásobit světlo v interiéru, kde je použijete, a propouštět světelné paprsky do prostor bez oken. Vyhněte se však použití prosklených dveří tam, kde by z bezpečnostních důvodů mohly představovat riziko, tedy například v dětském pokoji, děti mohou prudkým přibouchnutím či neopatrnou manipulací dveřní sklo rozbít. Sklo se nehodí ani do dveří do ložnice, do koupelny či na toaletu, kde je však přípustná varianta skla neprůhledného (mléčné, leptané), která záchod lépe prosvětlí.

Odolnost vůči vlhku a páře je žádoucí u dveří do kuchyně či koupelny. Do sklepa nebo na půdu by měly mít i interiérové dveře vyšší parametry tepelné izolace a u některých typů místností se vzhledem k provozu v domě zajímejte i o to, jak dobře jsou schopny izolovat hluk.

Kromě dveří ze dřeva (palubky, masiv, lepené desky a profily) se vyrábějí levné dveře z lakovaného umakartu s voštinovou výplní, ale i dveře z palubek, plastových profilů, fošen či z kombinací různých materiálů. Vedle nejčastěji užívaných jednokřídlých existují i dveře dvoukřídlé, posuvné, skládací nebo lamelové.

dveře v závěsu

Pokud se dveře neotevírají do prostoru, ale posouvají v závěsu, šetří místo. Foto: Vladimír Hájek

Nejčastěji užívané typy dveří

Hladké dveře

Tvoří je lehký dřevěný rám, který je z obou stran opláštěn krycí vrstvou. Rám dveřního křídla není viditelný.

Rámové dveře

Také se vyrábí z lehkého dřevěného rámu, ale rám dveřního křídla je viditelný. Výplň rámu může být z různých materiálů (dřevo, překližka, desky na bázi dřeva, sklo, plech).

Skleněné dveře

Zpravidla se skládají z 8mm bezpečnostního skla. To může být strukturované, zkrášlené sítotiskem nebo pískované. Jsou vhodné hlavně do pokojů, jež vyžadují více světla.

Plechové dveře

Plechové dveře se nejčastěji používají v technických místnostech, sklepech nebo půdní vestavbě. Jejich povrch tvoří pozinkovaný plech a jsou nenáročné na údržbu. Nemají žádnou protipožární odolnost.

Text: Richard Guryča
Foto: Vladimír Hájek a se svolením firmy Hornbach

Jak vybrat interiérové dveře