Jak na vodní kámen

Rubrika: Dílna

Vodní kámen je původcem nevzhledných skvrn na obkládačkách a vodovodních kohoutcích. Přispívá i k zápachu toalet a opotřebení praček. Jde s ním však bojovat účinně i levně.

zanesené kohoutky nebo sprchové hlavice je někdy vhodnější zcela vyměnit

Nánosy vodního kamene vznikají v důsledku střídavého zahřívání a ochlazování tvrdé vody. Sraženina tvořená především uhličitanem vápenatým je nevítaným hostem mnoha domácností v oblastech s tvrdou vodou. V myčkách, pračkách či rychlovarných konvicích mohou usazeniny výrazně zkrátit životnost spotřebičů. Vodní kámen neprospívá ani kotlům, bojlerům a topným tělesům a jeho usazování v těchto zařízeních způsobuje snížení jejich účinku a tepelné ztráty.

Chcete-li odstranit jeho usazeniny z obkládaček, spotřebičů či toaletních mís, existuje několik možných řešení. Nejčastější metodou je kombinace rozpouštění a následného otření zbytků usazenin. Můžete k tomu použít některý z mnoha průmyslově vyráběných prostředků, které se zpravidla snadno nanášejí pomocí rozprašovače, příjemně voní a účinkují především v případě slabší vrstvy povlaku.

Ocet, citron a soda

Pravidelným čištěním můžeme slabé nánosy vodního kamene odstranit například z dřezů nebo obkládaček

Levným, dostupným a v mnoha případech osvědčeným prostředkem k odstranění vodního kamene z dlažby, obkládaček, vodovodních kohoutků i dalších zanesených míst je však obyčejný ocet. Na znečištěná místa ho můžete nalít nebo nanést rozprašovačem, někdy pomůže i následné drhnutí kartáčem. Účinnost octa se znásobí délkou jeho působení, takže například zanesené kohoutky je možné obalit vatou napuštěnou v octě, případně na ně nasadit plastovou nádobku s octem a přivázat ji tak, aby se kohoutek mohl v octě dostatečnou dobu (alespoň hodinu) máčet.

K rozpuštění vodního kamene v toaletní míse podle zkušeností některých čtenářů pomohou i tablety k čištění zubních protéz, které se nechají v míse rozpustit a působit přes noc. Použít lze rovněž ocet, případně v kombinaci s citronovou šťávou a lžičkou jedlé sody. Tento roztok by měl pomoci například i při čištění pračky, do níž se ocet s citronovou šťávou a sodou vleje do zásobníku na prací prášek a pak se na prázdno spustí základní prací program. Aby tyto nejjednodušší metody účinkovaly, je třeba je opakovat pravidelně a poměrně často.

Jak změkčit vodu

Účinnější zbraní proti následkům vodního kamene je nalezení způsobu, jak „změkčit“ vodu. Lze to v podstatě jen změnou jejího složení. Řešením může být některý z přístrojů pro úpravu vody, které pracují na principu iontové výměny, při níž se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku nebo vodíku. Přístroje se odlišují podle množství vody, které jsou schopny upravit během jedné hodiny.

vodní kámen na topných tělesech praček či bojlerů snižuje jejich účinnost

Především usazování vodního kamene v myčkách, pračkách či rychlovarných konvicích mohou předcházet i potrubní filtrační vložky pro změkčení vody. Ty pořídíte za několik stovek korun, zatímco ceny úpraven vody začínají zhruba na patnácti tisících korun. Chcete-li problém s tvrdou vodou řešit radikálně a do důsledků, má smysl objednat si zařízení včetně instalace u odborné firmy, která navrhne optimální řešení vzhledem k přesnému číslu tvrdosti vaší vody a požadovanému průtoku.

 

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock , archiv firem

Jak na vodní kámen

Jak na vodní kámen