Jak vybrat digestoř

Odsavač par neboli digestoř eliminuje výpary a pachy při vaření a zároveň předchází tvorbě plísní. Digestoří je na trhu řada a vhodným výběrem tohoto důležitého zařízení výrazně zvýšíte komfort užívání vaší kuchyně.

Designové digestoře (Mora) mohou být stylovým doplňkem kuchyně

Odsavač par kromě vlhkosti pohlcuje také mastnotu, která uniká při vaření spolu s kuchyňskými výpary. Lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, se s digestoří stane minulostí.

Většina moderních digestoří umožňuje kromě odvádění páry mimo obytný prostor i recirkulaci vzduchu. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možnosti vyvedení páry ven přes zeď nebo do komína. Pro provoz recirkulace je nutný speciální uhlíkový filtr, který zachycuje hlavně pachy z vaření a musí se pravidelně měnit. Odtahové digestoře se umisťují tam, kde je k dispozici komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí.

Zabudovaný odsavač je ideální pro malé kuchyně

Komínové či podstavné

Dobrou volbou bývají komínové digestoře. Představují výrazný designový a stylový prvek v kuchyni. Některé výrobky (např. MORA OV 680 G) snadno umístíte i do menších prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu totiž digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní. Standardem je dotykové ovládání s řadou funkcí, například automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu.
Máte-li místo k vaření na samostatném ostrůvku, vybírejte z kategorie ostrůvkových digestoří. Umísťují se nad varný ostrůvek v místnosti a rovněž tvoří výrazný designový prvek kuchyně.

Do kuchyní s omezeným prostorem je dobrým řešením podstavná digestoř (např. MORA OP 622 X). Instaluje se pod jednu z kuchyňských skříněk a tím šetří místo. Ještě úspornější jsou z hlediska místa vestavné digestoře, splývající s kuchyňskými skříňkami. Pokud jde o hlučnost, patří k nejtišším digestoře komínové.

Volba výkonu

Čím větší máte kuchyň, tím větší by měl být výkon odsavače par. Odsavač byl měl být schopen během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti 5x až 10x. Výkon adekvátního spotřebiče pro vaši kuchyň se počítá tak, že vynásobíte rozměry vaší kuchyně v metech (délka x šířka x výška) = m³. Vypočtený objem v m³ vynásobte 5 – 10 x (průměrná výměna vzduchu za hodinu). Výsledná hodnota je doporučený výkon odsavače v m³/h.

Jak vybrat digestoř