Interiérové dveře

O tom, že interiérové dveře nemají jen funkční úlohu, ale mohou se výrazně podílet také na charakteru interiéru, není pochyb. Správným rozhodnutím můžeme podpořit vybraný styl a vdechnout domu požadovanou atmosféru.

Ve starých chalupách najdeme většinou dveře, které zhotovoval na míru místní řemeslník v době vzniku celého domu. V obytných částech mají zpravidla rámovou konstrukci s dřevěnou či skleněnou výplní. Často jsou zdobené frézováním nebo jinými zdobnými detaily a jejich měřítko i styl jsou v naprostém souladu s celkovou architekturou domu. Takové dveře slouží už dlouhá desetiletí a kvalitou zpracování ty současné hravě předčí. Pokud i vy máte to štěstí, že se ve vašem domě takové dveře zachovaly, věnujte jim dostatečnou péči při obnově povrchové úpravy a nepochybně budou sloužit dále.

historické dřevěné dveře

Po odstranění starých nátěrů naplno vynikne krása materiálu. Foto: Vladimír Hájek

Jestliže vyžadují výraznější zásah, oslovte šikovného truhláře, který vám pomůže s výměnou poškozených částí či seřízením kování. Dveře do nově vzniklých místností (například koupelny) pak můžete nechat zhotovit na míru podle původní předlohy, aniž by jakkoliv utrpěl historický ráz stavení.

historické dřevěné dveře

Staré dveře dostaly novou příležitost v podkroví. Foto: Vladimír Hájek

Inspirace pro novou chalupu

Pokud vybíráme dveře do novostavby, pochopitelně budeme volit některou z možností, které nám dává současnost. Dřevěné dveře jsou ve všech ohledech sázkou na jistotu, výraznější nevýhodu však představuje vyšší cena. Jako alternativu lze proto uvést i další materiály, kdy jádro dveřního křídla tvoří dřevotříska, lehčená dřevotřísková deska nebo voština – konstrukce z tvrzeného papíru ve tvaru pláství. Povrch těchto desek je dále upraven pohledovou vrstvou, která určuje finální podobu i vlastnosti dveří.

dřevěné interiérové dveře

Inspiraci venkovem najdeme i u moderních výrobků (Foto: Voster)

Nejpřirozeněji působí dýha, tedy slabá dřevěná vrstva, která umožňuje využití i poměrně drahých a exotických dřevin. Další variantou je laminát (CPL melamin), což je odolná vrstva v síle přibližně 0,2 mm. Jeho vzhled zpravidla imituje dřevo, vyrábí se však i v jednobarevném provedení. Jeho hlavní předností je snadná údržba a odolnost vůči poškrábání. U méně namáhaných dveří můžeme zvolit i povrchovou úpravu fólií, jež však z uvedených patří k nejvíce náchylným k poškození.

Bílé, nebo v barvě dřeva?

Odstín dřevěného dekoru či povrchovou úpravu bychom měli vybírat s ohledem na požadovaný výsledek v interiéru. Světlé či bílé dveře působí na stěnách s bílou výmalbou méně nápadně. Pokud si naopak přejeme, aby se dveře staly prvkem určujícím styl místnosti, můžeme volit tmavší dekor, který by měl barevně navazovat na ostatní plochy – nejčastěji podlahy, okna či nábytek.

prosklené interiérové dveře

Mléčné sklo propouští dostatek světla, ale zachovává soukromí (Foto: Porta)

Kam nechodí slunce

Míra prosklení interiérových dveří je především otázkou osobních preferencí. Zatímco do koupelny či na toaletu patří plné dveře, u ostatních obytných místností záleží čistě na vkusu a požadavku na soukromí. Při výběru je však také potřeba brát ohled na dispozici domu a počítat s tím, že plné dveře znemožní přístup denního světla do chodby uprostřed domu.

Ideální míry

Zvolit správnou šířku dveří je základním předpokladem toho, aby se v domě příjemně žilo. Světlá průchozí výška je u nově postavených domů dána normou a činí alespoň 197 cm. Optimální šířka dveří mezi obytnými místnostmi umožní pohodlný průchod a případně i stěhování větších kusů nábytku. Zpravidla činí 70 až 90 cm, šíře 100 cm se používá zřídka. Pro méně frekventované prostory, třeba toalety, koupelny či spíže, postačí rozměr 60 cm.

Posuvné dveře

Posuvné dveře zdobí viditelná konstrukce (Foto: FAVI)

posuvné dveře

Posuvné dveře se mohou stát zajímavým prvkem (Foto: FAVI)

Když není místa nazbyt

Občas se stane, že je potřeba oddělit prostor dveřmi i tam, kde se nedostává místa pro osazení klasických otočných dveří. Jako alternativa se potom nabízí použití dveří posuvných. Ty mohou buď zajíždět do připraveného stavebního pouzdra, nebo jsou zavěšené na přiznané vodicí liště. Dveře i lišta pak mohou v interiéru hrát roli zajímavého prvku.

Pravé, nebo levé?

Dveřní křídlo a zárubeň jsou spojeny kováním neboli dveřními závěsy. Ty zajišťují otáčivý pohyb kolem svislé osy. Podle umístění dveřních závěsů na zárubni pak rozeznáváme pravé, nebo levé dveře.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek a se svolením firem Porta, FAVI, Voster

Interiérové dveře