Dřevo do koupelny může
Kvůli vlhkosti, páře či nedostatečnému odvětrání je použití dřeva v koupelnách považováno za rizikové. Dřevěné prvky však koupelnu ozvláštní a dají jí nezaměnitelnou atmosféru.
Dřeva v koupelně se nebojte a nezapomeňte, že některé dřevěné prvky mohou v místnosti pro koupání a sprchování vyznít lépe než kde jinde. Záleží na stylu a způsobu využití koupelny, ale pokud to má být místo pro relaxaci a prostor pro zklidnění těla a duše, je dřevo mnohem vhodnější a atraktivnější materiál než chladné obkládačky ve studených barvách. Riziko vlhkosti a větší náchylnost dřeva k poškození vlhkem a vodou sice trvá, ale ve skutečnosti je mnohem menší, než by se zdálo. Kombinace určitých opatření může odolnost dřevěných prvků (obložení stěn i vany, podlahy, nábytek) značně zvýšit, dřevěná fasáda v exteriéru ostatně musí vydržet mnohem víc a taky ji neměníte každou chvíli.
A vzpomeňte si i na zážitky či fotografie z cest po různých exotických zemích: v místech s extrémní vlhkostí vzduchu a častými dešti je dřevo většinou zcela dominující. Jenže jde o dřeviny odolné a často i speciálně ošetřené a to je to, čím se nechte inspirovat.
Zůstaňte v Evropě
Nechceme vám však radit, abyste do koupelny na chalupě používali především tropické dřeviny. Mohou skvěle sloužit, ale obvykle jsou velmi drahé a do české chalupy až tak nepatří. Klidně si vystačíte s tím, co roste v českých lesích nebo odolává drsnějším podmínkám severní Evropy, tedy s určitými odrůdami smrku, na obsah pryskyřice bohatším modřínem či borovicí nebo tvrdým a těžkým dubem i nezdolným, ale ve vlhku černajícím akátem či vysoce „vodovzdorným“ jasanem.
Nábytek, obkladové desky, podlahová prkna, nebo dokonce ze dřeva vyrobená umývadla mohou v koupelně čelit i většímu vlhkostnímu zatížení. Odolnost je však potřeba posílit všemi způsoby od volby vhodné dřeviny přes její povrchovou úpravu i ošetření nátěry až po použití nekorodujících spojovacích prvků a přirozené i nucené větrání v koupelně v kombinaci s vytápěním či dostatečnou tepelnou izolací stěn. Při nákupu koupelnového nábytku se snažte vyčíst ze zdrojů výrobce i prodejce vše o tom, jak je nábytek vyrobený a chráněný proti vlhku. Zatímco obložení stěn nebo podlahu v nejhorším vyměníte, rozklížený a plesnivějící nevhodně vybraný stolek, regál či skříňka budou na vyhození.
Trvanlivost dřeva
Má různé parametry hodnocení, pro použití v koupelně je důležitá odolnost proti dřevokazným houbám, jejichž růst vlhké prostředí podporuje. Podle normy ČSN N 350-1-2 (platí pro konstrukční stavební dřevo) znamená stupnice od 1 do 5 pořadí od velmi trvanlivých do netrvanlivých. Podle této normy patří k nejodolnějším teak a dub, střední až nižší odolnost vykazuje modřín či borovice, slabší odolnost má smrk či jedle, pětku dostal buk.
Jak zvýšit odolnost dřeva?
- Impregnace se používá zejména pro dřevo do exteriérových stavebních konstrukcí, ale do vlhkého prostředí je vhodná vždy.
- Ochranné nátěry zejména proti působení dřevokazných hub jsou rovněž jedním z opatření, která můžou trvanlivost dřeva zvýšit.
- Povrchové nátěry by měly zabránit pronikání vlhkosti do struktury dřeva a zároveň uchovat či zdůraznit jeho přirozený vzhled. Použít lze laky i lazury, ale také oleje či vosky.
- Nekorodující spojovací materiál je důležitý, protože zpravidla právě od rezavých hřebíků, šroubů či kování začíná dřevo měnit barvu a hnít.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Lazurol