Proč si zobytnit podkroví?

ložnice v podkroví

Někdy může podkroví působit stísněným dojmem a v takovém případě je ideální kombinovat světlý interiér s dostatečně velkými štítovými okny. Foto: Shutterstock

Výhody obytného podkroví jsou zjevné. Na přestavbu se ovšem každá půda nehodí. Ale řada zemědělských stavení skýtá možnost zobytnění prostor pod střechou dříve využívaných pro skladování sena.

Předpokladem úspěšného vybudování obytného podkroví je především sedlová či mansardová střecha v dobrém stavu a zdravé krovy. Mnozí lidé pojmou rekonstrukci půdy radikálně a zahrnou do ní i výměnu konstrukce krovů či střešní krytiny, ale pak je nutné počítat s investicí, která se může přiblížit nákladům na novostavbu malého domku. Nechceme vás však odradit, protože jednou z výhod zobytnění půdních prostor je nesporně možnost výstavby svépomocí a postupného budování nových místností pěkně v suchu a pod střechou.

nová střecha a krovy

Umožní-li vám rozpočet sundat z domu původní střechu i s krovy jako starý klobouk, lze novostavbu podkroví vyladit tak, že bude splňovat veškeré parametry moderního domu. Foto: Shutterstock

Jde-li o rozsáhlejší vestavbu včetně zavedení vody či elektřiny, důkladné zateplení, stavbu příček a montáž střešních oken, neobejdete se bez projektu, ohlášení či povolení stavby, architekta nebo statika. Ale také může jít o velmi jednoduché vybudování nouzové místnosti pro letní spaní, cvičení jógy, hernu pro děti nebo sušárnu prádla. Takové využití podkroví mnohdy velmi rozšíří komfort pobývání v chalupě, jejíž uživatelé třeba ani další obytné místnosti nepotřebují. A náklady či náročnost práce jsou s důslednou přestavbou půdy na bydlení nesrovnatelné.

Krovy jsou důležité

Nese-li střechu na vaší chalupě konstrukce v podobě krokví bez vazných trámů nebo hambalkový krov s příčnými vzpěrami, máte vyhráno, pokud ovšem nehnije, nezatéká do ní nebo není napadena škůdci. To je na přestavbě půdy první moment, kdy se většinou neobejdete bez odborníka, který vše umí posoudit.

Vždy je nezbytné brát v potaz i nosnost, protože by konstrukce tíhu nové krytiny a zateplení nemusela unést. Dřevěné části se pak vždy ošetří proti houbám a dřevokaznému hmyzu, protože pod izolací nebudou později přístupné.

koupelna v podkroví

Atmosféra koupelny pod šikmou střechou je jedinečná. Foto: Shutterstock

Izolace střechy

Izolace střechy je extrémně důležitá, protože tepelné úniky nebo příliš velká zátěž z letního vedra tady hrozí víc než mezi čtyřmi standardními stěnami zděného domu. Volba technologie suché stavby je pak pro rekonstrukci půdy logická mimo jiné proto, že tak nedáte prostor vlhkosti nutně provázející zdění a omítání. Použít se dá při izolaci, stavbě střešních pohledů i pokládce podlah.

Základem suché stavby jsou nejčastěji sádrokartonové desky a zateplovací izolační desky z různých materiálů. Prostor mezi jednotlivými trámy se utěsní izolační vatou, která se mezi krokvemi přikryje parotěsnou fólií, aby se zabránilo průniku vlhkosti a také vzniku tepelných mostů. Desky se připevní na nosnou konstrukci, zatmelí a spáry se vykryjí speciálními páskami. Jednotlivé pásy fólie se neprodyšně slepí dohromady speciální páskou, což je pro její pozdější správnou funkčnost opravdu nezbytné.

Suchá výstavba je na rekonstrukci podkroví ideální, ať už kvůli hmotnosti těchto materiálů, snadné práci s nimi, nebo možnosti obejít se při stavbě bez vody

Nebojte se sádrokartonu

Spoustě chalupářů tento materiál „domů nesmí“, ale doporučujeme jeho výhody přece jen zvážit, protože za úvahu sádrokarton bezpochyby stojí. Lidem totiž většinou vadí zejména specifický vzhled sádrokartonem obložených místností. Nepřirozeně dokonale působící rovné plochy však lze upravit různými omítkami včetně imitací betonu a opticky ten nechtěný „kancelářský“ vzhled nabourat. Materiálů tohoto typu na trhu neustále přibývá.

využití sádrokartonu v podkroví

Snímek dokumentuje výhody sádrokartonu, který se snadno montuje a sjednotí stěny z různých materiálů. Foto: Shutterstock

Metodou suché stavby je v podkrovních prostorách každopádně vhodné budovat i veškeré příčky a stěny, přestože použití klasických materiálů typu dutých cihel příčkovek při dostatečné nosnosti stropů vyloučeno není. Je to však mnohdy zbytečně pracné. Sádrokartonové desky se hodí i k vytvoření podhledů, které poslouží k zakrytí nerovnosti stropu a mohou zlepšit tepelné, akustické či protipožární parametry prostoru.

Podlaha v podkroví

Sanace půdní podlahy je důležitá, protože ve starých chalupách jsou mnohdy potíže s prověšením stropů či s jeho nedostatečnou nosností a roli hraje i značný nárůst kročejového hluku s novým využitím podkroví. Nerovnosti lze vyrovnat suchým podsypem, na nějž přijde tepelná a zvuková izolace. Následuje tzv. roznášecí vrstva ze sádrokartonových, dřevotřískových či cementotřískových desek. A nakonec se pokládá podlahová krytina, ať už dlažba, nebo koberec, parkety, či PVC.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Proč si zobytnit podkroví?