Spreje a šablony

Na základ udělaný jemným rozptylem barev ve spreji lze zblízka „kreslit“ sprejem kompaktní linky nebo na ně vzít štětce

Pro nápadnější zdobení nábytku a doplňků se dají využít barvy ve spreji a šablony, díky kterým vytvoří dokonalý dekor i ten, kdo neměl ve škole z výtvarné výchovy jedničku.

Spreje a šablony není těžké používat, když dodržíme několik zásad. S aerosolovými barvami nepracujeme venku za větrného počasí, aby barva neskončila jinde, než má. Lepší je několik slabších vrstev aplikovaných postupně než jedna kompaktní. Při práci se šablonami je dobře přitiskneme na podklad, aby se barva nedostala pod ně. Po vymalování dekoru šablonu ihned opatrně odstraníme.

Šablonové malování barvou ve spreji

Barvy ve spreji

Barvy ve spreji je výhodnější používat na úpravu větších ploch, protože mají širší rozptyl. Lze jimi dosáhnout jemných přechodů v intenzitě jednoho odstínu nebo při kombinaci více barev, což se nám se štětcem nepodaří. Při rozptýleném nanášení barvy nemusíme vždy čekat, až uschne, ale můžeme pokračovat hned s další. Takto udělaný základ na nábytku lze dál zdobit – doplnit kresbou od ruky nebo dekorem přes šablonu, na který se barva ve spreji také hodí.
Barev ve spreji najdeme v hobby marketech nepřeberné množství, vhodné snad na všechny povrchy jsou barvy na opravu karoserií aut, ale existují i výrobky přímo určené pro výtvarné činnosti, a to včetně různých metalických odstínů. Ty využijeme hlavně na drobnější dekorativní předměty.

Na větší vzor vytvářený pomocí šablony se hodí plochý štětec

Šablony

Chcete něco ozdobit geometrickým nebo rostlinným vzorem, květinou, zvířetem, postavičkou nebo i obrázkem krajiny? Snad na všechno existují šablony. Jsou z materiálu pro opakované použití, ze kterého lze barvu otřít. Šablony si můžeme vyrobit i sami z pevného papíru, ale ten nevydrží víceré používání, také se může na rubovou stranu dostat barva, která by znehodnotila další práci. Ale jednorázově jsou ekonomičtější.
Šablonu stačí jen přiložit na zvolené místo, dobře přitisknout nebo upevnit lepicí páskou a výřezy vyplnit barvou. Podle velikosti obrázku vybereme velikost štětce. Barvu nanášíme buď lehkými tahy, nebo tupováním. Pro tupování je vhodná i houbička nebo smotek bavlněné látky. Tupováním můžeme dosáhnout lehce nejasných obrysů, což může dodat dekoru na zajímavosti. Hodí se to především pro pravidelně se opakující vzor. U šablon lze pracovat i s barvami ve spreji.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a archiv IKEA

Spreje a šablony