Spotřebiče na propan-butan mají široké využití

regulátor pro propan-butan

Použití regulátoru se u různých spotřebičů liší, proto vždy zjistěte, zda je nutný a jestli je v ceně, nebo se musí dokoupit. Foto: Shutterstock

Pojďme si připomenout výhody i možnosti propan-butanových spotřebičů, ať už v dílně, na stavbě, na chalupě, ale i v kuchyni, nebo při zahrádkaření. Sortiment je stále širší.

Propan-butan je obchodní název směsi dvou uhlovodíků – propanu a butanu. Používá se v domácnostech k vaření a vytápění. Pro zajímavost stojí za zmínku, že problematika míchání lehčího propanu a těžšího (hustšího) butanu v různých poměrech u různých dodavatelů se občas diskutuje mezi uživateli aut na LPG nebo například topení či vařičů v karavanech, ale na provoz běžných menších spotřebičů by nemělo mít žádný vliv to, od jaké firmy odebíráte výměnné tlakové láhve.

hadice k propan-butanovým lahvím

Hořáky, topidla, grily či vařiče, které se připojují k výměnné tlakové láhvi, vyžadují kvalitní hadici, kterou pravidelně kontrolujte. Foto: Shutterstock

S plynem opatrně

Přestože je práce s plynovými spotřebiči a nářadím na plyn poměrně bezpečná, pořád je nutné mít na mysli, že propan-butan je vysoce výbušná a hořlavá látka, která vyžaduje respekt a dodržování některých pravidel. Zdrojem požáru a výbuchu může být i malý nenápadný únik, takže je nutné pečlivě kompletovat a neustále kontrolovat spotřebiče, které jsou propojené s plynem hadicemi a případně vyžadují používání redukčního ventilu (regulátoru). Ten sníží vysoký vstupní tlak (z lahve s plynem) na požadovaný nižší na výstupu. Obvykle musí být součástí sestavy napojené na velkou (10kg) láhev, ať už ji propojujete s hořákem, nebo topidlem. Pozor, ne vždy je v příslušenství k danému výrobku! Takže vždy raději předem zjistěte, zda redukci potřebujete a jestli je nutné ji dokoupit. Samotné zapojení ventilu je jednoduché, kontrolovat je potřeba zejména dostatečné utažení matic a to, zda je vloženo těsnění a zda plyn nikde neuniká.

Hoří, topí, svítí i pálí

příruční plynový vařič

Příruční vařiče či svítidla na kartuši využijete při kempování, ale i na chatě bez elektřiny či při vaření a svícení na zahradě (foto: Meva)

V současné době existuje opravdu široké portfolio výrobků na propan-butan. Jedním ze základních kritérií pro výběr je volba mezi spotřebiči na jednorázovou kartuši nebo vyměnitelnou láhev. Kartuše různých velikostí logicky doplňují lehké kempinkové vařiče i svítidla, ale v dílně je využijete ve spojení s malými letlampami a opalovačkami, příručními hořáky pro drobnější izolatérské práce, ale třeba i jako pomůcky pro vypalování plevele. Výhodou je rozměr i univerzálnost použití, nevýhodou může být nutnost dokupování kartuší. Ty jsou však běžně dostupné a seženete je snadno.

U láhví je však výhod celá řada, ať už do jisté míry ekologická možnost jejich opakované výměny, nebo výrazně větší množství náplně, díky němuž i menší (2kg či 5kg) láhev vydrží ve spojení s vařičem, grilem nebo hořákem poměrně dlouho. Napoprvé je potřeba tlakovou láhev koupit, pak už při výměně platíte jen za obsah. Ceny jsou různé a mnohdy je mezi nimi poměrně podstatný rozdíl, takže se vyplatí najít si dodavatele s výhodnou cenou.

Hořák s regulátorem

Hořák s regulátorem s příslušným nástavcem využijete na nahřívání smrštitelných fólií, jiný typ nástavce se bude hodit při lepení asfaltových natavovacích pásů (foto: Meva)

Menší tlakové láhve se nejčastěji používají k provozu vařičů, ale i svítidel či malých teplometů. Bez regulátoru k nim můžete připojit opalovací soupravy obvykle nabízející několik tvarů hořáků. Ty lze využít při odstraňování starých nátěrů nebo natavení spojů na asfaltových pásech, ale i k letování či zahřívání rozličných materiálů. Mějte na mysli, že na rozdíl od regulovatelných horkovzdušných pistolí pracují plynové hořáky s „živým“ plamenem, a i když určité možnosti regulace nabízejí, může s nimi práce být obtížnější (například opalování zasklených oken).

Pájecí a opalovací souprava s kartuší

Pájecí a opalovací souprava s kartuší je malá, lehká a poslouží při odstraňování starého nátěru nebo nahřátí spojů u lepení (foto: Meva)

Za výhodu je zvláště při provozu větších spotřebičů možné považovat i to, že na rozdíl od nářadí nebo topidel na elektřinu máte spotřebu pod kontrolou a po odečtu elektroměru vás nezaskočí vysoká částka na faktuře. U topidel je ovšem nezbytné počítat s tím, že plameny spotřebovávají kyslík a přímotopy na propan-butan, byť produkují rychlé a příjemné teplo, nejsou pro pravidelné dlouhodobé vytápění uzavřených prostor vhodné a bezpečné. Pro přitápění bez rizika se vyplatí pořídit si topidlo s bezpečnostním čidlem, které po poklesu množství kyslíku v místnosti pod kritickou úroveň taková kamna vypne, ale i detektory schopné zaznamenat a ohlásit únik kouře, plynu, oxidu uhličitého nebo uhelnatého. I ty nejvyspělejší stojí maximálně několik set korun a mohou zabránit tragédii.

Plameny plynových topidel, hořáků i vařičů spotřebovávají kyslík v místnosti, mějte se na pozoru i v nevětrané dílně

Víte, že…

Na propan-butan má vliv zima, takže například v dlouho nevytápěné vymrzlé chalupě může být v zimě problém se zprovozněním přímotopu nebo plynové lampy.

Co je na propan-butan?

  • Vařiče, topidla, svítidla
  • Opalovací a nahřívací hořáky
  • Letovací a pájecí soupravy
  • Vypalovačky plevele
  • Grily a chladničky
  • Bojlery a průtokové ohřívače

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Meva

Spotřebiče na propan-butan mají široké využití