Lavice v interiéru

Rubrika: Interiér

Lavičku známe především jako zahradní nábytek, ale lavice se dobře uplatní i téměř kdekoliv v interiéru – v bytě, domě i na chalupě.

Interiérová lavice se může té zahradní podobat, ale často bývá propracovanější, někdy nechybí ani čalounění. Jako materiál se používá dřevo, jak tuzemské, tak exotické, kov v různých podobách, oblíbený je i přírodní výplet, občas nechybí sedák čalouněný textilem nebo kůží.

Lavice, jejíž opěradlo zdobí vyřezávaný dekor a z boku má malou zásuvku, dobře zapadne do chalupářského interiéru

Dřevěné i kovové, s opěradlem i bez něj

Nejjednodušší lavicí je hladká dřevěná bez opěradla, pohodlnější už ho má, navíc i područky. Opěradlo bývá nejparádnější částí lavice – vytváří ho svisle, vodorovně nebo křížem kladené šprušle, plné opěradlo má rámovou konstrukci s výplněmi, horní okraj opěradla nebývá jen rovný, ale i ozdobně tvarovaný. Některé lavice mají části soustružené, vyřezávané, zdobené malbou. Pod sedákem se může ukrývat úložný prostor.
Spíše než celokovové lavice si do interiéru pořídíme kombinované ze dřeva a z kovu. Z kovu bývají nohy – kované s tmavým nátěrem, lesklé chromované i jiné. Proutěný a ratanový nábytek může být střízlivý i exoticky rozevlátý. Malé čalouněné lavice bývají bez opěradla, někdy jsou s područkami.

Jednoduchá lavice s opěradlem ladí s ostatním vybavením vzdušné koupelny

Začneme předsíní

Interiérovou lavici můžeme najít hned za vchodovými dveřmi – v předsíni, kde poslouží nejen při přezouvání bot, ale hodí se i pro odložení tašky, šály, rukavic. Může být s opěradlem i bez něj, z praktických důvodů zvláště na chalupě spíše celodřevěná.
Pro verandu či zimní zahradu je jako dělaná pohodlná proutěná nebo ratanová lavice s opěradlem a područkami, která nám bude evokovat léto.

Dvě nízké lavice jsou v koupelně praktickým vybavením

Lavice v kuchyni

Místo pro lavici je i v kuchyni, kde u stolu nahradí několik židlí. V prostorné kuchyni může stát i samostatně, hodí se například tehdy, když se tu sejde na kus řeči víc lidí, děti si na ní můžou pod dohledem maminky nebo babičky hrát. V dřívějších světnicích obíhala jednoduchá dřevěná lavice i podél dvou stěn – nejen že se na ní sedělo, ale i spalo.

Hodí se i do pokoje

Jestliže máte pocit, že ve stylově zařízené světnici vaší chaloupky by byla současná pohovka jako pěst na oko, vyřeší to právě lavice. Ale stejně tak ji můžete umístit do moderněji zařízeného velkého pokoje, kde poskytne vedle klasické sedací soupravy další možnost pro sezení. V těchto případech zvolte pohodlně tvarovanou lavici s opěradlem, třeba i částečně čalouněnou, nebo ji doplňte polštáři.

Lavici bez opěrky doplnili chalupáři dřevěným panelem na zdi, barevně sladěným s chladničkou a dalším nábytkem

Kam odložit župan

Máte-li to štěstí a disponujete rozlehlejší ložnicí, můžete využít lavici i tady. Ta bez opěradla, dřevěná či čalouněná, postavená hned u nohou postele, poslouží na odkládání županu, přehozu, přebytečného polštáře i rozečtené knihy, když na nočním stolku už není místo. A milující partner sem může po ránu postavit podnos se snídaní, kterou pro vás připravil!
V dětském pokoji většinou pohovku nenajdeme, zato lavice by se sem svými rozměry hodila – dá se na ní číst, učit, hrát, odložit věci. Podobné je to s pracovnou. Chceme-li v ní mít víc míst na sezení a pohovka je příliš velká, vybereme si lavici s opěradlem.

A co koupelna?

Koupelny na chalupě, vybudované často z bývalých hospodářských prostor, většinou nedostatkem místa netrpí. Dřevěná lavice, nejlépe z odolného exotického dřeva, s opěradlem i bez něj, poslouží k usednutí, odkládaní šatstva a ručníků, kromě toho koupelnu pěkně „zabydlí“.

Text: Iva Tvrzová

Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, František Vaňásek, Pavel Veselý, Petr Zhoř, archiv firem a Shutterstock

Lavice v interiéru

Uložit

Uložit

Uložit

Lavice v interiéru