Hrábě na listí

Posuvné hrábě z řady Combisystem, nastavitelná vzdálenost mezi hroty. 520 Kč (GARDENA)

Padající listí je signálem, že přichází čas vzít do ruky hrábě a jít uklízet zahradu. S těmi speciálními nám půjde shrabování rychleji a bez plýtvání fyzickými silami.

Trik spočívá v konstrukci. Hrábě na listí, tzv. švédské, mají zpravidla vějířovitý tvar a dlouhé, husté, v dolní části rozevřené zahnuté zuby, na něž se listy nenapichují, ani se mezi nimi nedrží větvičky. Díky své pružnosti a lehkosti přesně kopírují terén, čímž brání zasekávání do půdy či travního porostu, jak se tomu děje, použijeme-li na listí klasické těžké kovové hrábě s daleko od sebe posazenými zuby.

Výhody multifunkčnosti

Lopatové hrábě čerstvě uvedené na trh značkou GARDENA poslouží také k nabírání shrabaného listí, odstřižků rostlin, mechů, zbytků po provzdušňování trávníku atd. Nahradí i menší síto.
Starší typ švédských hrábí od téže firmy lze rozložit na dva díly, s nimiž jako s prodlouženýma rukama efektivně přemístíme hromádky listí do pytle či vozíku.

Hrábě na listí FISKARS Solid™ xL 65 cm, materiál plast a hliník. 469 Kč (Hornbach)

Vějířové hrábě NatureLine, plast, násada
z lakovaného bukového dřeva. 430 Kč (GARDENA)

Hrábě na listí for_q 55 cm, plastové s dřevěnou násadou. 379 Kč (Hornbach)

Švédské hrábě Patriot, nerez ocel s antikorozní úpravou, ergonomická násada. 750 Kč

Násady

Vyznavači přírodního stylu sáhnou po násadě dřevěné. Tvrdé vysušené dřevo je zárukou pevnosti a dlouhověkosti. Povětrnostním podmínkám však lépe odolá násada ze slitin hliníku, která je navíc výrazně lehčí. Ergonomické tvarování zvyšuje uživatelský komfort, stejně jako možnost nastavení různé délky u teleskopických modelů, které si tak ideálně přizpůsobíme pracovní situaci a naší tělesné výšce. Oválný průřez pomáhá k pevnějšímu úchopu. Součástí ucelených řad zahradního nářadí jsou univerzální násady.

 Záruka odolnosti

  • Kvalitní hrábě v provedení kov i plast jsou odolné proti nárazům, korozi a povětrnostním podmínkám.
  • Násady připojené k hrábím objímkou se zamykacím systémem nevykazují častý nešvar klasického upevnění pomocí hřebíků nebo vrutů, kdy se po čase násada v hrábích viklá či protáčí.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Hrábě na listí