Vyvětvovací pily

Nastupují tam, kde už na údržbu a tvarování koruny nestačí nůžky. Každý z typů má své výhody i nějaké to minus z pohledu našich preferencí.

Přestože nás těší, když keře a stromy dobře rostou, udržovacímu řezu se zpravidla nevyhneme, ať už se jedná o prosvětlení, nebo tvarování, či odstranění poškozených nebo odumřelých větví či těch, jež přerůstají plot, zasahují do zahradních cest apod. Tehdy jako účinný pomocník přijde vhod vyvětvovací pila. Kterou si za tímto účelem pořídíme, závisí na obvyklém objemu řezaného dřeva, síle větví a také vzrůstu dřevin.

Ruční pilky

Na menší údržbu, větvičky drobných keřů a stromků vystačíme s ručními typy pilek, které mají optimalizovaný výbrus zubů pro maximální účinek a čistý řez. S krátkou rukojetí se snadno propleteme i mezi košatou korunkou. Pokud zvolíme model nasazovací na teleskopickou násadu, dosáhneme ze země i na vyšší větve. Práci v hůře přístupných částech usnadňuje nastavitelný úhel řezu. Nevýhodou je samozřejmě to, že musíme vydat při řezání vlastní energii.

Univerzální zahradní nůžky a pilka, teleskopická tyč. 599 Kč (Foto: Hecht)

Ruční pilkou lze odříznout větev těsně u kmene (Foto: Fiskars)

Ruční pilkou lze odříznout větev těsně u kmene (Foto: Fiskars)

Vysouvací zahradní pilka Xtract™ SW73 pro řezání čerstvých větví. 480 Kč (Foto: Fiskars)

Zahradní pilka for_q, délka pilového listu 240 mm. 499 Kč (Foto: Hornbach)

Zahradní pilka for_q, délka pilového listu 240 mm. 499 Kč (Foto: Hornbach)

Zahradní pilka 300 PP Combisystem pro přesné řezání větví. 760 Kč (Foto: Gardena)

Zahradní pilka 300 P pro hladký řez čerstvého i suchého dřeva. 1 080 Kč (Foto: Gardena)

Zahnutá pila QuikFit™ pro řez tahem, k použití s teleskopickou násadou. 954 Kč (Foto: Fiskars)

 

Řetězové pily

Jedná se o lehké motorové, elektrické nebo akumulátorové pily s krátkou lištou, které z nás sejmou fyzickou námahu. Řezání je rychlejší, díky dlouhé většinou teleskopické rukojeti dosáhneme bezpečně na vzdálené i těžko přístupné větve, aniž bychom museli balancovat na žebříku či přímo na stromě. Kvalitní modely jsou vybaveny různými inteligentními funkcemi a ergonomickými prvky, které práci ulehčují.

Nevýhodou všech vyvětvovacích řetězových pil je, že s nimi stěží provedeme čistý řez a větev odřízneme rovně těsně u větevního kroužku.

Řetězové pily umožňují řezání v různých polohách (Foto: Hornbach)

I poměrně krátká lišta si poradí se silnou větví (Foto: Husqvarna)

I poměrně krátká lišta si poradí se silnou větví (Foto: Husqvarna)

Motorové pily

Disponují obecně nejvyšším výkonem, plusem je i to, že s nimi lze pracovat v místě mimo zdroj elektrické energie. Ve své zahradnické výbavě je uvítá především majitel sadu nebo zalesněných ploch. Minusy jsou hlučnost, výfukové plyny, větší hmotnost a tím ztížená manipulace zejména při řezání v několikametrové výšce a také mnohem vyšší cena oproti elektrickým pilám.

Uživatelé preferují spíš verzi s motorem dole, i když celková hmotnost nářadí je kvůli převodu v tyči vyšší. S motorem v horní části se pila díky těžkému konci kýve, hůře se s ní manipuluje a od držení brzy bolí ruce.

S pilou s motorem a baterií ve spodní části rukojeti se lépe pracuje (Foto: Husqvarna)

Elektrické pily

Jsou dobrým řešením na zahradě, kam lze pomocí prodlužovacího kabelu přivést elektrický proud. Výkon mají o něco nižší, ale pro údržbové práce dostatečný. Vzhledem k tomu, že se s nimi pracuje ve vzpřímené poloze, kdy přívodní kabel visí dolů a neplete se v místě řezu, je práce s nimi bezpečná i pro uživatele bez zkušeností. Mluví pro ně rovněž tichý chod, neznečišťování vzduchu, důležitá je nižší hmotnost, protože při delším držení a manipulaci je znát každé deko.

Teleskopický elektrický prořezávač větví FZP 6005-E. 1 899 Kč (Foto: Fieldmann)

Elektrický prořezávač větví Patriot PV 750E. 2 690 Kč (Foto: Mountfield)

U elektrických pil nehrozí, že se přívodní kabel dostane do blízkosti pracující lišty (Foto: Hornbach)

Akumulátorové pily

Může jít o samostatnou pilu nebo nástavec v rámci nářaďové řady, kdy vystačíme s akumulátorem a násadou pro více druhů nářadí. Pila je podobně jako elektrická tichá, jsme ušetřeni dýchání výfukových plynů. Omezuje nás pouze výdrž baterie, což můžeme řešit jednou náhradní, kterou budeme používat v době, kdy se první nabíjí. Co se týče životnosti, energetické náročnosti, efektivity i hmotnosti, je lepší volit modely s bezkartáčovým motorem, který je vybaven rotorem s magnety namísto klasických uhlíkových kartáčků, u nichž vlivem tření o rotor dochází k opotřebení.

Akumulátorová teleskopická vyvětvovací pilka TCS 20/18V P4A, sada. 4 960 Kč (Foto: Gardena)

Akumulátorová teleskopická vyvětvovací pilka TCS 20/18V P4A, sada. 4 960 Kč (Foto: Gardena)

Při koupi pily se zaměřte na následující:

  • Jak pohodlně se drží. U řetězové, zda se při manipulaci výrazně nepřevažuje u hlavy pily.
  • Zda je její ovládání snadné a dobře přístupné, což je důležité pro bezpečnou práci.
  • Na hmotnost nářadí. Čím je těžší, tím dříve vás budou bolet ruce.
  • Na pevnost teleskopické tyče při plném vysunutí.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Mountfield, Hornbach, Gardena, Husqvarna, Fieldmann, Fiskars

Vyvětvovací pily