Hra se střípky

Rubrika: Inspirace

Ručně skládanou mozaiku si spojujeme spíše s drobnějšími předměty. Lze jí ale ozdobit i nábytek a nápaditě ji uplatnit i na stavebních částech domu.

Mozaika se může lišit v použitém materiálu, ve způsobu provedení, v náročnosti zpracování a samozřejmě ve velikosti. Mozaiku z malých střípků a se složitým mnohobarevným vzorem si vybereme spíše pro drobnější realizace, jako jsou podnosy, rámy zrcadel, květináče, víčko dózy a podobně. U velkoplošné mozaiky na podlaze nebo na stěně vyniknou naopak jednodušší vzory z větších střepů.

Střepy jsou dostupné

Na mozaiku můžeme použít střepy z dlaždic (na podlahu) nebo obkládaček (na méně namáhané plochy). To je asi nejčastější zdroj vhodného materiálu. Velikost a tvary z obkladů a dlažby lze nařezat nebo naštípat podle potřeby. Výhodou je cenová dostupnost – v prodejnách pro kutily nebo se zbytky obkladů a dlažeb někdy nabízejí i rozbité obkládačky nebo jednotlivé kusy za nízkou cenu.

Nevýhodou jsou ostré okraje střepů. Pokud se nepodaří mít všechny dílky mozaiky v jedné rovině a dobře je vyspárovat, o vyčnívající ostrý okraj se může někdo poranit. Nevadí to tolik u předmětů, které bereme do ruky jen občas.

Ručně vyráběná mozaika

Pro práci na menší ploše, nebo když potřebujeme dosáhnout dokonalé přesnosti vzoru, je vhodná ručně vyráběná mozaika. Dílky v podobě čtverečků, obdélníků, trojúhelníků i jiných tvarů se nejprve z keramiky vyřežou, vypálí, pak se na ně nanese glazura a opět se vypálí. Díky tomu nemá mozaika žádné ostré hrany, vrchní plocha je u krajů lehce zaoblená.

Ruční mozaika se hodí na menší práce, případně z ní můžeme vytvořit ve větší ploše ze střepů jen určitý dekor. Tento materiál je samozřejmě dražší, ale dá se kupovat v malém množství, třeba i jen pár jednotlivých kousků.

Použít lze i celé dlaždice

Vytvořit mozaiku na rozměrnější podlaze nebo na stěně je velmi náročné. Můžeme ale zvolit jednodušší cestu, přitom se o zajímavý efekt ze střípků neochudíme. Na většinu plochy použijeme celé dlaždice nebo obkládačky a mozaikou pokryjeme jen menší plochy. Buď na místě některé dlaždice, mezi nimi, nebo vytvoříme v dlažbě ze střípků nepravidelnou cestičku.

Rozbitý hrneček se hodí

Na dekorativní předměty nemusíme používat jen rovné střepy, ale třeba i mírně vyklenuté kousky z rozbitého keramického i porcelánového hrnečku, konvice nebo misky, které zdobí hezký dekor. Mozaiku oživíme vložením skleněných korálků, kulatých i různě tvarovaných, kovových ozdob a podobně. Můžeme si tak uchovat aspoň části z oblíbených předmětů, které dosloužily.

Vytváření a realizace vzoru

Dá se pracovat s předem vypracovaným a barevně vyladěným vzorem nebo si na plochu jen rámcově vyznačit tvar a pak střípky skládat. U propracovanějších vzorů je lepší složit dekor nejdříve „nanečisto“, abychom ho viděli celý, mohli upravit a pak teprve lepit. Lepidlo nanášíme vždy jen na část plochy, po nalepení střípků potřeme lepidlem další kus. K dosažení rovné plochy poslouží tvrdší malířský váleček. Hotovou mozaiku vyspárujeme.

I barevnost mezer mezi kousky mozaiky ovlivní vzhled díla. Spáry nemusí mít všude stejnou barvu. Pravidla, jak velké střípky k sobě patří a jaké mají být mezi nimi mezery, příliš respektovat nemusíme. Mozaika je originální záležitostí. Jinak vypadá, je-li složena z přibližně stejně velkých kousků a se stejně širokými mezerami, jinak při použití větších i maličkých střípků a různě širokých spár. Záleží na vzoru i na tom, jakého efektu chceme dosáhnout.

Také vzor mozaiky z pravidelných čtverečků působí odlišně, rovnáme-li dílky do rovných řad, úhlopříčně, do křivek podle vzoru nebo rozházeně.

Kde se mozaika uplatní

Mozaika se uplatní, jednoduše řečeno všude, kde nebude vadit funkčnímu užívání a kde bude hezkým výtvarným akcentem. Rozčlení velkou plochu podlahy, ochrání stěnu kolem umyvadla a vany v koupelně nebo za kuchyňskou linkou místo běžných obkladů. Praktická a hezká je na parapetech oken, z obyčejného podpůrného sloupu udělá výtvarné dílo.

U stolu s mozaikovou deskou nám bude určitě chutnat a rozlitá káva nebude žádnou pohromou. Obložit střípky se dá horní deska komody nebo skříňky, mozaika vynikne i na čele šuplíků. V zahradě s její pomocí vytvoříme hezkou dekoraci a na venkovní fasádě číslo domu nebo domovní znamení.

text: Iva Tvrzová

foto: Vladimír Hájek, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv

Hra se střípky

Hra se střípky