Střepy, sklíčka, úlomky

Rubrika: Dílna, Jak na to

Máte chuť zkrášlit si svůj interiér originálními vlastnoručně ozdobenými květináči? Vyzkoušejte si práci s mozaikou, určitě ji zvládnou i úplní začátečníci.

Zbylo vám po rekonstrukci koupelny několik různobarevných obkládaček? A k tomu máte i nakřáplý talíř se zajímavým dekorem a zatím vám bylo líto ho vyhodit? Zkuste tento materiál použít k vytvoření originálního květináče. Možná se vám práce při sestavování mozaiky tak zalíbí, že vám pod rukama vznikne hned celá sada krásných květináčů.

Co si připravíme

Budeme potřebovat zbytky obkladů nebo dlažby, použít můžeme i střepy z rozbitého porcelánového či keramického nádobí. Dále se neobejdeme bez lepidla na obklady a spárovací hmoty. Připravíme si také květináč, nejlépe keramický. Na dělení střepů použijeme kladívko, na jejich úpravu štípací kleště, kterými můžeme podle potřeby ucvaknout žádaný tvar.

Na míchání spárovací hmoty si nachystáme nějakou nádobku (kelímek, plechovku apod.) a budeme potřebovat i špachtli nebo vyřazenou lžíci a molitanovou houbičku.

Jak na to

Nejdříve zabalíme do hadru obkládačky a případně další materiál a kladívkem je roztlučeme na malé kousky. Pracujeme opatrně, abychom se o střípky nezranili. Příliš ostré hrany můžeme pomocí štípacích kleští začistit. Pak si na květník předkreslíme zvolený dekor. Začátečníci by si raději měli vybrat jednoduchý vzor a třeba si ho nejprve nakreslit na papír.

A můžeme začít na květináč nanášet lepidlo. Nanášíme je po částech, vždy jen na malou plochu. Do přibližně půlcentimetrové vrstvy čerstvého lepidla vtiskneme kousky mozaiky. Střípky pokládáme vedle sebe tak, aby mezery mezi nimi byly co nejmenší a zhruba stejně daleko od sebe. Tímto způsobem postupně zakryjeme celou plochu květináče. Až bude celý květník polepený, necháme lepidlo zaschnout. Dobu schnutí dodržujeme podle návodu na lepidle.

Potom si v nádobce rozmícháme spárovací hmotu. Špachtlí nebo lžící ji nanášíme do mezer mezi mozaikové dílky. Hned po dokončení spárování mokrou houbičkou pečlivě stíráme přebytky hmoty z povrchu květináče a spáry vyhlazujeme. Nakonec necháme květináč s hotovou mozaikou uschnout.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ A MIRKA KONÍČKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV

Střepy, sklíčka, úlomky

Uložit

Střepy, sklíčka, úlomky