Bidlo nad kamny

Rubrika: Inspirace

Nezbytným doplňkem kachlových kamen je bidlo, vodorovně upevněné pod stropem. Dají se na něm sušit utěrky, promoklé šatstvo, ale i svazky bylinek.

Bidlo nad kuchyňskou linkou je provlečeno oky z řetězů; další bidlo je i nad kamny

Zkusme si představit život v chalupě někdy v polovině 19. století a soustřeďme se na obytnou místnost. U dveří obvykle stála pec nebo kachlová kamna, kde se topilo, na plotně kamen se vařilo a jednou týdně se v peci pekl chleba. Uhlopříčně proti kamnům bychom našli stůl, při stole rohovou lavici. V dalším rohu postel hospodáře. Při stěnách a na nich bylo nádobí, v dřevěných a hliněných nádobách potraviny a také různé nářadí. Vedle kamen se dělala většina domácích prací a také domácí výrobky pro trh.

Nejčastější řešení upevnění dvou bidel

Hned u kamen se na špalku štípalo dříví a stály tady putny s vodou. Po světnici se volně pohybovala drůbež, která nocovala v síni. V zimě se blízko pece v prvních dnech po narození nechávala mláďata všech domácích zvířat. Nahoře nad kamny se přes bidlo přehazovaly kabáty a vlňáky, zejména při nepohodě, aby uschly. Nezřídka se stalo, že na bidlo vylétli kohoutci a slípky, aby si v teple pohověli.

Tohle všechno už odnesl čas. Doplněny modernějším vybavením zůstaly v obytné světnici jen stůl, židle a kamna. Nad kamny, tak jako kdysi, často vidíme dřevěné bidlo. Slouží většinou k pověšení utěrky, ale občas na něm visí plátěný pytlík se sušenou mátou nebo jiným kořením. A když je špatné počasí, i dnes se bidlo využívá k rychlému usušení mokrého šatstva.

Různá konstrukce

Ačkoliv je bidlo nezbytným doplňkem kachlových kamen po staletí, nemá ustálenou podobu. Při prohlížení archivu obrázků z našich návštěv v českých chalupách vyplynulo, že konstrukce bidla se případ od případu liší. Zpravidla je tvoří jedna rovná tyč, ale může to být i křivolaká větev (samozřejmě odkorněná, očištěná a vyhlazená). Někde nad kamny visí dvě bidla nad sebou, jinde jsou vedena ze dvou stran a kolmo se kříží. U kamen situovaných třemi stranami volně do prostoru světnice je možné bidla zavěsit nad všemi třemi stranami kamen nebo sporáku, takže konstrukce vytvoří tvar písmene U.

V kovářově chalupě jsme objevili bidlo, které drží kovaná ručka

Různý je i způsob ukotvení ke stropu. Nejčastěji se setkáváme s bidlem mezi dvěma dřevěnými rameny. Ta bývají hladká i ozdobně profilovaná. Ke stropu bývají upevněna vrutem či moderně hmoždinkou. Pokud je bidlo jedním koncem upevněno do zdi, jednoduše je zapuštěno do vysekaného otvoru. Dřevěná ramena závěsu mohou být upevněna i na boční plochu stropního trámu.
Jiným řešením je zavěšení bidla mezi dvě kované tyče. Ty mají nahoře menší oka pro upevňovací vrut, dole větší oka nebo háčky, jimiž je bidlo jen volně prostrčeno. Podobná „oka“ lze vytvořit i ze řetězu. V některých chalupách je k vidění i bidlo zavěšené na provazy.

Kde vzít bidlo?

Když se zamyslíme nad tím, z čeho „závěsný sušák“ nad kamna vyrobit, zjistíme, že většinou máme všechno potřebné doma. Stačí vzít pár latěk a pár vrutů, anebo si dojít pro volně rostoucí „tyčovinu“ za humna.
Například Petr Strach z Orlických hor bidlo nad kamna vyráběl z javoru: „V blízkém okolí je spousta náletových stromků, volba tedy nebyla těžká. I dalším chalupářům bych doporučoval sáhnout spíše po dřevu z listnáčů, už jenom kvůli těm pichlavým větvičkám na jehličnatých stromech. Dalšími vhodnými dřevinami kromě javoru jsou habr, jasan, buk, zkrátka dřevo spíše tvrdší. Samozřejmě se bidlo dá udělat z čehokoliv, třeba z již připravených latí.“

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: MARTIN MAŠÍN, IVAN POLTAVEC, RICHARD GURYČA, ZDENĚK ROLLER, PAVEL VESELÝ, OTA PAJER

Bidlo nad kamny