Háčkované Velikonoce

háčkované vejce

Elegantní způsob, jak zužitkovat zbytky zapomenutých klubíček. Foto: Shutterstock

Velikonoční svátky pomalu klepou na dveře, takže je nejvyšší čas začít přemýšlet o jarní výzdobě. Ovládáte-li alespoň základy háčkování, můžete si originální dekorace vyrobit snadno doma třeba ze zbytků přízí či vlny.

Náročnost vybraných dekorací zvolte podle svých schopností, aby vás výroba dekorací hlavně bavila a přinášela vám radost. Pro začátečníky jsou vhodné jednoduché tvary bez vzorů, které by vyžadovaly preciznost a přesné počítání. Bez složitých detailů se obejde třeba uháčkování přírodní ošatky nebo malého košíčku. Použití režné příze či provázku z jutových či konopných vláken dodá výrobku rustikální vzhled.

háčkovaný košíček

Juta, lýko. či konopí dají výrobku rustikální nádech. Foto: Shutterstock

háčkovaný velikonoční košíček

S jednoduššími dekoracemi si poradí i začátečníci. Foto: Shutterstock

Vejdumky v krajce

Mimořádně efektní jsou vyfouknuté vaječné skořápky obháčkované tenkou přízí s krajkovým vzorem. Máte-li již s háčkováním nějaké zkušenosti, možná vás překvapí, že výroba takové kraslice není tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je vhodné použít jemnější přízi, aby motiv co nejlépe vynikl. Dobře vypadá třeba Perlovka, Kordonet nebo Sněhurka. Na internetu lze pak najít celou řadu podrobných videonávodů, jak na to. Stačí do vyhledávače zadat heslo „háčkované vajíčko“. Pakliže nefandíte složitým vzorům, stačí vejce obháčkovat dlouhými či krátkými sloupky, vypadá to také skvěle.

háčkované vejce

Precizní ruční práce může dělat parádu několik sezón. Foto: Shutterstock

háčkovaná vajíčka

Jako základ pro háčkované kraslice využijte vyfouknutá vejce, ale i trvanlivější polystyrenové či dřevěné polotovary. Foto: Shutterstock

Kromě vzoru samotného lze vymýšlet i varianty kombinací barev skořápky a použité příze, mimořádně působivá je i souhra přírodního béžového odstínu vajec a bílé příze. Z obháčkovaného vajíčka lze ale také skořápku úplně odstranit, před tím je ale potřeba jej namočit v cukrovém roztoku nebo škrobu, nechat uschnout, aby si háčkovaný motiv zachoval svůj tvar, a pak skořápku opatrně po kouskách vyjmout.

háčkovaná vajíčka

Háčkované čepičky promění vejce v roztomilé beránky. Foto: Shutterstock

Závěsné ozdoby

háčkované kuřátko

Na výrobu takového kuřátka stačí ovládnout krátký sloupek a háčkování do kruhu. Foto: Shutterstock

Možná se necítíte na obháčkování celého vajíčka, ale nezoufejte. I začátečníkům jdou velmi rychle od ruky dvojrozměrné ozdoby, jejichž základem je háčkovaný kruh. Ten pak pomocí pár dlouhých sloupků snadno proměníte ve slepičku, ptáčka nebo zajíce. Pracujete-li se zbytky, může mít každá ozdoba jinou barvu, krásně ale působí i čistě bílé ozdoby. Zavěsit je pak můžete na rašící větvičku ve váze a základ pro originální dekoraci je na světě.

háčkované slepičky

Foto: Shutterstock

háčkovaná kvočna

Kvočna sedící na vejcích přiláká malé koledníky (Foto: Fler, Krocanda)

Jak se háčkované ozdoby škrobí?

Uháčkovaný výrobek se namočí ve škrobu nebo cukrovém roztoku, nechá se tam 2–3 minuty a špendlíky se zafixuje na polystyrenovou podložku. Špendlíky musí být kvalitní, rez by mohla výrobek nenávratně zničit. Lze to ale udělat i opačně, kdy se výrobek nejprve našpendlí a pak se nastříká škrobem ve spreji.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením Fler, Krocanda

Háčkované Velikonoce