Hospodárné zavlažování

Zahrada potřebuje vodu a zaléváte-li vodou pitnou, náklady na vodné a stočné se mohou zvláště v období sucha neúměrně zvyšovat. Dodáváte – li záhonům a trávníku vláku dešťovou vodou, je dobré řídit se vyzkoušenými pravidly a využívat užitečnou techniku.

Jestli zakládáme novou nebo z gruntu předěláváme stávající zahradu, je třeba zamyslet se nad tím, jak ji budeme zavlažovat. Zavlažování dělíme na dva typy – nadzemní a podzemní. Při výběru konkrétního systému je dobré zvážit charakter zahrady, typ travních ploch a jejich rozsah. Pokud je plocha menší a terén rovinatý, je ideální volbou mobilní nadzemní zavlažování, u kterého je možné trysky libovolně přemisťovat. Vybrat si můžeme například z plošných, obdélníkových či kruhových zavlažovačů.

Při nadzemním zavlažování potřebujeme kvalitní zahradní hadice od renomovaných značek (například Hozelock a Valmon), které jsou vyrobeny z prvotřídních moderních materiálů a mají důmyslnou konstrukci vrstvených stěn. Kvalitní hadice mají vysokou tvarovou stálost, nepřetáčejí se, nelámou, neodírají se, neblednou a jsou příjemné na dotyk. Vynikají skvělými užitnými vlastnostmi, dlouhou životností a schopností obstát při dlouhodobém používání i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Kombinace sudu a sudového čerpadla je základ zavlažovacího systému na dešťovku

 

Rozvody vody a spojky

K hadicím se hodí postřikovače, zavlažovací pistole, hadicové navijáky a vozíky i automatické zavlažovací vodní hodiny. Pro rozvod vody je dobré pořídit si také sortiment výrobků, které lze použít pro bezpečné spojení hadic s ostatními produkty, potřebnými pro fungování celého systému. Jde mimo jiné o spojky pro vodotěsné spojení hadic s kohoutkem, zavlažovacím zařízením a podobně. Spojky vydrží dlouhodobou zátěž a jsou kompatibilní s ostatními komponenty zavlažovacích systémů.

Praktická je výkyvná přípojka na vodovodní kohoutek, která zabraňuje zalamování a přetáčení hadice u vodovodního kohoutku. Přípojka má úhel 90° a je otočná o 360°. Na konec hadice se instaluje „stopspojka“. Ta zaručuje, že se průtok vody automaticky zastaví při výměně zavlažovacího příslušenství, například postřikovače nebo sprchy.

Trysky a nástavce různých typů šetří vodu a usnadní dávkování

 

Podzemní systém

Máme-li členitý terén nebo velkou zahradu a trávník, komplexní péči nejlépe zajistí podzemní závlahový systém zabudovaný pod trávníkem. Ovládá se počítačem, který dle plánu řídí celý zavlažovací proces. Patří sem i moderní výsuvné zadešťovače uložené pod trávníkem, které vyjíždějí pouze v době zavlažování. Po jeho ukončení se trysky opět skryjí. Se systémem automatické závlahy nám odpadne ranní vstávání, abychom stihli zahradu zalít dřív, než vyjde slunce. Zavlažování během horkého dne je pro rostliny nevhodné a navíc roste i spotřeba vody kvůli odpařování. A to až o 30 %.

Zavlažovací systém je řízen počítačem, který ovládá cykly zavlažování a je instalován přímo na vodovodní kohout nebo zdroj vody. Dle nastavení reguluje začátek a délku zavlažování, zavlažovací cykly nebo specifické nastavení dnů zavlažování.

K základním přístrojům si můžeme pořídit nejrůznější komponenty, jako je čidlo půdní vlhkosti, dešťový senzor či průtokoměr. S jejich pomocí snadno přizpůsobíme zalévání pozemku konkrétním podmínkám a nastavíme si zavlažování podle vlastních požadavků. Chytrá technika přesně reguluje distribuci vody v určeném prostoru. Ve spojení s čidlem půdní vlhkosti a dešťovým senzorem pak lze zohlednit srážky a trávník vždy dostane optimální porci mezi 4 až 6 litry vody na 1 m2.

Jednoduchý zavlažovací počítač umožní předvolby distribuce zálivkové vody (Gardena)

 

Důležité čerpadlo

Pro automatický provoz závlahy potřebujeme vhodné čerpadlo. Speciální elektronika zajistí sepnutí čerpadla při využívání vody a jeho opětovné zastavení po dokončení práce. Filtry ochrání čerpadlo před nasáváním kamenů a dalších předmětů, které by ho mohly poškodit. Před příchodem mrazů se voda vypustí samostatným výpustným šroubem.
Co se množství vody potřebné pro závlahu trávníku, květin, keřů či stromů na pozemku týká, je nutné řídit se individuálními potřebami konkrétních rostlin. Pro trávník však není důležité jen celkové množství vody, ale především rovnoměrnost a pravidelnost zálivky.

Samonavíjecí buben ulehčí práci a snadněji zabrání poškození květin při tahání hadice

 

Pravidla zavlažování

Tradiční zahrada bývá rozdělena na dvě části – zelinářskou a okrasnou. První potřebuje pravidelnou hojnou zálivku, v druhé musíme vyjít vstříc nárokům jednotlivých druhů rostlin a stromů. Zabírá-li největší část trávník, je lepší ho zavlažovat méně často, ale vydatně, protože při slabém zalití se voda z povrchové vrstvy půdy odpaří a trávník zůstává skoro bez vláhy. Zůstávají-li za vámi na trávníku stopy, stébla se nenarovnávají, protože tráva nemá dostatek vláhy, tak musíte zvýšit množství zálivky.

Hadice je třeba chránit před sluncem i mrazem, výrobky s návlekem to zajistí

 

Čas a způsob zalévání

Pokud jde o kvalitu vody, vhodnou pro zavlažování, jednoznačně vede dešťovka, která je tzv. měkká. Přesto si musíme dát pozor, protože existují rostliny, kterým dobře neudělá. Tím, že dešťovku bereme ze sudů či jiných nádrží, bývá tzv. odražená, tudíž nezpůsobuje rostlinám šok jako ledová voda přímo ze studny nebo vodovodu. Tvrdou a chlorovanou vodu bychom měli nejprve načerpat do konví nebo velkoobjemové nádrže a nechat ji 24 hodin odstát.

Při použití postřikovačů je teplotní šok ze studené vody zmírněn, protože voda na rostliny dopadá v podobě mlhy nebo kapek, nikoliv jednorázově ve velkém množství.

Zavlažujeme opakovaně v krátkých intervalech, aby měla voda čas vsáknout se do vyprahlé půdy a nejlépe v brzkých ranních hodinách nebo večer po západu slunce. Pokud totiž přes den zůstanou na listech kapky vody, mohou působit jako lupa, přes niž dopadající sluneční paprsky listy popálí. Voda by také neměla zůstat na listech a květech přes noc, protože jsou pak náchylnější k napadení plísní.

Za horka rovněž dochází k rychlému odpařování vody z povrchu půdy, ale i k ohřívání vody v půdě, což neprospívá kořenovému systému.

 

Každé podle žízně

Účinné pomocníky najdeme v zavlažovacích systémech. Vybíráme je podle velikosti, typu zahrady i způsobu ovládání.

Přenosný nadzemní zavlažovací systém je cenově příznivý, neboť obsahuje jen hadice s příslušenstvím a rozstřikovač, který obsluhuje buď kruhovou, nebo obdélníkovou plochu kolem sebe. Nelze ovšem doporučit jejich použití při silnějším větru, který by vodu odnášel mimo požadovaný prostor.

Pro větší zahradu jsou lepší volbou pevné podzemní, případně nadzemní rozvody, které se osazují postřikovači či zadešťovači. Pro jejich provoz však potřebujeme vydatný zdroj vody. K nejekologičtějším patří vyčištěná voda z čističky odpadních vod, kdy ještě ušetříme na poplatcích za kanalizaci nebo vyvážení septiku.

Pro zeleninové i okrasné záhony je možným řešením tzv. kapénková závlaha. Jedná se buď o systém hadic či trubek s drobnými otvory, nebo vyrobených z porézního materiálu, z nichž průběžně odkapává voda. Podle typu mohou být položeny nad zemí, na zemi i pod povrchem záhonů. Na stejném principu pracuje bodová závlaha pro rostliny v květináčích a truhlících.

Při ručním zalévání nikdy nedocílíme optimálního dávkování zálivky, což rostlinám škodí, a zároveň zbytečně plýtváme vodou. Problém odpadá pořízením zavlažovacího systému s řídicí jednotkou, na níž lze vybírat z několika flexibilních programů.

 


Srážky nestačí

V klimatických podmínkách České republiky pokrývá roční úhrn srážek přibližně 1/3 až 1/2 potřebného množství vláhy pro optimální růst kvalitního trávníku. Většina trávníků potřebuje během vegetačního období od jara do podzimu 600-800 mm vody/m2. Tomuto požadavku odpovídá týdenní závlahová dávka 25-40 litrů na jeden čtvereční metr. Některé druhy trávníků založené na propustném podloží potřebují vody ještě více (35-50 mm/m2/týden)


 

Hospodárné zavlažování