Zemní vrtáky

Zemní či půdní vrtáky vám usnadní práci při sázení květin a keřů i provzdušňování půdy, ale také při stavbě ohrad a plotů. Na trhu jsou k dostání ruční, elektrické nebo s benzínovými motory.

Vrtáky Fiskars QuikDrill mají vyměnitelné čepele

Zemní vrták je užitečný nástroj pro hloubení děr do země. Na rozdíl od namáhavého rytí rýčem nebo lopatou vyhloubí vrták díru o potřebném průměru pomocí otáčení šroubovitého šneku. I při ručním vrtání tak stačí mnohem méně námahy než při práci s rýčem a hloubení jde navíc velmi rychle.

Vrtáky různých průměrů využijete nejen pro snadné sázení keřů, stromků nebo cibulovin, ale i při osazování různých kůlů či sloupků pro ploty a ohrady nebo při stavbě pergoly.

Ruční zemní vrtáky usnadní sázení cibulovin či stromků

Nejjednodušším zařízením jsou ruční vrtáky. Jejich spirálovitá šroubovice umožňuje vrtání jamek v průměru od deseti do dvaceti centimetrů a do hloubky jednoho metru. Vrtáme jednoduše obouručním otáčením držáku (vratidla). Někteří výrobci (např. česká značka Vrbovský) mají v nabídce různé nástavce a sety umožňující postupné napojování a vrtání děr až do hloubky pěti metrů.

Ruční vrtáky se speciálním systémem vyměnitelných čepelí pak vyrábí Fiskars. Například zemní vrták Fiskars QuikDrill S je vhodný na sázení cibulek, provzdušňování a prohnojování půdy a vrtání děr pro menší kolíky. Jeho součástí je rukojeť z kompozitního materiálu a odolná ocelová násada. Vrták umožňuje oboustranné vrtání díky ostrým čepelím, které jsou připevněny k násadě pomocí šroubků. Lze používat různé velikosti čepelí na jednom vrtáku.

Vrtáky tohoto typu snáze proniknou i do tvrdší hlíny a nezasekávají se na menších kamenech nebo kořenech. Konstrukce vrtáků umožňuje rychlejší práci a oproti klasickému šneku nehrozí u čepelí Fiskars zalepení jílovitou půdou. Čepele můžete brousit a v případě poškození i vyměnit.

Elektřina a benzín

Výkonný zemní vrták s benzínovým motorem si raději půjčte

Chcete-li si ještě o něco více ušetřit ruční práci, může být zajímavým typem zemní vrták (jamkovač) na elektrický pohon. Nedosahuje parametrů výkonných profesionálních benzínových půdních vrtáků (jamkovačů) pro zemědělce či lesníky, ale bez problémů zvládne díry kolem deseti nebo patnácti centimetrů průměru a hloubky do šedesáti centimetrů. Využijete ho tedy nejen k sázení či občasnému hloubení děr pro kůly, ale i na stavbu plotů a ohrad nebo stromových podpěr. Například elektrický zemní vrták Hecht 1210 je k dostání za ceny kolem 3 500 korun.

Nákup benzínového stroje za cenu kolem dvaceti tisíc korun nemá příliš smysl, pokud ho nebudete využívat pravidelně. Pro jednorázový rozsah náročnějších prací, tedy například stavbu plotu, se spíše vyplatí půjčit si přístroj v půjčovně nářadí.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem

Zemní vrtáky

 

Zemní vrtáky