Veselý plot

Venkovským plotům z dřevěných planěk sluší nejen hrnce, ale i další ozdoby, které přizpůsobíme aktuální roční době.

Zahrady kolem chalup a venkovských domků bývají oploceny plaňkovými ploty, které jim, upřímně řečeno, sluší nejvíc. Dřevěné plaňky můžeme přizdobit, dokonce v každé roční době jinak.

Ptačí domeček a truhlík s lobelkami plot rozzáří

Střídání výzdoby během roku

Na Velikonoce, které se často odehrávají ještě když leží sníh, na plot můžeme pověsit věnce z vrbového proutí. Jakmile se oteplí a rozkvetou květy, věnce uvijeme z nich. Živé natrhané květiny však déle vydrží v nádobě s vodou. Na plotě tedy může viset bandaska s kyticí nebo umělohmotná dárková taška, která sklenici ukryje.

V každé roční době můžeme použít věnec čerstvě uvitý z darů zahrady

Během pozdního jara a v létě může plot „rozkvést“. Balkónové rostliny zasázíme do pěkných truhlíků a pověsíme na rýgle. Osázené hrnce postavíme na sloupky mezi plotová pole.

Květiny i vodu v nádobce ukryté v dárkové tašce budeme vyměňovat podle potřeby

Na podzim plot rozzáříme sklizenými malými tykvičkami, případně dýněmi. Ovšem pozor na ně! Vydlabané dýně mohou působit až strašidelně, zvláště ve tmě, proto jejich použití na tyčkách u plotu v blízkosti veřejného místa dobře uvažte.

Osázený hrnec postavený na plotový sloupek patří k tradičním ozdobám plotu

Ani v zimě nemusí zůstat plot prázdný. Lze jej zapojit do vánoční výzdoby domu. Zkrášlíme jej girlandami z jehličnanů, které osvěžíme červenými plody a mezi ně vetkneme barevné lucerničky.

Nádobí na plotě nebude vadit nějaká ta prasklinka či díra

Hrnky, hrnce, ptačí budky

Celoroční klasikou jsou keramické hrnky či smaltované hrnce nasazené na plaňky dnem vzhůru. Keramice ani smaltovanému plechu mráz, sníh či déšť nevadí, navíc tak zužitkujeme i poškozené nádoby. Po celý rok učiní z plotu pohledné místo i roztomilé ptačí budky nebo duté keramické či skleněné figurky navlečené na tyčky.

Na podzim místo mezi plaňkami ovládnou tykve

www.aspectartstudio.cz


Náš tip

Během stálého počasí, kdy nebude pršet, lze plot přikrášlit malými textilními nebo dřevěnými závěsy – srdíčky či jinými tvary.

Ozdobený plot každého hezky uvítá a zároveň potěší oči

Připravila: Martina Lžičařová

Foto: Martin Mašín, Zdeněk Roller, Aspect Art Studio a Shutterstock

Veselý plot