Galerie pod širákem

Dvůr je mimo jiné i místem odpočinku a relaxace. Nemělo by tu tedy chybět něco, co potěší naše oko.

Keramickým slípkám to bude slušet na schodech (Prokop Veselý)

Možností je spousta – od díla profesionálního výtvarníka přes vlastní umělecké pokusy až po zajímavě nainstalované „obyčejné“ věci. Těmi může být například různé staré nářadí a vybavení z hospodářství, části nalezených kamenických prací či jen vtipně seskupené kameny zajímavých tvarů.

I zajímavá keramická nádoba ozdobí dvůr (Věra Jenšovská)

Chceme-li zkrášlit dvůr nějakou plastikou – ať keramickou, kamennou, dřevěnou či kovovou, nepůjdeme do galerie, ale spíše zavítáme na keramické nebo řemeslné trhy, na nichž můžeme objevit spoustu vhodných dekorací. Oblíbené jsou především ty v podobě zvířat, například koček a ptáků, ale dají se najít i plastiky pro dvůr jako stvořené – koza, ovečka, koník, slepice. Také lidské nebo bájné postavy. Někdo ovšem dá přednost spíše abstraktně pojatému dílu.

Ležící plastika se bude vyjímat v trávě i na dlažbě u lavičky (Iva Drašarová)

Máte-li aspoň trochu umělecké ambice, je příležitost je uplatnit. Nevadí, když dílo vyšlé z vašich rukou nebude dokonalé – ale bude vaše a určitě vás i přátele bude těšit.
Pohledné věci nemusí mít jen funkci dekorativní, ale současně i praktickou. Taková jsou třeba různá ptačí pítka, originální nádoby na květiny a bylinky, zvoničky či sluneční hodiny. A jistě přijdete i na další věci, kterými můžete svůj dvorek či dvůr učinit přitažlivějším.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ, MICHAL TVRZ, KOVODESIGN A AUTORKA

Galerie pod širákem