Střešní krytiny na chalupu

chalupa v Bílých Karpatech

Chalupy v Bílých Karpatech mívaly na střechách pálené tašky,  jejichž hmotnost a odolnost se ve zdejších podmínkách osvědčila. Foto: Shutterstock

Není žádné speciální pokrytí střechy určené na vesnická stavení či rekreační objekty. Jsou spíš krytiny v některých regionech více rozšířené a vyzkoušené. Vyžadují péči a někdy i náhradu.

Pokrytí střech starších objektů klade na výběr materiálu trochu jiné nároky než novostavba. To může být někdy výhoda a jindy problém, zvláště v situaci, kdy je nutné střechu jen opravit a sehnat odpovídající tašky či šablony k náhradě těch vysloužilých. Ale hledání se často vyplatí, protože ušetříte za novou krytinu.

Jak pečovat o střešní krytinu

Možná to zní jako banální rada, ale krytina vydrží déle, když se o ni staráte, a tím pádem se o něco posune nutnost její výměny. Péče může zahrnovat pravidelné očištění střechy od mechů či lišejníků, včasné prořezání stromů, které střechu stíní a podporují vlhkost, a tím pádem i zarůstání, ale mohou střechu ohrozit i pádem ulomených větví.

Hlídat je nutné jakýkoli pohyb nebo narušení tašek, šablon nebo plechu v podobě posunutí, odchlípení, nebo dokonce rozbití. To je cesta k nenápadnému zatékání, které postupně vede k nenávratnému narušení krovů.

chalupy v Jizerských horách

Pro některé horské regiony jsou typické plechové střechy s barevně výraznými nátěry, které lze celkem snadno obnovovat. Foto: Shutterstock

Vítr, sníh nebo i příliš intenzivní sluneční žár, spadané větve, nebo někdy dokonce i třeba hnízdící kuny, to vše může střeše ublížit. Kontrolujte i okapy, klempířské prvky včetně oplechování komína, hřebenáče a také štíty, okapnice, lišty na hranách střech a všechna místa, která mají chránit konstrukci střechy proti pronikání vlhkosti. Skládaná krytina typu pálených či betonových tašek je na chalupách velmi často, ve většině případů je jen položená na střešních latích a její nežádoucí pohyb nebo rozpad je obvykle počátkem problémů.

Zbavte krytiny mechu. Není jen nevzhledný, ale drží vlhkost, nadzvedává krytinu a podporuje prašnost střechy

Typy střešních krytin

Pálené tašky jsou na střechách často, hodně vydrží, snadno se vymění a lze je nahradit i staršími taškami, které seženete levněji tam, kde se lidé snaží konstrukci střechy ulevit a nahrazují je lehčí krytinou, i když hmotnost pálené a betonové krytiny je víceméně stejná. Pokud pálené tašky dobře sedí na latích, nic ji neposune nebo nerozbije, je v podstatě taková střecha nezničitelná. Zarůstání mechem tady není žádoucí jednak proto, že tašky zatěžuje vlhkostí a prachem, ale i kvůli tomu, že mechový porost na klasické červené střeše prostě nevypadá dobře.

S betonovými taškami je to víceméně podobné, přičemž ty nové mohou být v něčem ještě lepší než tašky pálené. Lépe do sebe zapadají, jsou lehčí a o něco levnější, nabízejí širší škálu barevných odstínů a jejich povrch může být díky uzavřeným pórům odolnější vůči zarůstání. Jsou odolnější proti nárazu i proti pronikání vlhka. Pohledově klasickou pálenou krytinu nikdy nenahradí zcela dokonale, ale požadujete-li vzhled alespoň hodně podobný, pravděpodobně si vyberete.

novostavba v tradičním vzhledu

U novostaveb, jejichž vzhled se přibližuje tradičním usedlostem, lze zvolit i v mnohém praktickou betonovou skládanou krytinu. Foto: Shutterstock

U starších betonových krytin hrozí řada problémů, protože jejich trvanlivost je oproti páleným taškám omezená. Staré betonové tašky postupně křehnou, ztrácejí kvůli působení povětrnostních podmínek pevnost a vzhledem k obvyklé absenci jakékoli úpravy povrchu mohou i hodně prášit. V některých případech je lze opatřit nátěrem, ale ve větší ploše se to příliš nevyplatí. Jsou náchylnější k zarůstání mechem, ale např. mnohdy používaný proud vody z trysky vysokotlakého čističe je může poškodit, takže postupujte opatrně.

Výběr střešní krytiny a zdraví

Kdysi vyhledávaný módní výstřelek a dnes spíše zdroj starostí, to je eternit. Velmi dobře sloužící krytina střech a štítů, která zvláště při použití vícebarevných kombinací a tzv. českých šablon nejednou dotvářela originalitu horských chalup v některých oblastech, obsahuje příměs azbestu. Ten je za určitých okolností rakovinotvorný, protože miniaturní jehličky jeho prachu se usazují v plicích a nevstřebají se. Nutno podotknout, že uživatelé eternitových střech se nemají čeho obávat, rizikem je opakovaně vdechovaný prach při řezání a nebezpečí hrozilo zejména pokrývačům v dobách, kdy s touto krytinou pravidelně pracovali. Není však ani příliš žádoucí vířit prach nebo ho splavovat při čištění střech s azbestovými krytinami od mechu, takže se eternitu raději zbavte ve prospěch vláknocementových nebo plastových šablon. Obojí se vyrábí v různých tvarech včetně české šablony, jíž lze eternit nahradit i vzhledově a tvarově. Krytiny tohoto typu jsou poměrně náročné na pokládku, u vláknocementových je nutné zabránit jejich dlouhodobému vystavení vlhku, například kvůli nesprávně udělané vrstvě mezi dřevěným podkladem a šablonami.

střecha s eternitovou krytinou

Promyšleně poskládaná střecha z českých šablon je velmi pěkná, ale eternit je vhodné nahradit plastem nebo vláknocementem. Foto: Shutterstock

Plastové šablony jsou odolnější, navíc se mnohdy vyrábějí z recyklovaného plastu a problémem může být snad jen omezená dostupnost barevných odstínů. Spokojit se musíte s černou či šedou, ale povrchová struktura může mít i zajímavou úpravu připomínající třeba břidlici nebo dřevo.

Krytina na chalupu

  • Pálená taška
  • Betonová taška
  • Falcovaný plech
  • Plastové šablony
  • Vláknocementové šablony
  • Dřevěný nebo plastový šindel
  • Plechové šablony

Náhrada krytiny podle vzhledu

  • Pálené tašky: betonová krytina, plechové šablony
  • Eternit: vláknocementové nebo plastové šablony
  • Dřevěný šindel: plastový šindel
  • Břidlice: plastové imitace šablon
  • Falcovaný plech: moderní zámkové varianty

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Střešní krytiny na chalupu