Floxy: Květy z babiččiny zahrádky

Rubrika: Zahrada

Latnaté květy dříve vykukovaly přes plůtek téměř každé předzahrádky. Dnes vídáme floxy spíš ve formě polštářků zdobících skalky. Využití mají ale mnohem víc.
Všechny pěstované floxy neboli plamenky, ať již vzpřímené, poléhavé, či plazivé, mají svůj původ v Severní Americe, výjimkou je jediný druh pocházející ze Sibiře. U plamenky latnaté (Phlox paniculata) jsou květy uspořádané v latách vyrůstajících na konci řídce olistěných lodyh, které mohou dosahovat jeden a půl metrové výšky. Oproti nim se šídlovité plamenky (Phlox subulata) drží při zemi a rozrůstají se do šířky. Od dubna mizí zelené polštáře z jejich jehličkovitých listů pod záplavou květů. Latnaté odrůdy si s kvetením dávají trochu načas, rozkvétají v červnu, ale nakvétají až do podzimu.
Květy mohou být pouze jednobarevné, zato v široké škále barev od bílé po modrofialovou, ozvláštněné středovým očkem nebo se střídavými barevnými výsečemi připomínajícími dětský větrník.

O příbuznosti plamenky šídlovité
a plamenky latnaté svědčí pouze květy
sestávající z pěti okrouhlých plátků
spojených dlouhou trubkou

Do každé zahrady

Pro floxy se najde uplatnění ve všech zahradách včetně horských. Nízké převislé i plazivé druhy rozzáří skalku, suchou zídku či kamenné koryto, jako přírodní koberec dokážou skrýt nepříliš vzhledná místa. Různě vysoké latnaté variety jsou předurčeny do záhonů kombinovaných z více druhů trvalek i letniček. Jako jednoletá balkónová rostlina se pak pěstuje plamenka Drummondova (Phlox Drummondii).
Latnatým plamenkám se nejlépe daří na polostinném stanovišti, s hlubší, kyprou a dobře propustnou, neutrální nebo mírně kyselou humózní půdou. Pro kvalitní růst potřebují dostatek vláhy. Nízké skalkové odrůdy milují slunce, vhodná je pro ně hlinitopísčitá, propustná a dobře odvodněná půda. Zavlažovat potřebují jen v období déletrvajícího sucha. Sestřižením po odkvětu docílíme zahuštění nových výhonů a zamezíme prosychání trsů od středové části.
Floxy můžeme množit semenem, řízkováním nebo dělením trsů na jaře či na podzim.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Floxy: Květy z babiččiny zahrádky

Uložit

Floxy: Květy z babiččiny zahrádky