Altán na velké zahradě

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.

Pobývat v bytelnějším – zděném altánu lze jak v čase vedra, tak i nepohody, kdy do zcela otevřených altánků fouká nebo zatéká. Příjemné je, že tento typ stavby lze využívat i pro občasné přespání. Pokud ho vybavíme stylovou houpací sítí, v duchu se v něm přesuneme někam jižněji, než leží české vnitrozemí.

Vestavěné skříňky poslouží také jako pracovní plocha, dřevěné žaluzie dodají altánu intimitu

Větší altán je možné vybavit krbem, chladničkou i tekoucí vodou. Zajímavě působí vestavěný nábytek.

Zděný altán v rohu zahrady dokonale zakrytý okolní vegetací

Zděné stěny umožňují vytvoření četných nik, kam lze umístit oblíbené knížky, užitkové předměty a květiny. Vnitřní prostor tak získá na útulnosti.


U klasického dřevěného altánu postavíme jeho nosné části i celou podlahu na zemní kotvy pár centimetrů nad okolní terén, a pod něj nasypeme oblázkovou drenážní vrstvu. Tak jej ochráníme před vzlínáním vlhkosti, ale zlepšíme v něm i tepelnou pohodu. Pokud má takový altán otevřené stěny, stačí je zastínit obyčejnými rákosovými nebo bambusovými rohožemi – ty až překvapivě dobře izolují.


Na detailech záleží

Věčná škoda do krásného altánu pořídit levné hrnky ze supermarketu! Zajděte raději na hrnčířské trhy nebo do bazaru.

Prostorné zastřešené posezení určené ke grilování i ke country muzicírování

Dalšími drobnými, ale užitečnými předměty, které se vyplatí zakoupit, je elektrická past na hmyz, sada několika plédů, dostatek polštářků, pro dámy zrcadlo na zeď, rychlovarná konvice, případně servírovací stolek.

Altán přes den s oblibou využijí děti. Měly by tu mít své hračky, miniknihovničku a houpačku.

A už chybí jen jeden detail, který ocení všichni zvídaví majitelé malých i velkých zahrad – příručka na poznávání ptáků a malý dalekohled.

Na tuhle zahradu se majitelé mohou dívat od domu, nebo se její krásou kochají z jejího nejvyššího bodu – z altánu

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Altán na velké zahradě