Speciál Dveře: Dveře v interiéru

Vnitřní dveře nemusí být tak zabezpečeny jako dveře vstupní. Větší pozornost věnujeme jejich sladění s interiérem a dalším požadavkům, vycházejících z využití místností.

I skleněné dveře můžou v chalupě vypadat pěkně

Podobně jako dveře vchodové i ty interiérové by měly být vnímány jako významný architektonický prvek. Dříve se na výrobu dveří vybíral ten nejlepší materiál a uplatňovala se na nich i lidová tvořivost. Staré dveře by proto neměly být nahrazovány bez rozmyslu novými, lepší je nechat je renovovat. Neopravitelné dveře můžeme nahradit dokonalou replikou, kterou zhotoví šikovný truhlář.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Dveře do chalupy

Vybíráme dveře

Posuvné dveře

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

________________________________________________________________________

Vybíráme nové dveře

Při rekonstrukci chalupy nebo budování nových místností musíme vytvářet také nové vstupy a uzavřít je dveřmi. Ty bychom měli vybírat s citem a ne jen podle ceny. Snažme se zvolit dveře co nejpodobnější těm, které už ve stavení jsou, a pokud není čeho se „chytit“, nic nezkazíme, zůstaneme-li spíš u jednoduššího typu.

Při rekonstrukci podkroví musíme obvykle koupit nové dveře. Vybereme ty, které jsou vyrobené z masivu a tradičního vzhledu

Většinou vybíráme z dveří plných nebo se skleněnou výplní. Plné dveře mohou být buď zcela jednoduché, nebo s plastickými kazetami. U prosklených dveří se zaměříme na ty, které se nejvíce podobají starým typům. Ty mívaly skleněnou výplň ve své horní části.

Dnes se vyrábějí dveře s okénky různých tvarů (např. kosočtverce či tvary s obloučky), sklo se zdobí vitráží, síťovým tiskem se dosahuje dekorativních efektů, na dveřích se kombinují různé barvy dýh, nebo je jejich povrch lakovaný – to všechno se do chalup a často ani do chat vůbec nehodí. Při nákupu zůstaňme u obyčejných dveří, nejlépe vyrobených z masivu.

Kdo je odvážný, může si troufnout nechat udělat na zakázku dveře celoskleněné. Ani ve společenských prostorech tradiční roubenky nemusí vůbec vypadat špatně. Je to sice nezvyklé, interiér s nimi ale získá hodně světla. Zárukou úspěchu bude předchozí porada s architektem.

Dýha do chalupy nepatří

V současné době je nabídka dveří široká. Necháme stranou všechny dřevotřískové a dýhované, zaměříme se na ty, které jsou vyrobeny z masivu. Jak už jsme řekli, do chalupy se hodí nejvíc. Zhotovují se obvykle ze smrkového, z borového nebo modřínového dřeva. Můžou být ale i z buku, olše, třešně. Modřínové i borové dveře jsou krásné v přírodním vzhledu, chráněné jen matným bezbarvým lakem.

Staré dveře je dobré zachovat. Žádný moderní výrobek nenahradí krásu zpracování původního materiálu a také originálního kování

Rozhodneme-li se pro barvu, pak kvalitní dřevo ošetříme lazurou, příliš sukovité lze zakrýt emaily. Nemusíme se držet jen bílé, hnědé či krémové, můžeme zkusit jakoukoliv barvu (nejlépe v matném provedení), která bude ladit s interiérem. U kazetových dveří lze použít i více barev, profilované lišty či výplně zvýrazníme kontrastním odstínem. Ovšem opatrně, méně je někdy více!

Při rozhodování o barvě nebo odstínu dveří obecně platí, že světlá interiér opticky zvětší a prosvětlí, kdežto tmavá plocha dveří jej naopak zmenší a zklidní. Každý interiér si žádá své, a proto je třeba rozmyslet si, nakolik chcete vyznění interiéru ovlivnit.

Při samotném výběru odstínu dveří a zárubní je dobré nezapomenout na barevnost ploch, vedle nichž se dveře budou nacházet. V první řadě vezměte v úvahu podlahu a barvu malby na zdech. Úloha barvy okenních rámů překvapivě není až tak důležitá, protože okna jsou obvykle dále ode dveří a kromě toho bývají často překryta záclonou. Zato podlaha, ta se s dveřmi bude potkávat přímo.

Sladění s podlahou

Nesnažte se za každou cenu volit stejné dřeviny co nejpodobnějšího odstínu. Nebojte se kontrastu dveří a podlahy, ovšem při zachování podobné struktury dřeva. Výsledný soulad ovlivňuje i teplota barev. Teplé či studené tóny je vhodné volit u podlahové krytiny i u dveřního křídla shodně. Nejlepším řešením je přinést si kousek podlahové krytiny s sebou do některé ze vzorkoven výrobců dveří a přiložit ji pod dveře tak, jak vedle sebe potom budou po mnoho let.

www.interierovedvere.cz, www.sapeli.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK A MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, ZDENĚK ROLLER

Uložit

Speciál Dveře: Dveře v interiéru