Speciál Dveře: Dveře v interiéru

Vnitřní dveře nemusí být tak zabezpečeny jako dveře vstupní. Větší pozornost věnujeme jejich sladění s interiérem a dalším požadavkům, vycházejících z využití místností.

I skleněné dveře můžou v chalupě vypadat pěkně

Podobně jako dveře vchodové i ty interiérové by měly být vnímány jako významný architektonický prvek. Dříve se na výrobu dveří vybíral ten nejlepší materiál a uplatňovala se na nich i lidová tvořivost. Staré dveře by proto neměly být nahrazovány bez rozmyslu novými, lepší je nechat je renovovat. Neopravitelné dveře můžeme nahradit dokonalou replikou, kterou zhotoví šikovný truhlář.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Dveře do chalupy

Vybíráme dveře

Posuvné dveře

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

Jaké dveře na chalupu?

Jak zabudovat dveře

Posuvné dveře šetří místo

Dveře pro bezpečí

Jak vybrat správné dveře

________________________________________________________________________

Vybíráme nové dveře

Při rekonstrukci chalupy nebo budování nových místností musíme vytvářet také nové vstupy a uzavřít je dveřmi. Ty bychom měli vybírat s citem a ne jen podle ceny. Snažme se zvolit dveře co nejpodobnější těm, které už ve stavení jsou, a pokud není čeho se „chytit“, nic nezkazíme, zůstaneme-li spíš u jednoduššího typu.

Při rekonstrukci podkroví musíme obvykle koupit nové dveře. Vybereme ty, které jsou vyrobené z masivu a tradičního vzhledu

Většinou vybíráme z dveří plných nebo se skleněnou výplní. Plné dveře mohou být buď zcela jednoduché, nebo s plastickými kazetami. U prosklených dveří se zaměříme na ty, které se nejvíce podobají starým typům. Ty mívaly skleněnou výplň ve své horní části.

Dnes se vyrábějí dveře s okénky různých tvarů (např. kosočtverce či tvary s obloučky), sklo se zdobí vitráží, síťovým tiskem se dosahuje dekorativních efektů, na dveřích se kombinují různé barvy dýh, nebo je jejich povrch lakovaný – to všechno se do chalup a často ani do chat vůbec nehodí. Při nákupu zůstaňme u obyčejných dveří, nejlépe vyrobených z masivu.

Kdo je odvážný, může si troufnout nechat udělat na zakázku dveře celoskleněné. Ani ve společenských prostorech tradiční roubenky nemusí vůbec vypadat špatně. Je to sice nezvyklé, interiér s nimi ale získá hodně světla. Zárukou úspěchu bude předchozí porada s architektem.

Dýha do chalupy nepatří

V současné době je nabídka dveří široká. Necháme stranou všechny dřevotřískové a dýhované, zaměříme se na ty, které jsou vyrobeny z masivu. Jak už jsme řekli, do chalupy se hodí nejvíc. Zhotovují se obvykle ze smrkového, z borového nebo modřínového dřeva. Můžou být ale i z buku, olše, třešně. Modřínové i borové dveře jsou krásné v přírodním vzhledu, chráněné jen matným bezbarvým lakem.

Staré dveře je dobré zachovat. Žádný moderní výrobek nenahradí krásu zpracování původního materiálu a také originálního kování

Rozhodneme-li se pro barvu, pak kvalitní dřevo ošetříme lazurou, příliš sukovité lze zakrýt emaily. Nemusíme se držet jen bílé, hnědé či krémové, můžeme zkusit jakoukoliv barvu (nejlépe v matném provedení), která bude ladit s interiérem. U kazetových dveří lze použít i více barev, profilované lišty či výplně zvýrazníme kontrastním odstínem. Ovšem opatrně, méně je někdy více!

Při rozhodování o barvě nebo odstínu dveří obecně platí, že světlá interiér opticky zvětší a prosvětlí, kdežto tmavá plocha dveří jej naopak zmenší a zklidní. Každý interiér si žádá své, a proto je třeba rozmyslet si, nakolik chcete vyznění interiéru ovlivnit.

Při samotném výběru odstínu dveří a zárubní je dobré nezapomenout na barevnost ploch, vedle nichž se dveře budou nacházet. V první řadě vezměte v úvahu podlahu a barvu malby na zdech. Úloha barvy okenních rámů překvapivě není až tak důležitá, protože okna jsou obvykle dále ode dveří a kromě toho bývají často překryta záclonou. Zato podlaha, ta se s dveřmi bude potkávat přímo.

Sladění s podlahou

Nesnažte se za každou cenu volit stejné dřeviny co nejpodobnějšího odstínu. Nebojte se kontrastu dveří a podlahy, ovšem při zachování podobné struktury dřeva. Výsledný soulad ovlivňuje i teplota barev. Teplé či studené tóny je vhodné volit u podlahové krytiny i u dveřního křídla shodně. Nejlepším řešením je přinést si kousek podlahové krytiny s sebou do některé ze vzorkoven výrobců dveří a přiložit ji pod dveře tak, jak vedle sebe potom budou po mnoho let.

www.interierovedvere.cz, www.sapeli.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK A MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, ZDENĚK ROLLER

Uložit

Speciál Dveře: Dveře v interiéru