Speciál Dveře: Posuvné dveře

Posuvné dveře jsou zajímavým, ale hlavně praktickým řešením při oddělování místností v interiéru. Posuv je možné realizovat dvojím způsobem – po zdi nebo do zdi.

Posuvné dveře jsou vhodné především tam, kde by otvírání běžných dveří příliš zasahovalo do prostoru a omezovalo tak průchod kolem nich. Oceníte je i tehdy, kdy musí být dvoje dveře v rohu místnosti, kde by otočné dveře navzájem kolidovaly. Při otevření širokých dvoukřídlých posuvných dveří lze propojit dvě sousední místnosti. U posuvných dveří se nepoužívá práh, jsou tudíž i bezbariérové. Ve srovnání s otočnými dveřmi je ale nutné u nich počítat s nižší tepelnou i zvukovou izolací.
Posuv po stěně je rychlým řešením, kdy nejsou potřeba žádné větší stavební úpravy. Naopak posuv dveří do zdi – většinou do stavebního pouzdra uschovaného v příčce – už vyžaduje stavební práce.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Dveře do chalupy

Vybíráme dveře

Dveře v interiéru

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

Jaké dveře na chalupu?

Jak zabudovat dveře

Posuvné dveře šetří místo

Dveře pro bezpečí

Jak vybrat správné dveře

________________________________________________________________________

Posuv po zdi

Posuvné dveře po stěně jsou nejjednodušším řešením, jejich prostorová náročnost je zanedbatelná. Vyžaduje to však volný prostor na stěně vedle dveří, kam se budou posouvat. Dveřní křídlo tak ovšem vynikne, i když jsou dveře „otevřené“. Lze je použít i u dveřního otvoru se zachovanou původní dřevěnou obložkou po otočných dveřích.
Součástí posuvného mechanismu jsou „vozíčky“ (zdvojená kolečka), které nesou a vozí dveře po vodicí kolejnici, spodní vedení křídla zajišťuje vodicí trn v podlaze a drážka na spodní straně dveří. Existují různé barevné i materiálové varianty (dřevo, kov) krycích lišt posuvných systémů. Do některých interiérů se hodí více rustikální provedení, kdy „kolejnice“ i robustní kolečka na dveřních křídlech jsou viditelná a připomínají posuvná vrata u starých hospodářských budov.
Některé posuvné systémy umožňují montáž na zeď i na strop. Posuvný systém má dvojnásobnou délku, než je šířka dveří. Na trhu je ale i systém (vhodný například pro šatny a podobné prostory), u kterého má vodicí kolejnice stejnou délku, jako je šířka dveří, takže při zavření není vidět. Teprve při otevření se mechanismus vysunuje s dveřmi.

Dveře schované ve zdi

Mají-li se dveře schovat do zdi, musíme jim v ní vytvořit „kapsu“. Buď využijeme stávající stěnu s dveřním otvorem, před ni postavíme další stěnu (např. ze sádrokartonu) a mezi ně namontujeme posuvný systém. Nebo v místě teprve plánované příčky instalujeme speciální stavební pouzdro pro posuvné dveře, které pak z obou stran obezdíme a celou příčku dostavíme.
Zatímco samotné posuvné systémy jsou na trhu od více výrobců, jediným českým výrobcem pouzder pro posuvné dveře je firma J.A.P. Pouzdra jsou vhodná pro klasické obezdění, sádrokartonové příčky i jiné systémy suché výstavby. Jsou kompatibilní s dveřmi od většiny výrobců dveří plných dřevěných, prosklených i celoskleněných.

Typy a velikosti pouzder

Standardní výška průchodu u dveří do pouzdra je 1 970 mm, atypické rozměry se pohybují od 1 980 mm do 2 700 mm. Do pouzder mohou zajíždět dveře jednokřídlé i dvoukřídlé. Pouzdra pro zasouvání jednokřídlých dveří mají standardní šířku průchodu od 600 mm do 1 200 mm.
Pro dvoukřídlé dveře lze využít buď dvě pouzdra – na každé straně dveří pro jedno křídlo –, nebo dvojité pouzdro, v němž se dvě dveřní křídla zavírají jedním směrem paralelně za sebe. Standardní šířka průchodu pro dvoukřídlé dveře je od 1 250 mm do 2 450 mm.
Pro dvoje jednokřídlé dveře může sloužit dvojité pouzdro umístěné mezi nimi, dveře se zasouvají za sebe do jednoho boxu, ale nezávisle na sobě. Vedle klasických pouzder s obložkou se stala novinkou bezobložková stavební pouzdra.

Dveřní křídla

Materiál a design dveří lze zvolit téměř libovolný. Masivní dřevo, dýhované nebo laminované desky, plné i částečné prosklení. V současné době se čím dál více využívají křídla celoskleněná. Tvrzená skla mohou být čirá, ale častější – i kvůli bezpečnosti – jsou skla s matným nebo barevným dekorem.
Nedílnou součástí dveří je kování. Jeho typ má vliv na zachování nebo nezachování celé šíře dveřního průchodu. Vybíráme ho i s ohledem na váhu a rozměry dveří. Posuvné dveře lze i zamykat, volit můžeme mezi obyčejným dozickým zámkem, FABkou nebo dokonce i WC kličkou.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Uložit

Speciál Dveře: Posuvné dveře