Posuvné dveře šetří místo

Různé varianty posuvných dveří mohou být ideální do moderní dřevostavby, ušetří místo v malé chatě, ale hodí se i do tradiční venkovské chalupy. Jde jen o to vybrat vhodný typ.

Smysl posuvných dveří spočívá hlavně v tom, že šetří místo. Představte si prostor, který musíte dát k dispozici klasickým otvíracím dveřím. A právě takový půlkruh místa získáte navíc, pokud vyřešíte zavírání dveří jejich posouváním po stěně nebo uvnitř příčky. Umožní vám to jiné rozestavění nábytku, což se hodí v různých menších místnostech z bývalých špajzů, komor a chlévů v tradičních chalupách.
S využitím posuvných dveří však lze rovnou počítat při stavbě malé chaty či minidomku pro hosty, přestavbě půdy na podkrovní byt nebo přidání příček, abyste v chalupě získali další samostatné pokojíčky pro rozrůstající se rodinu. Ať už zvolíte některý ze systémů, dostupných na trhu, nebo si posuvné dveře vyrobíte svépomocí s použitím příslušných komponentů a polotovarů, můžete interiér svého domu obohatit o praktický prvek s možností originálního vzhledu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Jaké dveře na chalupu?

Jak zabudovat dveře

Dveře pro bezpečí

Jak vybrat správné dveře

Dveře do chalupy

Vybíráme dveře

Dveře v interiéru

Posuvné dveře

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

________________________________________________________________________

Na stěnu a do pouzdra

Výrobci dveří i stavební firmy nabízejí dvě základní varianty řešení posuvných dveří. Lze je umístit na stěnu, jejich křídlo se v tomto případě pohybuje těsně podél stěny, takže pro jejich instalaci nejsou nutné žádné větší stavební úpravy. Stavební otvor se opatří obložkovou zárubní a nad ni se do stávající zdi připevní garnýž s pojezdovou lištou, která slouží k posunu dveří. Tyto dveře mohou být jednokřídlé s posouváním na jednu stranu, anebo dvoukřídlé s posouváním na dvě strany. Výhodou je v tomto případě možnost zabudovat posuvné dveře vcelku rychle a bez náročných příprav.
Velmi elegantní a praktickou, ovšem stavebně náročnější variantou posuvných dveří je jejich zasouvání do stavebního pouzdra. Takový typ posuvných dveří si můžete vybrat jako jednokřídlé dveře, dvoukřídlé dveře s otevíráním v jedné linii na dvě strany či dvoukřídlé posuvné dveře s paralelním zasouváním obou křídel do jednoho pouzdra. Zajímavou možností jsou i posuvné dveře se dvěma oddělenými otvory a zasouváním do zákrytu v pouzdře uprostřed.
Varianta řešení zasouvání do stavebního pouzdra vyžaduje stavební úpravy spočívající zejména v nutnosti montáže a zazdění příslušného stavebního pouzdra. A výběrem vhodného pouzdra je také potřeba začít, pokud se pro toto řešení rozhodnete.

Příklad využití posuvných dveří v podkroví, kde nenápadně splývají se stěnami

Typy stavebních pouzder

Stavební pouzdro si představte jako plochou „krabici“, která se osadí do předem připraveného stavebního otvoru. Stavební pouzdro tvoří prostor, do kterého po závěsné kolejnici zajíždějí posuvné dveře. Skládá se z kovového rámu a kapsy vyrobené ze speciálně upraveného pozinkovaného plechu. Dalšími nezbytnými součástmi je nadpraží a kolejnice s posuvným mechanismem, který zajišťuje bezproblémový chod a dlouhou životnost.
Nabídka stavebních pouzder je široká, existují různé typy pro různě řešené interiéry a síly zdí, v nichž bude pouzdro umístěno. Každý typ je k dostání ve dvou rozměrech v závislosti na síle dokončené příčky. Existuje varianta pro sádrokartonovou příčku (SDK) a varianta pro zděnou příčku, která je opatřena armovací sítí. Úzké pouzdro (v provedení „SDK“ o síle 73 mm nebo v provedení „Zeď“ o síle 82 mm) je určené pro dokončenou příčku o síle 100 mm a je vhodné pouze pro dveře hladké, bezrámečkově zasklené nebo celoskleněné.
Klasické pouzdro (o síle 100 mm) je možné použít pro zeď o síle 125 mm a více. Toto pouzdro je vhodné pro všechny modely dveří.

Posuvné dveře na stěnu

+ Výrazně šetří místo, na výběr je široká škála designů, dveře mají dekorativní charakter.
Je třeba dávat pozor na vypínače a umístění nábytku, dveře mají přednost.

Posuvné dveře do pouzdra

+ Výrazně šetří místo, můžete využít celou plochu kolem stěny pro nábytek, vznikne hladká linie zdi a zabudovaného stavebního pouzdra, výhodou je tichý chod s tlumeným dorazem.
Je nutné na ně myslet už při plánování stavby, nemají tak velkou zvukovou izolaci jako klasické otočné dveře.

Design dveří v tomto případě nijak nenarušuje atmosféru tradiční chalupy, naopak její interiér zajímavě dotváří

Možnosti otevírání

Posuvné dveře si můžete vybírat z variant, které jsou jednokřídlé nebo dvoukřídlé, posouvají se od sebe na dvě strany nebo na jednu stranu za sebe. Stavební pouzdro lze zvolit podle toho, zda chcete jednokřídlé, či dvoukřídlé dveře a také podle typu zasouvání a otevírání dveří. Výrobci mají na webu či v prodejnách obvykle k dispozici jednoduchá názorná schémata, která vám s volbou vhodné varianty pomohou.

Montáž stavebního pouzdra

  1. Po rozbalení stavebního pouzdra smontujte podle návodu všechny díly do jednoho celku a smontované stavební pouzdro vložte do připraveného stavebního otvoru.
  2. Vložené stavební pouzdro podložte a pomocí vodováhy horizontálně i vertikálně vyvažte. Je nutné také usadit ho do zákrytu, aby bylo v rovině se stěnou.
  3. Zafixované a vyvážené stavební pouzdro ukotvěte do stavebního otvoru nízkoexpanzní pěnou tak, aby prostor mezi ním a okolní stěnou byl zcela vyplněn.
  4. Usazení pouzdra do stavebního otvoru musíte provést tak, aby spodní část pouzdra byla na zcela rovné a čisté podlaze bez jakýchkoliv nerovností.

Montáž dveří a kolejnice

  1. Demontujte ze stavebního pouzdra kolejnici. Namontujte na ni pojezdy a dorazy a seřiďte je. Namontujte kolejnici zpátky do pouzdra.
  2. Na horní stranu dveří, asi 10 cm od hrany dveří, namontujte plechové úchytky. Za ně pak zavěste dveře do pojezdů a pomocí šroubů pojezdů je seřiďte dveře tak, aby byly asi 10 mm nad podlahou.
  3. Namontujte na podlahu vodicí trn. Označte nejprve na podlaze místo pro montáž vodicího trnu, který by měl zapadnout do drážky na spodní hraně dveří. Dveře vysaďte z pojezdů a pomocí vrutů namontujte vodicí trn do podlahy. V otevřené i zavřené poloze musí být vodicí trn kryt dveřmi. Dveře znovu nainstalujte do pojezdů.

Text: Richard Guryča
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý a archiv firem

Posuvné dveře šetří místo