Dřevo v koupelně

Rubrika: Interiér

Toužíte pořídit si do koupelny dřevěné doplňky nebo třeba obklad stěny? Přesto, že dřevo absorbuje vodu a vzdušnou vlhkost a v závislosti na teplotě, druhu dřeva a způsobu ošetření pak může bobtnat a měnit svůj objem, můžete ho použít.

 

 

Nejlépe ho udržíte pěkné a nepoškozené v koupelně, která je dobře odvětraná. Dřevo neustále pracuje. Pohlcuje vodu a opět vysychá. Proto si uvědomte, že je lepší volit tvrdší dřeva – tropické nebo odolnější severské dřeviny, dub a levnější akát.

 

Upravte povrch
Přirozenou nasákavost dřeva snížíte povrchovou úpravou. Povrch můžete například ošetřit voskem, napustit olejem nebo nalakovat lesklým či matným lakem. Plochy ošetřené voskem nebo olejem musíte pravidelně obnovovat, protože třeba vosk se z povrchu poměrně snadno časem stírá.

 

Stěny a podlaha
Dřevo můžete použít i jako obklad stěny nebo na podlahu koupelny. Podlaha může být třeba z klasických lepených dřevěných lamel. U nich záleží na způsobu lepení a materiálu jednotlivých vrstev. Je dobré povrch upravit třeba voděodolným lakem. O možnosti použití konkrétního výrobku v koupelně se vždy poraďte s výrobcem nebo s prodejcem. Jestliže se dekoru dřeva v koupelně nemůžete vzdát, tam, kde by dřevo více trpělo při styku s vodou, můžete použít jiné materiály, které nesou dekor dřeva, třeba obklady a dlažby.

 

 

Nábytek a doplňky
Nábytek pro koupelnu může být vyroben z masivu či z dýhovaných mdf desek. Dekor dřeva skvěle napodobí lamino. Výrobci krásu dřeva milují. Svědčí o tom například čerstvá novinka společnosti Dřevojas, která se inspirovala u loďařů. Dřevo na výrobu palub námořnických lodí a později i jachet se od nepaměti vybíralo s důrazem na jeho odolnost a samozřejmě také perfektní vzhled. Tak vznikl nábytek v dekoru Paluba. Tento dekor imituje skutečné dřeviny, které se používaly v loďařství – konkrétně jde o teakové dřevo ve formě tenkých, horizontálně poskládaných planěk. Navíc tuto povrchovou úpravu neruší žádné úchytky – zásuvky se otevírají za pomoci minimalistických úchytek, zafrézovaných do jejich horní hrany.
Dřevem se inspirovala také značka Villeroy & Boch, která přinesla do koupelny dřevěné stojany na ručníky, předložky před vanu, stoličky a další doplňky.

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: VILLEROY & BOCH, DŘEVOJAS, WESTWING, KERAMIKA SOUKUP, QUICK STEP, LUXO KOUPELNY

 

Dřevo v koupelně