Dřevěné obklady

Máte-li na zahradě domek k občasnému přespání, také jemu prospěje nějaké zateplení. Můžete je zvládnout sami.

K vodorovnému obití se hodí palubky spojované na pero a polodrážku

Předpokládejme, že vnější stěny zahradní stavby chcete zateplit další vrstvou dřeva. Představu o tom, jaká úskalí nebo přednosti mají některé způsoby obití nabízejí obrázky 1 a 2.

K vodorovnému obití se hodí palubky spojované na pero a polodrážku. Pero je vždy na horní straně – svrchu, aby do obkladu nezatékala voda – a je kryto polodrážkou horního prkna. Přibít nebo přišroubovat lze prkna na horní i dolní hraně. Ti šikovní se mohou pokusit o přibíjení do pera – hřebík nebo vrut je tak přikryt horním prknem, tedy jeho polodrážkou. Pozor však na letokruhy palubek, aby se nezačaly kroutit ven a nevznikaly tak mezery pro pavouky a jiný hmyz. Musíte přibíjet s citem, aby tenké pero nepraskalo (obr. 1 A a B).

Jaká úskalí nebo přednosti mají některé způsoby obití nabízejí obrázky

Obrázky C, D, E ukazují tři způsoby obití „na peření“. Na obrázku C se přibíjejí obě prkna. To může být problematické, pokud při sesychání prkna prasknou. Do obkladu by mohlo zatékat. Pod tímto obitím by měla být vždy i parotěsná zábrana, třeba jen obyčejná nepískovaná lepenka s jedním nátěrem gumoasfaltu zvnějšku. Lepší je přibíjet prkna jen v dolní hraně. Mohou při sesychání bez problémů „pracovat“.

Nejvýhodnější je však zase způsob, kdy jsou hřebíky nebo vruty zakryty (obr. E). A opět je třeba dát pozor, aby prkno při montáži neprasklo a byla dodržena rozteč a vodorovnost. Svislé obití má zvláště na jižní straně také několik úskalí. Na obrázku 2 je důležité všimnout si letokruhů prken (příčné řezy na koncích). Ty ovlivňují po několika letech jejich kroucení. Tím způsobují vytahování hřebů a uvolňování jednotlivých prken.

Asi nejlepším způsobem je přibít svislá prkna volně na sraz a na tenké spáry a dobře připevnit kvalitní latě, které je ochrání před kroucením a uvolňováním. Vždy po několika letech při obnově nátěru zkontrolujeme přibití krycích latí.

Zahradní domek či chatu je samozřejmě možné obložit zvenku i zevnitř

Zahradní domek či chatu je samozřejmě možné obložit zvenku i zevnitř. Vnitřní palubky se od těch vnějších liší pouze tloušťkou. V interiéru je zpravidla stabilní teplota a vlhkost a dřevo není vystaveno vlivům deště, slunce a mrazu, proto zde stačí použít tenčí materiál. Doporučená tloušťka vnitřních obkladových palubek je 12 – 16 mm, venkovní by měly mít 19 – 24 mm.

Některé firmy dnes nabízejí palubky v různých profilech. Výběr profilu ovlivní nejen výsledný vzhled obkladu, ale v některých případech také jeho funkčnost. Určité profily se hodí pro konkrétní záměry lépe. Profilu s jednou stranou vydutou se říká také srubový, což už předurčuje vhodnost jeho použití. Diagonální tvar funguje jako způsob kladení „na peření“, i když se palubky skládají na pero a drážku.

Palubky se nerozdělují pouze podle tloušťky, ale také podle šířky. Při obkladech je možné kombinovat různé šířky palubek (nikdy ne tloušťky), dosáhnete se tak zajímavého designového efektu.

TEXT A KRESBY:  VLADIMÍR PROCHÁZKA
FOTO:  ARCHIV

 

Vybíráte nový zahradní domek? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/zahradni-domky

 

Dřevěné obklady

Dřevěné obklady